Դարոն Աճեմօղլուն Մասաչուսեթսի Տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսոր է: Ջեյմս Ռոբինսոնը Հարվարդի համալսարանի պրոֆեսոր է: Նրանք համահեղինակել են «Ինչու են պետությունները ձախողում» աշխատությունը:
Միջին դարերում իտալական քաղաք-պետությունները ֆինանսների, առեւտրի եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում նորարարության տեսանկյունից գլխավորում էին եվրոպական «կոմերցիոն հեղափոխությունը»: Այնուհետ, սակայն, տարօրինակ բան պատահեց: Օրինակ, 1264 թվականին Ֆերարայի ժողովուրդը որոշեց, որ մեծանուն Լորդ Օբիցոն պետք է լինի քաղաքի կառավարիչ-ղեկավարն ու մշտական լորդը: Անսպասելիորեն, ժողովրդավարական հանրապետությունը դադարեց գոյություն ունենալ:
Իրականում, այդ ժամանակ տեղի ունեցածը հազվադեպ երեւույթ չէր Հյուսիսային Իտալիայի համար: Ինչպես Նիկոլո Մաքիավելին «Տիրակալը» աշխատության մեջ բացատրում է՝ մարդիկ, տեսնելով, որ չեն կարողանում դիմագրավել ազնվականությանը, սկսում են աջակցել մեկին, որպեսզի պաշտպանված լինեն հենց այդ մարդու հեղինակությամբ: Այս ամենի եզրակացությունն այն է, որ մարդիկ կհրաժարվեն ժողովրդավարությունից, եթե անհանգստանան, որ վերնախավը կսկսի վերահսկել իր ինստիտուտները:
Միջնադարյան Իտալիայի ինստիտուտները զիջեցին այն ամենին, ինչը մենք հիմա անվանում ենք պոպուլիզմ. այն է՝ հակաէլիտարիստական, հակապլյուրալիստական եւ բացառման ռազմավարությանը՝ հիմնված դժգոհ անձանց կոալիցիայի վրա: Այս մեթոդը բացառիկ է, որովհետեւ հիմնված է կոնկրետ «մարդկանց վրա», որոնց շահերն անհրաժեշտ է պաշտպանել ոչ միայն էլիտայից, այլեւ մնացած բոլորից: Այս ամենը հաշվի առնելով՝ Միացյալ Թագավորությունում Նայջլ Ֆարելը խոստացավ, որ «Լքել»-ին կողմ քվեարկելը 2016 թվականին հաղթանակ կլինի «իրական մարդկանց համար»: Դոնալդ Թրամփը նույն տարի քարոզարշավի ժամանակ նշում էր, որ «այլ մարդիկ նշանակություն չունեն»: Նմանապես, Կոլումբիայի նախկին նախագահ Ալվարո Ուրիբեն հաճախ խոսում է gente de bien (լավ մարդկանց) մասին:
Կա երկու ակնհայտ պատճառ, թե ինչու է պոպուլիզմը վատ: Առաջինն այն է, որ դրա հակապլյուրալիստական եւ բացառող տարրերը քայքայում են ժողովրդավարության հիմնական ինստիտուտները եւ իրավունքները: Երկրորդ, այն նպաստում է քաղաքական ուժի չափազանց շատ կենտրոնացմանն ու ապաինստիտուցիոնալիզացիային, ինչը հանգեցնում է հանրային բարիքների ցածր ապահովման եւ տնտեսական գործունեության անբավարար ցուցանիշների:
Այնուամենայնիվ, պոպուլիզմը կարող է գրավիչ քաղաքական ռազամավարություն դառնալ երեք պայմանների առկայության դեպքում: Առաջինը, էլիտայի գերիշխանության մասին պնդումները պետք է լինեն բավարար չափով ճշմարտանման, որպեսզի մարդիկ հավատան դրանց: Երկրորդ, որպեսզի մարդիկ աջակցեն ռադիկալ այլընտրանքներին, գոյություն ունեցող ինստիտուտները պետք է կորցրած լինեն իրենց լեգիտիմությունը կամ ձախողած լինեն նոր մարտահրավերներին դիմակայելու իրենց հնարավորություններում: Եվ երրորդ, պոպուլիստական ռազմավարությունը պետք է թվա իրականանալի՝ չնայած իր բացառիկ բնույթին:
Դարոն Աճեմօղլուն Դարոն Աճեմօղլուն
Այսօր աշխարհում կարելի է հանդիպել այս բոլոր երեք պայմաններին: Վերջին 30 տարիների ընթացքում գոյություն ունեցող անհավասարությունը ցույց է տալիս, որ տնտեսական աճից անհավասարաչափ կերպով շահել է միայն փոքր էլիտան: Սակայն խնդիրն այստեղ միայն եկամտի եւ հարստության անհավասար բաշխման մեջ չէ: Կասկածներ կան, որ գոյություն ունեցող սոցիալական տարբերությունն էլիտայի եւ այլոց մինչեւ ավելի է մեծացել:
Տնտեսական եւ սոցիալական այսպիսի անհավասարություններն իրենց անդառնալի հետքն են թողնում քաղաքական ներկայացվածության վրա: Ամերիկացի քաղաքագետ Լարրի Մ. Բարթելսը նշում է, որ մինչ օրենսդիրները շարունակաբար պաշտպանում են հարուստների շահերը, խեղաթյուրումը նրանց դուրս է թողնում քաղաքական մրցակցությունից: Ժան Կլոդ Յունկերը, Լյուքսեմբուրգի վարչապետ եղած ժամանակ, հետեւյալ կերպ էր բնութագրում Եվրոպայի խորհրդում որոշումների ընդունման գործընթացը. «Մենք ընդունում ենք որոշումներ, այնուհետեւ հրապարակում դրանք եւ սպասում որոշակի ժամանակ՝ հետեւելով, թե ինչ է տեղի ունենալու: Եթե աղմուկ չի բարձրանում... քանի որ մարդկանց մեծամասնությունը չի հասկանում՝ ինչ որոշում է ընդունվել, մենք շարունակում ենք քայլ առ քայլ այնքան ժամանակ, մինչեւ որ հասնում ենք կետի, որտեղից հետադարձի ճանապարհ չկա»: Այսպիսի էլիտարիստական տրամաբանությունը, ի սկզբանե, խոցելի է պոպուլիզմի համար:
Որպես ապաինստիտուտցիոնալիզացնող ռազմավարություն՝ պոպուլիզմը գրավում է նրանց, ովքեր հիասթափված են գոյություն ունեցող իրողություններից: ԱՄՆ-ում լայն տարածում ունեցող այն ընկալումը, թե ինստիտուտները ձախողում են լուծել այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսին է, օրինակ, անհավասարությունը, 1970-ականներից սկսած՝ քայքայում են հանրային վստահությունը հիմնական ինստիտուտների նկատմամբ: 2008-ի ֆինանսական ճգնաժամի կանխատեսումը ձախողելուց հետո ԱՄՆ քաղաքական գործիչները ներկայում պայքարում են՝ կանոնավորելու եւ հարկման ենթարկելու նոր «մեգա  ընկերություններին», ինչպիսիք են Ամազոնը եւ Ֆեյսբուքը: Տեսակետ կա նաեւ, որ նրանք ձախողել են գլոբալիզացիայի հարցում եւ «Չինական շոկի» հետեւանքների առումով՝ տեղական աշխատաշուկաներում: Նմանապես, աշխատաշուկայի շարժունակության աճը եւ փախստականների ճգնաժամը Եվրոպայում դիտարկվում են որպես իրողություններ,  որոնք գերազանցում են ԵՄ ինստիտուտների կարողությունները:
Նոր մարտահրավերներին անհաջող կերպով դիմակայելուց զատ՝ ինստիտուտները եւ քաղաքական գործիչները ձախողել են իրենց սեփական գաղափարներում: Օրինակ, Բրեքսիթի հանրաքվեում «Լքել» արշավի գաղափարախոսությունը մեծապես կենտրոնացած էր ԵՄ-ից տնտեսական ծախսերի պատճառով դուրս գալու վրա: Եվ սա այն դեպքում, երբ նույնիսկ հանրային կարծիքն արտահայտող հարցումները ցույց էին տալիս, որ քվեարկողների անհանգստությունները մեծապես կապված են միգրացիայի եւ այլ խնդիրների հետ:
Ի վերջո, որպեսզի պոպուլիզմն ընկալելի լինի, քաղաքական գործիչներն իրենք պետք է ընկալեն այն՝ որպես կենսական ռազմավարություն: Ընդհանուր առմամբ, հայտարարելը, որ «այլ մարդիկ նշանակություն չունեն», մեծ աջակցություն ստանալու հարցում լավագույն ձեւը չէ: Այսպիսով, նույնիսկ երբ կառուցվածքային գործոնները նպաստավոր են դրա համար, պոպուլիզմը կարող է հաջողել միայն կոնկրետ հանգամանքներում: Թրամփի պարագայում, ԱՄՆ-ում կուսակցական ինտենսիվ բեւեռացումը նշանակում է, որ նա կարող է հույսը դնել մարգինալ կամ ոչ կայուն ընտրազանգվածի վրա, որովհետեւ գիտի, որ Հանրապետականները, անկախ ամեն ինչից, կքվեարկեն իր օգտին: Ավելի ընդհանուր առումով, պոպուլիզմը կարող է հաղթել, երբ այսպես կոչված «այլ մարդիկ» սահմանվեն շատ նեղ առումով կամ էլ պարզապես կազմեն շատ փոքր թիվ՝ եւ այն պայմանով, որ նրանք դեռեւս կարող են ներկայացվել որպես սպառնալիք:
Պոպուլիզմը հաղթահարելու համար պետք է հաշվի առնել բոլոր այն գործոնները, որոնք այդ ռազմավարությանը տալիս են կենսունակություն: Այդ գործընթացը սկսվում է այն գիտակցումից, որ պոպուլիզմը կարող է առաջանալ միայն այն պարագայում, երբ կան տնտեսական եւ սոցիալական խնդիրներ, որոնք ազդում են ընտրազանգվածի լարվածության վրա: Նաեւ պետք է անկեղծ լինել, որ գոյություն ունեն քաղաքացիության վերաբերյալ մրցակցային եւ վիճելի տեսակետներ, որոնք պետք է քննարկել, այլ ոչ թե անտեսել:
Ի վերջո, մենք ավելի շատ ժողովրդավարության եւ ներկայացուցչականության կարիք ունենք, այդ թվում՝ միգուցե հանրաքվեների, որպեսզի քվեարկողները հասկանան, որ իրենց անհանգստությունները լուրջ են ընկալվում: Քաղաքական խավը պետք է նոր ուղիներ գտնի. կառավարությունը պետք է ավելի ներկայացուցչական լինի հասարակության համար: Օրինակ, Հնդկաստանում խորհրդարանում հատկացված տեղերի եւ այլ պաշտոնների համար կան կաստային հիմքով քվոտաներ: Այլ երկրներ եւս կիրառում են նույն մեխանիզմը՝ գենդերային հիմքով տեղաբաշխումների համար: Պատճառներ չկան, թե ինչու ԱՄՆ-ն կամ Եվրոպան չկարողացան կիրառել նմանատիպ միջոցներ:

Daron Acemoglu is Professor of Economics at MIT. James A. Robinson is a professor of government at Harvard University. They are the co-authors of Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty.
In the Middle Ages, Italian city-states led the European “commercial revolution” with innovations in finance, trade, and technology. Then something strange happened. In 1264, to take one example, the people of Ferrara decreed that, “The magnificent and illustrious Lord Obizzo … is to be Governor and Ruler and General and permanent Lord of the City.” Suddenly, a democratic republic had voted itself out of existence.
In fact, this was not an uncommon occurrence in Northern Italy at the time. As Niccolo Machiavelli explains in The Prince, the people, seeing that they cannot resist the nobility, give their support to one man, in order to be defended by his authority. The lesson is that people will abandon democracy if they are worried that an elite has captured its institutions.
