Նոր սարքավորումը կնվազեցնի «Նաիրիտ»-ի ռիսկերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպան Լուկաս Գասսերն այսօր «Նաիրիտ» գործարանի տարածքում Արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը հանձնեց երկու միավոր FLIR 50 մակնիշի ջերմացուցիչ սարք:
Դրանցից մեկը կտրամադրվի ԱԻՆ Երեւանի փրկարարական վարչության «Նաիրիտ գործարան» հատուկ հրշեջ ջոկատին, մյուսը՝ բնակչության պաշտպանության եւ աղետների հետեւանքների վերացման կազմակերպման վարչության անձնակազմին:
Շվեյցարական կողմից ջերմացուցիչ սարքերի տրամադրման առաջարկը եղել էր 2017թ. օգոստոսի 28-ին «Նաիրիտ» գործարանի տարածքում բռնկված հրդեհից հետո միջազգային փորձագիտական խմբի կատարված ուսումնասիրության ընթացքում:
Դրանց առկայությունը հնարավորություն կտա պարբերաբար ստուգել գործարանի տարածքում առկա քիմիական նյութերի ջերմությունը ու ջերմային պրոցեսները եւ նախաձեռնել կանխարգելիչ գործողություններ հրդեհավտանգ իրավիճակներում:
Սարքի միջոցով հնարավոր է որոշել առարկաների արձակող ջերմությունը եւ ջերմաստիճանը, հայտնաբերել որոշակի ջերմային պրոցեսների առկայությունը եւ ջերմություն արձակող առարկաների առկայությունը: Ջերմացուցիչ սարքը որսում է լույսի ինֆրակարմիր ճառագայթը (ջերմությունը):
Ջերմացուցիչ սարքը հնարավրություն է ընձեռում մշտադիտարկման վայրից տեղեկությունը իրական ժամանակում համացանցի միջոցով փոխանցել ՀՀ ԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն, որտեղ համապատասխան մասնագետները կկատարեն ինֆորմացիայի վերլուծություն եւ կտան եզրակացություն:
Հանձնման արարողությունից հետո կայացել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանի եւ  Շվեյցարիայի դեսպան Լուկաս Գասերի հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են հայ-շվեյցարական հետագա համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:

New equipment to reduce risks at Nairit plant - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Swiss Ambassador to Armenia Lukas Gasser has handed over two FLIR 50 voltage detectors to the Armenian Ministry of Emergency Situations at the Nairit Plant today.
The Swiss side offered to provide the detectors during the investigation of the international expert group after the fire at Nairit plant, which started on August 28, 2017.
The detectors will allow making regular checks of the temperature and thermal processes of the chemicals at the plant, as well as organizing preventive actions in case of a fire hazard.
This equipment will enable the plant staff to send the monitoring data in real time to the Crisis Management State Academy of the Ministry of Emergency Situations, where relevant experts will analyze the received information and provide a professional conclusion.
The ceremony of handover was followed by the meeting between Armenian Minister of Emergency Situations Davit Tonoyan and Ambassador of Switzerland Lukas Gasser, during which the parties discussed the possibilities of further expansion of Armenian-Swiss cooperation.