Ֆրեզնոյում օգոստոսի 31-ը հռչակվել է Վիլյամ Սարոյանի օր - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրեզնոյի քաղաքապետարանի հատուկ որոշմամբ՝ օգոստոսի 31-ը հռչակվել է Վիլյամ Սարոյանի օր:
Ֆրեզնոյի քաղաքային խորհրդի նախագահը որոշումը հրապարակել է գրողի տուն-թանգարանի պաշտոնական բացումից մեկ օր առաջ:
«Ես սիրում էի կարդալ նրա գրքերը: Չափազանց կարեւոր է հանրահայտ գրողի թողած գրական ժառանգությանը, ուստի այսպես փորձում ենք մեր հարգանքի տուրքը մատուցել»,- նշել է Ֆրեզնոյի քաղաքապետ Լիի Բրենդը:
«Նա Ֆրեզնոյի լեգենդն է դարձել: Հայ համայնքը եւս Ֆրեզնոյի համար կարեւոր է, քանի որ նպաստում է մեր քաղաքի զարգացմանը: Իսկ Սարոյանն այն անհատներից է, որն ամբողջությամբ ներկայացնում է Ֆրեզնոյին հայ համայնքի տված արժեքները»,- ասել է Ֆրեզնոյի քաղաքային խորհրդի նախագահ Էսմերալդա Սորիան:
Այսօր՝ օգոստոսի 31-ին, գրողի 110-ամյակին Ֆրեզնո քաղաքում իր դռները կբացի գրողի տուն-թանգարանը՝ «Սարոյան Հաուսը»:
Սարոյանի տունը գնելու եւ այն թանգարանի վերածելու գաղափարի հեղինակն ու իրականացնողը բարերար Արթուր Ջանիբեկյանի կողմից հիմնադրված «Ռենեսանս» հիմնադրամն է:
Հիմնադրամը Վիլյամ Սարոյանի առանձնատունը գնել էր 2015թ., վերակառուցել որպես տուն-թանգարան եւ Սարոյանին պատկանող եւ առնչվող հնարավոր բոլոր նյութերը հավաքագրել այնտեղ:

Photo: http://grapaharan.org
Yerevan /Mediamax/. Upon special decision by Fresno City Hall, August 31 was recognized as William Saroyan Day.
Fresno City Council President released the decision the day before the official opening of William Saroyan House-Museum.
“I like reading his books. The literary heritage by this renowned writer is very important, so this way we try to pay tribute to him,” Fresno Mayor Lee Brand noted.
“He has become Fresno’s legend. The Armenian community is also very important for Fresno, as it contributes to the development of our city. Saroyan is among the individuals, who fully introduce the values that the Armenian community invested,” Fresno City Council President Esmeralda Soria said.
On August 31 William Saroyan House-Museum was officially opened in Fresno on the 110th anniversary of the writer.
The idea of buying Saroyan’s house and turning it into museum was implemented by Renaissance Cultural and Intellectual Foundation, founded by philanthropist Artur Janibekyan.
The foundation bought William Saroyan’s house in 2015, reconstructed as a house-museum and collected all materials owned by or relating to Saroyan there.