RBC Daily թերթը հարցազրույց է հրապարակել ՏՏ ոլորտի ամենահայտնի գործիչներից մեկի, Apple ընկերության համահիմնադիր Սթիվ Վոզնյակի հետ: 2011 թվականի նոյեմբերին Սթիվ Վոզնյակը արժանացավ է ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակին եւ այցելեց Երեւան:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ հարցազրույցից:
«Պլաստիկե» հասարակություն
Մուրի կանոնը (Intel ընկերության հիմնադիր Գորդոն Մուրի դիտարկումը, համաձայն որի կրիչներում տեղավորվող տրանզիստորների քանակը կրկնապատկվում է երկու տարին մեկ) մոտենում է եզրագծին, եւ ավելի շատ ուշադրություն է դարձվելու ոչ թե «երկաթին» (hardware), այլ նոր ծրագրերի մշակմանը, ալգորիթմների օպտիմալացմանը, տվյալների մշակմանը եւ այն ամենին, ինչի շնորհիվ համակարգչային տեխնոլոգիաներն ավելի օգտակար կլինեն մարդկանց համար:
Ամեն օգուտ իր հակառակ կողմն ունի. «պլաստիկե» հասարակություն ենք դառնում: Ավելի շատ ենք նմանվում միմյանց, մեր մեջ գնալով պակասում են ստեղծարարությունը, անհատականությունը եւ անկախությունը: Թվային հեղափոխությունը ուժեղացնում է մեր կախվածությունը տեխնոլոգիաներից եւ որոշ չափով մեզ միանման է դարձնում:
Որքանո՞վ է վտանգավոր Մեծ եղբայրը
Իմ կարծիքով, սա շատ կարեւոր եւ լուրջ խնդիր է: Անկեղծ ցավում եմ, որ համակարգիչների զարգացման գործընթացը, որում ներգրավված էի, հանգեցրեց հետախուզման այնպիսի միջոցների ի հայտ գալուն, որոնց մասին շատերը նույնիսկ գլխի չեն ընկնում:
Սթիվ Վոզնյակը Սթիվ Վոզնյակը
Տարբեր երկրների սահմանադրությունները ամրագրում են պետության պարտավորությունները: Մի շարք երկրների օրենսդրությամբ սահմանված է մարդկանց մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքը: Ինձ դուր չի գալիս այն, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս հեշտությամբ խախտել այն, ինչը փորձում է երաշխավորել օրենքը: Մի օր մարդիկ ստիպված կլինեն պայքար սկսել հանուն իրենց իրավունքների, կանգնել եւ ասել պետությանը՝ այսպես այլեւս չի կարող շարունակվել:
Մարդիկ եւ ռոբոտները
Նախկինում ես կարծում էի, որ ռոբոտները մարդկանցից արագ կխլեն աշխատանքը, դուրս մղելով նրանց հասարակության ետնաբեմ: Սակայն, հետեւելով ոլորտի առաջընթացին, հասկացա, որ արհեստական բանականությունը երբեք չի կարողանա փոխարինել մարդուն: Նայում եմ շուրջս եւ տեսնում եմ զբաղվածության բարձր մակարդակ: Աշխատանքի ավտոմատացումը սկսել է դեռ 200 տարի առաջ, երբ Մանչեսթերում հայտնվեցին առաջին գործարանները, որոնք մեքենաների միջոցով էժան հագուստ էին կարում: Դեռ այն ժամանակ մարդիկ վախենում էին, որ մեքենաները իրենցից կխլեն աշխատանքը, այնուամենայնիվ, դա տեղի չունեցավ:
