Երեւան: Մեդիամաքս: Facebook-ի հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգը հաստատել է, որ «մենք սկսում ենք լուրջ փոփոխություններ իրականացնել Facebook- ում»:
«2018 թվականին մեր հիմնական առաջնահերթություններից կլինի երաշխավորելը, որ մարդիկ լավ են անցկացնում իրենց ժամանակը Facebook-ում: Մենք այն ստեղծել ենք, որպեսզի օգնենք մարդկանց մնալ կապի մեջ եւ ավելի սերտորեն կապվել նրանց հետ, ովքեր կարեւոր են մեզ համար: Այդ պատճառով միշտ հիմքում դրել ենք ընկերներին եւ ընտանիքներին: Սակայն վերջին շրջանում օգտատերերից առավել հաճախ ենք լսում, որ հանրային կոնտենտը՝ բիզնեսից, բրենդերից եւ մեդիայից, սկսում է ստվերել անձնական կոնտենտին», - Facebook-ի իր էջում այսօր գրել է Մարկ Ցուկերբերգը:
«Մենք մեզ պատասխանատու ենք համարում նրա համար, որ մեր ծառայությունները նպաստեն մարդկանց բարեկեցությունը: Լուրջ ուսումնասիրություններ ենք կատարել, լսել ենք գիտական հանրության կարծիքը, խոսել ենք համալսարանների առաջատար փորձագետների հետ: Արդյունքները ցույց են տալիս, որ երբ մենք օգտագործում ենք սոցիալական մեդիան՝ մեզ համար թանկ մարդկանց հետ հարաբերվելու համար, դա կարող է նպաստել մեր բարեկեցությանը: Մենք կարող ենք մեզ պակաս միայնակ զգալ եւ երկարաժամկետ հեռանկարում սա կապվում է երջանկության եւ առողջության ցուցիչների հետ: Մյուս կողմից՝ հոդվածների պասիվ ընթերցումը կամ տեսանյութերի դիտումը՝ անգամ եթե դրանք զվարճալի եւ հետաքրքիր են, կարող է այդքան էլ լավ չլինել: Ուստի մենք մեծ փոփոխություններ ենք սկսում Facebook-ում», - ասել է Ցուկերբերգը:
«Այս ուղղությամբ փոփոխությունները սկսել ենք անցյալ տարի, սակայն մի քանի ամիս կպահանջվի, որպեսզի այս նոր մոտեցումը արտացոլվի մեր բոլոր ծառայություններում: Առաջին փոփոխությունները կտեսնեք News Feed-ում, որտեղ ավելի շատ բան կտեսնեք ձեր ընկերներից, ընտանիքից եւ խմբերից եւ ավելի քիչ՝ բիզնեսից, բրենդերից եւ մեդիայից», - հաստատել է Facebook-ի հիմնադիրը:

Цукерберг подтвердил: в Facebook станет меньше медиа-контента
Ереван /Медиамакс/. Основатель и генеральный директор Facebook Марк Цукерберг заявил, что «мы приступаем к серьезным изменениям в Facebook».
«В 2018 году одним из наших основных приоритетов станет обеспечение того, чтобы люди хорошо проводили время в Facebook. Мы создали его, чтобы помочь людям оставаться на связи и теснее общаться с теми, кто важен для нас. По этой причине мы  всегда ставили на первый план друзей и семью. Однако в последнее время мы все чаще слышим от пользователей, что публичный контент от бизнеса, брендов и медиа вытесняет личный контент»,- написал сегодня Марк Цукерберг на своей странице в Facebook.
«Мы ответственны за то, чтобы наши услуги способствовали благополучию людей. Мы провели серьезные исследования, выслушали мнение научного сообщества, беседовали с ведущими специалистами университетов. Исследования показывают, что когда мы используем социальные сети для общения с дорогими нам людьми, это способствует нашему благополучию. Мы можем чувствовать себя менее одинокими, и в долгосрочной перспективе это связывается с показателями счастья и здоровья. С другой стороны, пассивное чтение статей и просмотр видео, даже если они забавные и интересные, может быть не столь хорошо. В связи с этим мы приступаем к реализации серьезных изменений в Facebook»,- заявил Цукерберг.
«Мы начали реализацию этих изменений в прошлом году, однако потребуется несколько месяцев, чтобы новый подход был отражен во всех наших услугах. Первые изменения коснутся новостной ленты, где вы станете видеть больше информации от своих друзей, семьи и групп и меньше - от бизнеса, брендов и медиа»,- подтвердил основатель Facebook.