Ֆինանսական օմբուդսմենը եւ «Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոն» կհամագործակցեն
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակը եւ «Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոն» այսօր համաձայնագիր են ստորագրել ավտոքաղաքացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության /ԱՊՊԱ/ հաճախորդների շահերի պաշտպանության ոլորտում համագործակցելու վերաբերյալ:
Ինչպես այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում տեղեկացրել է Բյուրոյի տնօրեն Վահան Ավետիսյանը, համաձայնագիրը նախատեսում է տեղեկատվության փոխանակում, հասարակության իրազեկում, ԱՊՊԱ հաճախորդների շահերի պաշտպանության համատեղ միջոցառումների կազմակերպում:
ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում ԱՊՊԱ ներդրման ընթացքում գրասենյակը ստացել է բազմաթիվ հեռախոսային բողոքներ եւ 29 գրավոր դիմում-բողոք:
«Առկա է ԱՊՊԱ մասին մարդկանց թույլ իրազեկվածության խնդիրը, քանի որ քաղաքացիների շատ պահանջներ չեն համապատասխանում մեր գրասենյակի գործունեության ձեւաչափին»,- ասել է Փիրուզ Սարգսյանը:
Վահան Ավետիսյանն ասել է, որ Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակի հետ համագործակցության շնորհիվ Բյուրոն կստանա օպերատիվ տեղեկատվություն ԱՊՊԱ կանոնների խախտման վերաբերյալ եւ համապատասխան միջոցներ կձեռնարկի:
Բյուրոյի տնօրենն ասել է, որ Հայաստանում տրանսպորտային միջոցների սեփականատերերի շուրջ 83%-ը արդեն ձեռք է բերել ԱՊՊԱ վկայագիր:
Պատասխանելով խոշոր հատուցումներ ստանալու նպատակով վարորդների կողմից հնարավոր խարդախումների մասին Մեդիամաքսի հարցին` Վահան Ավետիսյանն ասել է, որ եղել են ճանապարհատրանսպորտային պատահարի /ՃՏՊ/ սցենարը փոխելու փորձեր, սակայն դրանք զանգվածային բնույթ չեն կրել: Նրա խոսքերով, ԱՊՊԱ մասին օրենքը լիովին հնարավորություն է տալիս դադարեցնել խարդախությունները:
«2013 թվականից ուժի մեջ է մտնում բոնուս-մալուս համակարգը, որը կարգավորելու է ապահովագրավճարների ծավալը եւ վարելու է վարորդների ապահովագրական պատմությունը: Ես բոլորին կոչ եմ անում զերծ մնալ խարդախություններից, թեեւ ներկայումս Հայաստանում դրա հետ կապված լուրջ խնդիրներ չկան»,- ասել է Բյուրոյի տնօրենը:

Yerevan/Mediamax/. Armenian Financial Ombudsman’s Office and the Motor Insurers Bureau of Armenia signed a cooperation agreement on protecting the interests of clients of Compulsory third party motor vehicle liability insurance (CTP).
As Director of the Bureau Vahan Avetisian said at a press conference in Yerevan today, the agreement envisages exchange of information, public awareness, organization of joint events aimed at the protection of interests of CTP clients.
Financial Ombudsman of Armenia Piruz Sargsian said that during the period of existence of CTP in Armenia the Office has received numerous telephone complaints and 29 written complaints and appeals.
“The problem is that the public is not well informed about CTP, as many requirements of the citizens do not correspond to the obligations of our Office,” Piruz Sargsian said.
Vahan Avetisian said that due to the cooperation with the Office of Armenian Financial System Ombudsman the Bureau will operatively receive information about CTP infringements and take relevant measures.
He also said that nearly 83% of vehicle owners of Armenia have already acquired CTP polices.
When asked by Mediamax about possible cases of fraud by the drivers in order to get big compensations, Vahan Avetisian said that there have been attempts of changing the scenario of car incidents but they were not massive. According to him, the Law on CTP gives full opportunity to prevent fraud.
“Starting from 2013, a bonus-malus system will come into force, which will regulate the amount of insurance payments and conduct insurance history of the drivers. I call on everybody to abstain from fraud, although today there are no serious problems in this sphere in Armenia,” Director of Motor Insurers Bureau of Armenia stated.