Օգոստոսի կեսերին, երբ Արամ Խաչատրյան համերգասրահի շենքից կախվեց մեծ պաստառը՝ աշխարհահռչակ Ջոն Մալկովիչի դեմքով, շատերը մտածեցին՝ ի՞նչ է անելու հոլիվուդյան աստղը Հայաստանի երիտասարդական նվագախմբի հետ՝ նույն բեմում:
Խաչատրյանի անվան 5-րդ միջազգային փառատոնի բացմանը նվագախմբին եւ Մալկովիչին միավորելու է Ալֆրեդ Շնիտկեի երաժշտությունն ու Էռնեստո Սաբատոյի գրականությունը:
Այս նախագիծը ներկայացվել է տարբեր երկրներում, եւ Հայաստանի երիտասարդական նվագախումբը Հոլիվուդի լեգենդի հետ համագործակցելու առիթներ ունեցել է: Նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանն ասում է, որ Մալկովիչը լավ գիտի Հայաստանի պատմությունը, եւ հանդիպումների ընթացքում միշտ խոսել են նրա՝ Հայաստան գալու մասին:
Հոկտեմբերի 11-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում դերասանն ու երաժիշտներն օգնելու են իրար՝ հանդիսատեսին հասցնելու երկու ստեղծագործությունները՝ Ալֆրեդ Շնիտկեի դաշնամուրի եւ լարային նվագախմբի համար գրված կոնցերտն ու Էռնեստո Սաբատոյի «Հերոսների եւ գերեզմանների մասին» նովելից մի հատված՝ «Հաղորդագրություն կույրերի մասին» (էկրանին հայերեն թարգմանությամբ):
«Նվագախումբ, երաժիշտներ եւ Ջոն Մալկովիչ, ուրիշ ոչինչ: Թատրոնի կոնցեպտուալ ոչ մի էֆեկտ չենք օգտագործում: Մալկովիչն ինքը հենց թատրոնն է: Սեուլում այս պրոեկտի համաշխարհային պրեմիերայի ժամանակ դահլիճն ընդհանրապես չէր լուսավորվում, ոչ ոք չգիտեր՝ Ջոնն ինչ է անելու: Բայց նրա աուրան այնքան ուժեղ է, որ երբ դուրս եկավ բեմ, բոլորը զգացին, որ նա դահլիճում է»,- Մեդիամաքսին պատմել է Սերգեյ Սմբատյանը:
Ասում է՝ նվագախմբի համար մեծ ձեռքբերում է, որ Հոլիվուդի ամենամեծ ու պահանջված աստղերից մեկը գալիս է Հայաստան ոչ որպես հյուր, այլ մասնագետ՝ ներկայացնելու իր նախագիծը: Մալկովիչը Հայաստան կժամանի ելույթից մեկ օր առաջ: Նվագախմբի հետ աշխատելու փորձ ունի, երկար նախապատրաստվելու կարիք չկա:
«Բեմում ապրող, մտածող, ստեղծող մարդը միշտ անկանխատեսելի է, բայց Ջոն Մալկովիչի նման թիմակից գործընկեր ունենալը մեծագույն փորձառություն է: Դուք տեսնում եք, թե նա ինչպես է կարողանում այդ պահին բեմում ստեղծել այն արժեքը, որը մարդկանց գերում է, դուր է գալիս: Շատ ուրախ եմ, որ Հայաստան ենք հրավիրել մի նախագիծ, որը ժամանցային արվեստ չէ: Շատ կուզեմ, որ մարդիկ գան համերգի ոչ թե Մալկովիչին բեմին տեսնելու համար, այլ հասկանալու այն կարեւոր ասելիքը, որ Ջոնը փորձում է հաղորդել»,- ասում է Սերգեյ Սմբատյանը:
Խաչատրյանի անվան 5-րդ միջազգային փառատոնին հայաստանյան հանդիսատեսն առաջին անգամ հնարավորություն կունենա ունկնդրելու Սերժ Թանգյանի «Օրկա» սիմֆոնիա թիվ 1-ը: Սիմֆոնիայից մի հատված այս ապրիլի 24-ին կատարել էր Համահայկական նվագախումբը՝ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ:
«Թանգյանն աշխարհում հայտնի եւ ամենամեծ արտիստներից է: Եթե նա որոշել է ստեղծագործություն գրել սիմֆոնիկ նվագախմբի կամար, շատ կարեւոր է, որ մեր երիտասարդները, որոնք ակտիվ հետեւում են Թանգյանի արվեստին, տեսնեն, որ նա շատ մեծ ուշադրություն է դարձնում դասական երաժշտությանը: Այդպիսով կարող ենք ցույց տալ, որ դասական երաժշտությունը նույնպես կարող է հետաքրքիր լինեն մարդկանց», - ասում է Հայաստանի երիտասարդական նվագախմբի ղեկավարը:

The big poster of world famous John Malkovich appeared on the wall of Aram Khachaturian Grand Concert Hall in mid-August, and people were wondering: what could a Hollywood star have to do with State Youth Orchestra of Armenia on the same stage?
Alfred Schnittke’s music and Ernesto Sabato’s literature are going to unite the State Youth Orchestra and Malkovich within the frames of 5th Aram Khachaturian International Festival.
The project was implemented in a number of countries, so the orchestra have already had the chance to cooperate with Hollywood legend Malkovich. According to the orchestra’s Artistic Director and Principal Conductor Sergey Smbatyan, Malkovich is familiar with the Armenian history, and they had discussed the idea of his visit to Armenia during the meetings before.
On October 11 John Malkovich and the Armenian musicians will together introduce the audience to two works: Alfred Schnittke’s Concerto for Piano and String Orchestra and an extract from “Report on the Blind” of Ernesto Sabato’s novel “On Heroes and Tombs” (with Armenian translation on the screen).
“There will be nothing but the presence of orchestra, musicians and John Malkovich. We will not use any conceptual theatre effect, since Malkovich is the one to create theatre. The lights were off during the international premiere of this project in Seoul. People did not know what John Malkovich was going to do, yet his aura was so strong, that they immediately felt his presence once he appeared on the stage, ” Sergey Smbatyan told Mediamax.
Smbatyan said that it is a great honor for the State Youth Orchestra to host one of the most famous and distinguished Hollywood actors not as a guest, but as a professional and present a joint project with him. Malkovich will arrive in Armenia the day before the performance. He has already worked with the orchestra, so there is no need for long preparations.
“Working with a teammate like Malkovich, who lives, thinks and creates on the stage is always an unpredictable yet great experience. You witness how he creates the values that people like and cherish. I am happy for hosting in Armenia this non-entertainment project, and I would love to see people coming to the concert not just to see John on the stage but to hear and understand what an important message he has to deliver,” Sergey Smbatyan said.
Within the frames of the 5th Aram Khachaturian International Festival, the Armenian audience will be able to listen to Serj Tankian's Orca Symphony No. 1 for the first time. Headed by Sergey Smbatyan, Pan-Armenian Symphony Orchestra performed an extract from this work on April 24 this year.
“Tankian is one of the greatest and most famous musicians in the world, and Armenian youth follows his activity very attentively. We want to show them that Tankian attaches special importance to classical music, since he decided to write a piece for Symphony Orchestra. We are trying to prove that classical music can also attract the audience,” Sergey Smbatyan said.