Արթուր Ջանիբեկյան՝ ամեն ինչի հիմքում վառվող աչքերով մարդն է
Comedy Club Production-ի հիմնադիր եւ գլխավոր պրոդյուսեր, ռուսական ТНТ եւ Матч ТВ հեռուստաալիքների գլխավոր տնօրեն, «Գազպրոմ Մեդիա Հոլդինգ»-ի ժամանցային հեռուստաալիքների սուբհոլդինգի ղեկավար Արթուր Ջանիբեկյանը 2017 թվականի հոկտեմբերի 13-ին «Ի՞նչ և ինչո՞ւ չանել բիզնեսում» թեմայով վարպետության դաս է վարել «Այբ» դպրոցում՝ «Հաջողության բանաձեւ« նախագծի շրջանակում:
Նախագիծն իրականացվում է «Այբ» կրթական հիմնադրամի եւ «Երևան Փրոդաքշնի» համատեղ նախաձեռնությամբ, այն հայտնի ու հաջողակ մասնագետների անվճար վարպետության դասերի շարք է:
Արթուր Ջանիբեկյանը վարպետության դասին ներկայացրել է բիզնես եւ գործարարական միջավայրում հաջողության հինգ բանալիները:
Ճիշտ գործընկեր
Առաջին եւ ամենահիմնական հարցն է՝ ո՞վ պետք է լինի ձեր գործընկերը եւ ի՞նչ ունակություններով պետք է օժտված լինի այն մարդը, ով ձեզ հետ պետք է սկսի այդ ճանապարհը:
Ես այս համատեքստում կֆիքսեի մի քանի երեւույթ: Առաջինն ընդհանուր փիլիսոփայության եւ արժեհամակարգի կրելն է: Չեք կարող բիզնես անել մարդու հետ, ում հետ չունենք ընդհանուր առաքելություն եւ ցանկություններ: Մյուս կարեւոր հանգամանքն այն է, որ ձեր գործընկերը պետք է ձեզանից ուժեղ լինի. դա բազմապատկում է ձեր ունեցած հնարավորությունները:
Ձեր գործընկերոջ եւ ձեր մասնագիտություններն ու հմտությունները պետք է տարբեր լինեն, որպեսզի մի բիզնեսի շրջանակում չանեք նույն գործը: Այլապես դուք ռումբ եք դնում ձեր հարաբերությունների հիմքում: Բիզնեսը պետք է պլանավորված լինի երկար տարիների համար եւ այդ տարիների ընթացքում դուք ձեր գործընկերոջ հետ կունենաք կոնֆլիկտ, եթե ձեր գործառույթները կրկնվեն:
Արթուր Ջանիբեկյանը Արթուր Ջանիբեկյանը
Լուսանկարը` Yerevan Productions
Իհարկե, լինում են կանոնները հաղթող բացառություններ: Ձեր գործընկերն ու դուք պետք է ունենաք հաջողության հասնելու նույն ցանկությունը: Եթե դուք սկսնակ, 19 տարեկան մասնագետ եք եւ ինչ-որ գործ եք ձեռնարկում, իսկ ձեր գործընկերն արդեն կայացած եւ ուրիշ բիզնես ունեցող մարդ է, նրա հետ անմիջական գործունեություն ծավալելը դժվար է: Ձեր ուժերն ու ցանկությունները տարբեր են, ինչը ռիսկի գործոն է:
Մարդկանց ընտրությունը
Ամեն ինչի հիմքում պետք է դնել մարդուն: Այդ մարդու աչքերը պետք է վառվեն, նա պետք է լինի արհեստավարժ, պետք է կարողանա իր առջեւ դրված խնդիրներն իրականացնել, բայց այդ ամենից զատ՝ նա պետք է ունենա մի բան, որ տարբերում է նրան մյուսներից: Ինչ-որ ձեւով, ինչ-որ ճանապարհներով պետք է կարողանա շահել ձեր վստահությունը: Դուք զգում եք, որ այդ մարդուն կարող եք վստահել: Մենք խոսում ենք բիզնեսի մասին, որի հիմքում մաթեմատիկան ու ճշգրիտ հաշվարկներ են, այնուամենայնիվ, միանշանակ շատ կարեւոր է վստահությունը:
Վստահեք ձեր բնազդին: Եթե մարդուն դնում եք պրոցեսի հիմքում եւ հասկանում եք, որ նա կկարողանա լուծել իր առջեւ դրված խնդիրները, ապա նա կկարողանա: Եթե ձեր վստահությունը չլինի, նրա ունեցած մյուս բոլոր հմտություններն առոչինչ են: Հիմքում պետք է դնել մարդուն, ոչ թե գինը, ոչ թե պրոֆեսիոնալ մակարդակը, չնայած այդ ամենը պետք է հաշվի առնել, բայց վերջնական եւ կարեւոր տարրը մարդն է:
Պետք է վստահել, պայքարել, լավը ցանկանալ: Գործընկերոջ հետ աշխատելու որոշման պահից սկսած՝ մենք որեւէ իրավունք չունենք ասելու, որ նրա արած ինչ-որ բանը ճիշտ չէ: Նման էներգետիկայի ստեղծումն օգուտ չի բերում: Իհարկե, բոլորս մարդ եք, բոլորիս մոտ առաջանում են բազմաթիվ խնդիրներ: Բայց պետք է պայքարել, լուծել դրանք, ոչ թե մեղադրել ենթագործակալին կամ նրան ընտրողին:
Գործի ընտրությունը կամ ուղղությունը
Ի՞նչ է անում եւ ինչո՞վ է զբաղվում բիզնեսը: Պետք է անել մի բան, որն աշխարհում առաջինն է: Հավատացած եղեք, որ կարող եք դա անել: Շատերը կարծում են, որ կարեւոր գործեր հորինող, հզոր մարդիկ բոլորն են՝ բացի իրենցից: Ինչո՞ւ դու չես այդ մարդը: Ի՞նչ ուներ Սթիվ Ջոբսը, որ չունեք դուք: Հետագայում է պարզվում, թե ինչ ուներ նա, բայց չէ՞ որ դուք չգիտեք՝ դա ունեք, թե՞ ոչ: Իհարկե, շատ կարեւոր է երկիրը, որտեղ ծնվել է տվյալ մտքի կրողը, կրթությունը, որը նա ստացել է:
Պետք է փորձել ընտրել մի գործ, որը դուք առաջինն եք մտահաղացել: Հավատացեք ձեր ուժերին: Դա սոսկ ամբիցիայի խնդիր չէ: Նոր միտքը մրցակից չունի: Մինչեւ մրցակիցների առաջանալը դուք մոնոպոլիստ եք: Գործն ընտրելիս պարտավոր եք կատարել լայնածավալ ուսումնասիրություն: Պետք է ներդնել հնարավորինս շատ ռեսուրս այդ ուսումնասիրության մեջ: Այդ ռեսուրսային ծախսը բերում է նրան, որ դուք բյուրեղացնում եք ձեր մտքերն ու հասկանում, թե ինչ եւ ինչպես անել:
Կարեւոր է բիզնեսի աշխարհագրությունը: Պետք է հասկանաք՝ այն երկրում, որտեղ սկսում եք բիզնեսը, արդյո՞ք ձեզ պաշտպանող համակարգերն արդար, ընկալելի եւ թափանցիկ են:
Բիզնեսի մասշտաբը, բազմացումը եւ համացանցը
Ձեր բիզնեսը պետք է ունենա հնարավորություն հեշտ եւ հասկանալի ձեւով տարածվելու: Ձեր բիզնեսի պոտենցիալ մասշտաբը կարեւոր է: Բիզնեսի գլուխը դուք եք, իսկ ձեր կյանքում ամեն ինչն անչափ է, բացի ժամանակից: Կարող եք շատ փող եւ կապեր ունենալ, բայց առավելագույնը 24 ժամ ունեք օրվա մեջ:
Մյուս կարեւոր հանգամանքը՝ ձեր գաղափարի արդիական լինելն է: Եթե ձեր միտքը սմարթֆոնում չի տեղավորվում կամ չունի սմարթֆոնով սպառման գոնե հարակից ձեւ, այն արդիական չէ:
Հոգեւորը
Սա ամենակարեւոր տարրն է, որ թույլ կտա հաջողության հասնել: Եթե ունես հավատք, պինդ ընտանիք, լավ ընկերներ, ապա կունենաս հնարավորություն քո միտքն իրագործելու, ստեղծագործելու եւ հաջողության հասնելու:
Սա ամենաաներեւույթ, բայց ամենակարեւոր հանգամանքն է: Սրան է վերաբերվում «բախտը բերել» երեւույթը, սրան է վերաբերում հույսը եւ հավատը, որ ունես, երբ գնում ես որեւէ ճանապարհով: Այս կետն է օգնում, որպեսզի չհուսահատվեք եւ հանգիստ լինեք նախորդ թվարկած կետերում ծագած մեծ հարցերի եւ խնդիրների պարագայում:

Артур Джанибекян: в основе всего люди с горящими глазами
Основатель и генеральный продюсер Comedy Club Production, генеральный директор телеканалов ТНТ и Матч ТВ, руководитель субхолдинга развлекательных телеканалов «Газпром Медиа Холдинга» Артур Джанибекян 13 октября провел в школе «Айб» мастер-класс на тему «Чего не делать в бизнесе и почему» в рамках проекта «Формула успеха».
