Թոմ դե Վաալի կարծիքով, ամենամեծ խնդիրը ՀՀԿ «դինոզավրներն» են - Mediamax.am
Կարնեգի Եվրոպա հիմնադրամի ավագ գիտաշխատող Թոմաս դե Վաալը մեկնաբանել է Հայաստանի վարչապետի հրաժարականը՝ ասելով, որ Սերժ Սարգսյանի քայլը հարգանքի է արժանի։
«Նախեւառաջ, պետք է ընդունեմ, որ սխալ կարծիք ունեի հայերի մասին եւ լավ չէի պատկերացնում բողոքելու եւ փոփոխություն պահանջելու նրանց պատրաստակամությունը։ Երբ մեկ ամիս առաջ Հայաստանում էի, տպավորություն ունեի, որ փոփոխությունները հնարավոր են միայն «վերեւից»։ Բայց ես սխալվում էի։ Այն, ինչ կատարվեց, կարելի է «կատարյալ փոթորիկ» անվանել», - ասել է Թոմ դե Վաալը։
Նա ընդգծել է, որ «Հայաստանը հասարակության դասական օրինակ է, որն այնքան անազատ է, որ մարդիկ բարկացած են, բայց բավականաչափ ազատ է, որ նրանք բողոքելու հնարավորություն ունենան»։ «Սա Ռուսաստանը չէ», - ասել է վերլուծաբանը։
«Կարեւոր փաստ է այն, որ Հայաստանում չկա համակարգային ընդդիմություն։ Կա քաղաքաբնակ երիտասարդների զանգված, որը կուսակցական չէ։ Քանի որ Հայաստանը հիմա խորհրդարանական հանրապետություն է, ամենամեծ խնդիրը ՀՀԿ-ի դինոզավրերն են Ազգային Ժողովում։ Ինչպես եւ Ռուսաստանում, Ուկրաինայում կամ Ադրբեջանում, խնդիրը մեծ քաղաքականության եւ մեծ բիզնեսի միաձուլումն է։ Այնպես որ, նոր ընտրությունները խիստ անհրաժեշտ են, սակայն ընդդիմությունը չունի կառույց կամ կուսակցություն, որի շուրջը կարող է միավորվել», - ասել է Թոմ դե Վաալը։
Խոսելով Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի մասին, նա ընդգծել է, որ այդ քայլը հարգանքի է արժանի։ «Նա Յանուկովիչը չէ», - նկատել է դե Վաալը։ Նա զուգառեռներ է անցկացրել 1998 թվականի Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականի մասին, որում դեր էր խաղացել նաեւ Սերժ Սարգսյանը։ Հայաստանի առաջին նախագահն ասել էր, որ չի ցանկանում կրկնել Գամսախուրդիայի օրինակը եւ նախընտրում է խաղաղ հեռանալ, հիշեցրել է վերլուծաբանը։
Թոմ դե Վաալը նաեւ նկատել է, որ իր տեղեկությունների համաձայն, Սերժ Սարգսյանն իրականում չէր ցանկանում զբաղեցնել վարչապետի պաշտոնը եւ կնախընտրեր այդ պաշտոնը զիջել որեւէ մեկին՝ շարունակելով մնալ ետնաբեմում։ «Սակայն, ամենայն հավանականությամբ, այդպիսի մարդ չգտնվեց, եւ ստացվեց այնպես, որ Սարգսյանն ավելի շատ էր պետք համակարգին, քան վերջինս՝ իրեն», - գրում է Կարնեգի Եվրոպա հիմնադրամի ավագ գիտաշխատողը։

Том де Ваал: Самая большая проблема - это «динозавры» РПА - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Старший научный сотрудник Carnegie Europe Томас де Ваал прокомментировал отставку премьер-министра Армении, отметив, что шаг Сержа Саргсяна достоин уважения.
«Прежде всего, должен признать, что имел ошибочное мнение об армянах и плохо представлял их готовность протестовать и требовать изменений. Когда месяц назад я был в Армении, у меня было впечатление, что изменения возможны лишь «сверху». Но я ошибался. Произошедшее можно назвать «идеальным штормом»»,- отметил Том де Ваал.
Он подчеркнул, что «Армения – это классический пример общества, которое настолько несвободно, что люди рассержены, но достаточно свободно, чтобы у них была возможность протестовать». «Это не Россия», - заявил аналитик.
«Важным фактом является то, что в Армении нет системной оппозиции. Есть большая масса молодых людей, являющихся беспартийными. Поскольку Армения сейчас является парламентской республикой, самая большая проблема – это динозавры РПА в  Национальном собрании. Как и в России, Украине или Азербайджане, проблема в слиянии политики и крупного бизнеса. Так что - новые выборы крайне необходимы, однако у оппозиции нет структуры или партии, вокруг которой она может объединиться», - отметил Том де Ваал.
Говоря об отставке Сержа Саргсяна, он подчеркнул, что этот шаг достоин уважения.
«Он не Янукович»,- заметил де Ваал. Он провел параллели с отставкой Левона Тер-Петросяна в 1998 году, в которой сыграл роль и Серж Саргсян. Первый президент Армении заявил, что не желает повторять пример Гамсахурдии и предпочитает мирно уйти, напомнил аналитик.
Том де Ваал также заметил, что по его сведениям, Серж Саргсян на самом деле не хотел занимать должность премьер-министра и предпочел бы уступить этот пост кому-либо другому, продолжая оставаться за кулисами. «Однако, по всей вероятности, такого человека не нашлось, и оказалось, что Саргсян был нужен системе больше, чем система ему», - пишет старший научный сотрудник Carnegie Europe.