Ֆինանսական օմբուդսմենը եւ «Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոն» կհամագործակցեն
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակը եւ «Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոն» այսօր համաձայնագիր են ստորագրել ավտոքաղաքացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության /ԱՊՊԱ/ հաճախորդների շահերի պաշտպանության ոլորտում համագործակցելու վերաբերյալ:
Ինչպես այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում տեղեկացրել է Բյուրոյի տնօրեն Վահան Ավետիսյանը, համաձայնագիրը նախատեսում է տեղեկատվության փոխանակում, հասարակության իրազեկում, ԱՊՊԱ հաճախորդների շահերի պաշտպանության համատեղ միջոցառումների կազմակերպում:
ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում ԱՊՊԱ ներդրման ընթացքում գրասենյակը ստացել է բազմաթիվ հեռախոսային բողոքներ եւ 29 գրավոր դիմում-բողոք:
«Առկա է ԱՊՊԱ մասին մարդկանց թույլ իրազեկվածության խնդիրը, քանի որ քաղաքացիների շատ պահանջներ չեն համապատասխանում մեր գրասենյակի գործունեության ձեւաչափին»,- ասել է Փիրուզ Սարգսյանը:
Վահան Ավետիսյանն ասել է, որ Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակի հետ համագործակցության շնորհիվ Բյուրոն կստանա օպերատիվ տեղեկատվություն ԱՊՊԱ կանոնների խախտման վերաբերյալ եւ համապատասխան միջոցներ կձեռնարկի:
Բյուրոյի տնօրենն ասել է, որ Հայաստանում տրանսպորտային միջոցների սեփականատերերի շուրջ 83%-ը արդեն ձեռք է բերել ԱՊՊԱ վկայագիր:
Պատասխանելով խոշոր հատուցումներ ստանալու նպատակով վարորդների կողմից հնարավոր խարդախումների մասին Մեդիամաքսի հարցին` Վահան Ավետիսյանն ասել է, որ եղել են ճանապարհատրանսպորտային պատահարի /ՃՏՊ/ սցենարը փոխելու փորձեր, սակայն դրանք զանգվածային բնույթ չեն կրել: Նրա խոսքերով, ԱՊՊԱ մասին օրենքը լիովին հնարավորություն է տալիս դադարեցնել խարդախությունները:
«2013 թվականից ուժի մեջ է մտնում բոնուս-մալուս համակարգը, որը կարգավորելու է ապահովագրավճարների ծավալը եւ վարելու է վարորդների ապահովագրական պատմությունը: Ես բոլորին կոչ եմ անում զերծ մնալ խարդախություններից, թեեւ ներկայումս Հայաստանում դրա հետ կապված լուրջ խնդիրներ չկան»,- ասել է Բյուրոյի տնօրենը:

Офис финансового омбудсмена Армении и «Бюро автостраховщиков» будут сотрудничать
Ереван/Медиамакс/. Офис примирителя финансовой системы Армении и «Бюро автостраховщиков Армении» подписали сегодня соглашение о сотрудничестве по защите интересов клиентов обязательного страхования гражданской ответственности (ОСАГО).
Как сообщил сегодня на пресс-конференции в Ереване директор Бюро Ваган Аветисян, соглашение предусматривает обмен информацией, информирование общественности, организацию совместных мероприятий по защите интересов клиентов ОСАГО.
Примиритель финансовой системы Армении Пируз Саргсян сообщила, что за время внедрения в Армении ОСАГО офис получал многочисленные телефонные жалобы и 29 письменных жалоб-обращений.
«Существует проблема низкой информированности людей об ОСАГО, так как многие требования граждан не соответствуют формату деятельности нашего офиса», - сказала Пируз Саргсян.
Ваган Аветисян сказал, что благодаря сотрудничеству с офисом примирителя финансовой системы Армении бюро будет оперативно получать информацию о нарушениях правил ОСАГО и предпринимать соответствующие меры.
Директор бюро сказал, что около 83 % владельцев транспортных средств Армении уже приобрели полисы ОСАГО.
Отвечая на вопрос Медиамакс о возможных случах мошенничества со стороны водителей для получения крупных возмещений, Ваан Аветисян сказал, что были попытки изменить сценарий дорожно-транспортного происшествия (ДТП), однако они не носили массовый характер. По его словам, закон об ОСАГО дает полную возможность пересекать мошенничество.
«С 2013 года вступает в силу система бонус-малус, которая будет регулировать размер страховых выплат и вести страховую историю водителей. Я призываю всех воздерживаться от мошенничества, хотя на сегодняшний день в Армении с этим нет серьезных проблем», - сказал директор Бюро.