Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել, որ տեխնոլոգիական նվաճումները դրամատիկորեն փոխելու են մեր սոցիալական ու քաղաքական վարքագիծը:
«Մեծ թվով մարդիկ քաղաքականության մեջ ազդեցություն են ունենալու՝ պարզապես օգտագործելով իրենց էլեկտրոնային սարքավորումները, գրառումներ անելով «Թվիթեր»-ում, «Ֆեյսբուք»-ում։ Սա է քաղաքականությամբ զբաղվելու նոր ճանապարհը։ Մենք առերեսվում ենք բացարձակ նոր մի աշխարհի հետ, որտեղ անհատների ձայները շատ բարձր են լսվելու, եւ նրանք լուրջ ազդեցություն են ունենալու որոշումների կայացման վրա»,- հայտարարել է Արմեն Սարգսյանը Պորտուգալիայում՝ Horasis վերլուծական կենտրոնի ամենամյա գլոբալ հանդիպմանը:
Նախագահը համոզված է՝ չպետք է վախենալ արհեստական բանականությունից։
«Սա նույն պատմությունն է, ինչ 30-40 տարի առաջ, երբ մարդիկ վախենում էին տեղեկատվական տեխնոլոգիաներից, մտածում էին, թե համակարգիչների ի հայտ գալով կկորցնեն աշխատանքը։ Բայց ոչ, արհեստական բանականության շնորհիվ նոր աշխատատեղեր կստեղծվեն։ Այն, ինչը փոխվելու է, լինելու է մարդկանց գործունեության որակը եւ տեսակը։ Մենք շարժվում ենք դեպի ավելի նորարար աշխարհ»,- ընդգծել է Արմեն Սարգսյանը։

Armenian President: Voices of individuals will be heard in new world - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Armen Sarkissian has expressed conviction that technological achievements will significantly change our social and political behaviors.
“Numerous people will influence the politics by simply using their electronic devices, making notes on Twitter, Facebook. This is the new way of doing politics. We are dealing with a completely new world, where individuals’ voices are heard, and they will have a serious impact on decision-making processes,” Armen Sarkissian stated at 2019 Horasis Global Meeting in Portugal.
President Sarkissian is convinced that we shouldn’t be afraid of artificial intelligence.
“This is the same history, as the one 30-40 years ago, when people were afraid of information technologies, thinking that computers will deprive them of their jobs. But no, artificial intelligence will allow creating new jobs. The only aspect to change will be the quality and nature of human activity. We are moving towards a more innovative world,” Armen Sarkissian emphasized.