Այո, ռոբոտները կարող են խլել մարդկանց աշխատատեղերը որոշ ոլորտներում, սակայն կլինեն ոլորտներ, որտեղ հենց ռոբոտատեխնիկան եւ այլ թվային լուծումները կստեղծեն նոր աշխատատեղեր: Օրինակ, հարկավոր կլինեն մասնագետներ, որոնք կծրագրավորեն ռոբոտներին, կմշակեն դրանց նոր մոդելները եւ այլն: Վստահ եմ, որ հասարակությունը միշտ էլ կգտնի մարդկանց աշխատանքով ապահովելու եւ ցանկացած նոր տեխնոլոգիայից հասարակության համար օգուտ քաղելու տարբերակները:
Ինչպես է աշխատում ուղեղը
Չեմ կիսում որոշ մարդկանց ոգեւորությունը, ովքեր համարում են, որ մարդն ու մեքենան կմիաձուլվեն եւ կդառնան մեկ օրգանիզմ: Իհարկե, մենք կարող ենք տեղադրել մեր օրգանիզմում նանոսարքավորումներ, որոնք առողջության հետ կապված տարատեսակ խնդիրներ կլուծեն: Իսկ ներթափանցել մեզ իսկապես մարդ դարձնող մի ոլորտ՝ մեր ուղեղ, մեր մտքեր, մեր հիշողություններ…Սա հազիվ թե հաջողվի:
Ուղեղի մեջ որեւէ նոր բան ներմուծելու համար, մենք նախեւառաջ պետք է հասկանանք, ինչպես են ընթանում ուղեղի գործընթացները: Ես Բերկլիում հոգեբանության դասընթացների էի հաճախում եւ հատուկ ուշադրությամբ ուսումնասիրում էի, թե ինչպիսինն է մարդու հիշողությունը: Կարող եմ ասել, որ ոչ ոք դեռ չգիտի. մենք հստակ պատկերացում չունենք, ինչպիսինն է ուղեղը, ինչպես է այն աշխատում, եւ մենք չենք կարող ստանալ ուղեղի արհեստական պատճեն, որը կկարողանա մտածել: Քանի դեռ այս ամենը չկա, մարդու եւ մեքենայի միաձուլման մասին խոսք լինել չի կարող:
Տոմս դեպի Մարս
Շատ կուզեի, որպեսզի Իլոն Մասկին հաջողվեր իրագործել իր ծրագիրը՝ դեպի տիեզերք նավեր ուղարկել, որոնց վրա կտեղավորի երկու հարյուր մարդ, այսինքն՝ այդ ուղեւորությունները դարձնել կոմերցիոն առումով փոխհատուցվող, իսկ դրանց գինը համադրելի կլինի ինքնաթիռով ճանապարհորդություններին:
Եթե կարողանայի նավ նստել եւ ուղեւորվել դեպի Մարս միակողմանի տոմսով, ես դա կանեի: Կարծում եմ, ապագայում NASA-ի եւ այլ տիեզերական գործակալությունների, այդ թվում՝ մասնավոր նախագծերի շրջանակներում մարդիկ կկարողանան այլ մոլորակներում գաղութներ հիմնել: Արդյո՞ք մարդիկ զանգվածաբար կլքեն Երկիր մոլորակը: Ոչ, ես այդպես չեմ կարծում:
Ընդհանրապես վստահ չեմ, որ մարդկությունը կգոյատեւի մինչեւ միջաստղային ճանապարհորդություններ: Պատկերացրեք. լույսի արագությամբ շարժվելու եւ այլ աստղերին հասնելու համար տիեզերանավին անհրաժեշտ է ահռելի էներգիա: Եթե մենք սովորենք ստանալ այդ էներգիան, ապա, հավանաբար, կօգտագործենք այն որեւէ պատերազմի կամ այլ արհավիրքի միջոցով ինքներս մեզ կործանելու համար:

Стив Возняк: Общество становится «пластиковым» - Mediamax.am
Газета РБК Daily опубликовала интервью со Стив Возняком, одним из самых известных деятелей ИT-индустрии, одним из создателей компании Apple. В ноябре 2011 года Стив Возняк стал обладателем премии президента Армении за вклад в развитие IT и посетил Ереван.
Предлагаем вашему вниманию отрывки из интервью.