Проект совместно реализуется образовательным фондом «Айб» и Ереван «Продашкн» и является серией бесплатных мастер-классов известных и успешных людей.
Артур Джанибекян представил пять ключей к успеху в предпринимательской и бизнес-среде.
Правильный партнер
Первый и самый основной вопрос: кто должен быть вашим партнером и какими навыками должен обладать тот человек, который вместе с вами вступит на этот путь?
Первое: быть носителем единой философии и системы ценностей. Вы не можете заниматься бизнесом с человеком, с кем у вас нет общей миссии и стремлений. Следующим важным обстоятельством является то, что ваш партнер должен быть сильнее вас: это преумножает ваши возможности.
Ваша специальность и навыки должны быть отличны от специальности и навыков вашего партнера, чтобы в рамках одного бизнеса вы не занимались одним и тем же делом. Иначе вы закладываете мину в основу ваших отношений. Бизнес должен планироваться на долгие годы, и за это время у вас может возникнуть конфликт с партнером, если ваши функции будут дублироваться.
Артур Джанибекян Артур Джанибекян
Фото: Yerevan Productions
Конечно, бывают исключения. У вас с партнером должно быть общее стремление достичь успеха. Если вы - начинающий 19-летний специалист и начинаете какое-либо дело, а ваш партнер – состоявшийся человек, у которого уже есть другой бизнес, вести с ним непосредственную деятельность будет сложно. Ваши силы и желания будут разными, и это фактор риска.
Выбор людей
В основу всего надо ставить человека. Его глаза должны гореть, он должен быть профессионалом, уметь выполнять поставленные перед ним задачи, но помимо этого, у него должно быть нечто, что отличает его от других. Каким-то образом он должен суметь завоевать ваше доверие. Вы должны чувствовать, что можете доверять этому человеку. Мы говорим о бизнесе, в основе которого лежат математика и точные расчеты, но, тем не менее, доверие очень важно.
Доверьтесь своей интуиции. Если вы ставите человека в основу процесса и понимаете, что он сможет решать поставленные перед ним задачи, это значит, что он действительно сможет. Если не будет вашего доверия, все его навыки будут равносильны нулю. В основу нужно ставить человека, а не цену, профессиональный уровень, несмотря на то, что все это необходимо учитывать.
Нужно доверять, бороться и желать лучшего. С момента принятия решения о работе с партнером, вы не имеете права говорить, что что-либо, сделанное им, неверно. Создание подобной энергетики не приносит пользы. Конечно, все мы люди, у всех из нас возникают многочисленные проблемы. Но надо бороться, решать их, а не осуждать контрагента или того, кто его выбрал.
Выбор или направление деятельности
Надо сделать нечто, что не имеет аналогов в мире. Поверьте, вы сможете сделать это. Многие считают, что все, кроме них самих, являются сильными людьми, придумывающими важные идеи. Почему ты не этот человек? Что было у Стива Джобса, чего нет у тебя? В дальнейшем выясняется, что именно у него было, но ведь вы не знаете, есть ли у вас это или нет? Безусловно, очень важна страна, в которой родился носитель данной идеи, и  образование, которое он получил.
Нужно попытаться выбрать деятельность, до которой вы додумались первым. Верьте в свои силы. Дело не только в амбициях. У новых идей нет конкурентов. До появления конкурентов вы монополист. Выбирая деятельность, вы обязаны провести широкомасштабное исследование, в которое необходимо вложить как можно больше ресурсов. Эти ресурсные расходы приводят к тому, что вы кристаллизируете свои мысли и понимаете, что и как делать.
Масштаб бизнеса и интернет
У вашего бизнеса должна быть возможность легко и понятным образом масштабироваться. Вы - глава бизнеса, и в вашей жизни все безмерно, кроме времени. Вы можете заполучить много денег и связей, но в сутках по прежнему будет 24 часа.
Следующее важное обстоятельство - актуальность вашей идеи. Если ваша идея не умещается в смартфон, то она не актуальна.
Духовная составляющая
Это самый важный элемент, который позволит вам достичь успеха. Если у тебя есть вера, крепкая семья, хорошие друзья, значит, появится и возможность реализовать идею, творить и достичь успеха.
Это такое невидимое, но самое важное обстоятельство. Именно им обусловлено понятие «повезло». Именно это помогает вам не отчаиваться и сохранять спокойствие в случае возникновения больших проблем.