Medieval Italy’s democratic institutions succumbed to what we might now call populism: an anti-elitist, anti-pluralistic, and exclusionary strategy for building a coalition of the discontented. The method is exclusionary because it relies on a specific definition of “the people,” whose interests must be defended against not just elites, but all others. Hence, in the United Kingdom, the Brexit leader Nigel Farage promised that a vote for “Leave” in 2016 would be a victory for the “real people.” As Donald Trump told a campaign rally the same year, “the other people don’t mean anything.” Likewise, former Colombian President Álvaro Uribe often speaks of the “gente de bien” (the “good people”).
There are two obvious reasons why such populism is bad. First, its anti-pluralistic and exclusionary elements undermine basic democratic institutions and rights; second, it favors an excessive concentration of political power and de-institutionalization, leading to poor provision of public goods and subpar economic performance.
Nonetheless, populism can become an attractive political strategy when three conditions obtain. First, claims about elite dominance must be plausible enough that people believe them. Second, in order for people to support radical alternatives, existing institutions need to have lost their legitimacy or failed to cope with some new challenge. And third, a populist strategy must seem feasible, despite its exclusionary nature.
Daron Acemoglu
All three conditions can be found in today’s world. The increase in inequality over the past 30 years means that economic growth has disproportionately benefited a small elite. But the problem is not just inequality of income and wealth: there is also a growing suspicion that the social distance between the elite and everyone else has widened.
These economic and social disparities have profound implications for political representation. In the US, political scientist Larry M. Bartels has shown that while legislators have increasingly defended the interests of the rich, gerrymandering has spared them from political competition. In Europe, Jean-Claude Juncker, while serving as prime minister of Luxembourg, once described the European Council’s decision-making as follows: “We decree something, then float it and wait some time to see what happens. If no clamor occurs … because most people do not grasp what had been decided, we continue – step by step, until the point of no return is reached.” Such elitist logic is intrinsically vulnerable to populism.
As a de-institutionalizing strategy, populism appeals to the growing cohort of those who are disillusioned with existing arrangements. In the US, the widespread perception that institutions have failed to address issues such as inequality has been eroding public trust in major institutions since the 1970s. After failing to anticipate the 2008 financial crisis, US policymakers are now struggling to regulate (and tax) new “mega-firms” like Amazon and Facebook. They are also seen as having dropped the ball with respect to globalization and the effects of the “China Shock” on local labor markets. Similarly, in Europe, increased labor mobility and rolling refugee crises are widely seen as having surpassed EU institutions’ carrying capacity.
In addition to managing new challenges poorly, institutions and policymakers have also failed to look beyond their own dominant narratives. For example, in the run-up to the Brexit referendum, the “Remain” campaign focused entirely on the economic costs of leaving the European Union, even though opinion polls showed that migration and other issues were of much greater concern to voters.
Finally, for populism to get a foothold, politicians themselves must see it as a viable strategy. Generally speaking, declaring that the “other people don’t mean anything” isn’t the best way to garner broad support. So, even when structural factors favor it, populism can succeed only in certain circumstances. In Trump’s case, the intense partisan polarization in the US means that he can appeal to marginal or swing voters, because he knows that Republicans will vote for him no matter what. And, more generally, populism can win when the “other people” are narrowly defined or simply small in number, provided that they can still be depicted as posing a threat.
To defeat populism, then, one must address all the factors that make it a viable strategy. That starts with recognizing that populism can emerge only when there are real social and economic problems to give it electoral traction. It also means being honest about the fact that there are competing and contested visions of citizenship, which should be debated, not ignored.
Finally, we need more democracy and representation – including, possibly, referenda – so that voters feel as though their concerns are being taken seriously. The political class should be exploring new ways to make government more representative of society. India, for example, has caste-based quotas for parliamentary seats and other positions, and many other countries do the same with respect to gender. There is no reason why the US and Europe couldn’t pursue similar measures.