Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամը նախաձեռնել է Գյումրիի Շառլ Ազնավուրի հրապարակին հարակից Բարեկամության զբոսայգու վերակառուցումը:
IDeA-ում նշել են, որ նախաձեռնության նպատակն է նպաստել քաղաքի վերափոխմանը, խթանել տնտեսական ակտիվությունը եւ ապահովել Հայաստանի երկրորդ քաղաքի կայուն ապագան։ Նախագիծը յուրօրինակ է, քանի որ պարունակում է սոցիալական ձեռներեցության, բարեգործության եւ պետական-մասնավոր համագործակցության բաղադրիչներ։
«Այս նախաձեռնությունը մեկնարկել է բազմաթիվ գյումրեցիների առաջարկությամբ, ովքեր ցանկանում են քաղաքում ունենալ հանգստի ու ժամանցի գոտի, որտեղ երեխաները, մեծահասակները կարող են անցկացնել իրենց ազատ ժամանակը, որտեղ քաղաքի երիտասարդությունը կարող է կազմակերպել տարաբնույթ միջոցառումներ՝ կյանքի կոչելով իրենց ամենաստեղծագործ գաղափարները»,- ասել է IDeA հիմնադրամի Գյումրիի զարգացման ծրագրի ղեկավար Ելենա Մուրադյանը։
Ծրագրի իրագործման նպատակով IDeA հիմնադրամը եւ Գյումրիի համայնքապետարանը հուշագիր են ստորագրել: Հիմնադրամն ու քաղաքային իշխանություններն աշխատանք են տանում այգու տարածքում առկա տնակներում բնակվող ընտանիքների բնակարանային խնդիրը լուծելու ուղղությամբ։
IDeA հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ արդեն 8 ընտանիք տեղափոխվել է հարմարավետ բնակարաններ, որոնք հիմնականում գտնվում են այգուն հարակից տարածքում եւ ընտրված են ընտանիքների հետ համատեղ։ Մյուս ընտանիքների հետ բնակարանի ընտրության եւ դրանց ձեռքբերման գործընթացը շարունակվում է։
IDeA հիմնադրամը համոզված է, որ Բարեկամության զբոսայգում իրականացվելիք ծրագիրը կդառնա Գյումրի քաղաքի զարգացման համար խարսխային ծրագիր։
Ներկայում հիմնադրամն աշխատում է ծրագրի ամբողջական հայեցակարգի վրա, որը պատրաստ կլինի 2018թ. հոկտեմբերին: Ծրագրի տարբեր բաղադրիչների իրագործման համար IDeA-ն նախատեսում է ներգրավել գործընկեր-կազմակերպություններին:
IDeA-ում հիշեցրել են, որ հիմնադրամը Հայաստանի զարգացման իր ռազմավարության մեջ թիրախավորում է հինգ աշխարհագրական գոտիներ՝ Դիլիջան-Սեւան, Տաթեւ-Գորիս, Երեւան-Էջմիածին, Ստեփանակերտ-Շուշի եւ Գյումրի։

Фонд IDeA начинает реконструкцию Парка Дружбы в Гюмри - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Фонд «Инициативы развития Армении» (IDeA) начинает реконструкцию парка Дружбы в Гюмри, расположенного по соседству с площадью Шарля Азнавура.
Проект состоит из компонентов социального предпринимательства, благотворительности и государственного-частного партнерства.
«Этот проект стартовал по предложению самих гюмрийцев, которые желают иметь в городе зону отдыха и развлечений, где дети и взрослые могли бы проводить свободное время, а молодежь - инициировать различные мероприятия, воплощая в жизнь свои творческие идеи»,- сказала руководитель Программы развития Гюмри фонда IDeA Елена Мурадян.
Для реализации фонд IDeA и муниципалитет Гюмри подписали меморандум. Фонд и городские власти ведут работы по решению жилищного вопроса семей, проживающих в домиках на территории парка.
При финансовой поддержке IDeA 8 семей уже переехали в удобные квартиры, которые в основном расположены рядом с парком и отобраны совместно с семьями. Процесс по отбору и приобретению квартир для остальных семей продолжается.
В настоящее время фонд IDeA работает над единой концепцией реконструкции парка, которая будет готова в октябре 2018 года. Для осуществления разных компонентов проекта IDeA планирует привлекать партнеров.
В IDeA напомнили, что в своей стратегии развития Армении фонд ориентируется на 5 географических зон: Дилижан-Севан, Ереван-Эчмиадзин, Татев-Горис, Степанакерт-Шуши и Гюмри.