Общество становится «пластиковым»
По мере того как закон Мура (наблюдение основателя Intel Гордона Мура, согласно которому число транзисторов, умещающихся на чипе, удваивается каждые два года. - РБК) подходит к своему пределу, все большее внимание будет уделяться не «железу», а разработке новых программ, оптимизации алгоритмов, обработке данных и всему, что позволит компьютерным технологиям приносить больше пользы людям.
Но у любой пользы есть обратная сторона - общество становится «пластиковым»: мы все больше похожи друг на друга, в нас все меньше креативности, индивидуальности, независимости. Цифровая революция делает нас все более зависимыми от технологий и в чем-то более одинаковыми.
Насколько опасен Большой брат?
Я считаю эту проблему очень важной, очень серьезной. И мне искренне жаль, что развитие компьютеров, к которому я приложил руку, привело к появлению таких средств слежки, о которых многие люди даже не подозревают.
Стив Возняк Стив Возняк
Конституции различных стран определяют, что правительство может делать, а чего не может. И в законодательстве многих стран закреплено право людей на неприкосновенность частной жизни. Мне не нравится, что современные технические возможности позволяют легко нарушать то, что старается гарантировать нам закон. Однажды людям придется начать борьбу за свои права - встать и сказать государству: так не пойдет.
Люди и роботы
Раньше я считал, что роботы быстро отберут у людей работу, вытеснив их на обочину общества. Но, следя за развитием в этой области, я понял, что искусственный интеллект никогда не сможет полностью заменить человека. Я смотрю вокруг и вижу высокий уровень занятости. Автоматизация труда началась еще лет 200 назад, когда появились первые фабрики в Манчестере, шившие дешевую одежду с помощью машин. И еще тогда люди боялись, что машины отберут у них работу, но ведь этого не произошло.
Да, роботы будут забирать у людей рабочие места в каких-то сферах, но в других сферах сама робототехника и другие цифровые дисциплины станут создавать новые вакансии. Например, понадобятся специалисты, которые будут программировать роботов, разрабатывать их новые модели, и так далее. Я уверен, что общество всегда найдет возможность дать людям работу, извлечь из любой новой технологии выгоду для самого социума.
Как работает мозг
Я не разделяю восторженных взглядов людей, которые считают, что человек и машина сольются в единый организм. Конечно, мы сможем помещать в наш организм наноустройства, которые будут решать различные проблемы, связанные со здоровьем. Но чтобы проникнуть в сферу, которая по-настоящему делает нас человеком, - в наш мозг, в наши мысли, в наши воспоминания…
Чтобы внести в мозг что-то новое, мы должны для начала понимать, как работают все его процессы. Я посещал курсы по психологии в Беркли и особенно пристально интересовался тем, как организована память. Могу сказать, что никто этого пока не знает: у нас нет четкого представления, как устроен мозг, как он работает, и мы не можем сделать его искусственную копию, которая могла бы думать. Пока всего этого нет, ни о каком слиянии человека и машины и речи быть не может.
Билет на Марс
Мне очень хотелось бы, чтобы Илон Маск сумел осуществить свой план - запускать в космос корабли, на борту которых было бы сразу по двести человек: то есть сделать коммерчески окупаемыми рейсы, которые по цене были бы сопоставимы с путешествием на самолете. Мне хотелось бы, чтобы много людей и компаний работали над тем, чтобы сделать космические путешествия доступными.
Если я бы мог сесть в корабль и улететь на Марс с билетом в один конец, я бы это сделал. Думаю, что в будущем люди смогут переселяться в колонии на других планетах в рамках проектов NASA и других космических агентств, а также в рамках частных проектов. Но думаю ли я, что люди массово переедут с Земли? Нет, я так не считаю.
Я вообще не уверен, что человечество доживет до межзвездных путешествий. Представьте: чтобы космический корабль мог перемещаться с околосветовой скоростью и достиг других звезд, ему требуется колоссальная энергия. Если мы научимся получать такую энергию, мы, наверное, быстрее погубим сами себя в войне или другой катастрофе.