Խաղաղության կորպուսը կամրջում է ՀՀ-ն ու ԱՄՆ-ն, ասել է դեսպանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն այսօր ասել է, որ ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի կամավորները շարունակում են մեծ ներդրում ունենալ հայ-ամերիկյան հարաբերությունների խորացման հարցում։
Այս մասին դեսպանն ասել է ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի 42 նոր կամավորների երդման արարողության շրջանակում։
«Այս ծրագիրը միտված է մեր երկրների միջեւ կամուրջներ ձեւավորելուն։ Ամերիկացի կամավորները Հայաստանում ոչ միայն կիսվում են իրենց գիտելիքներով եւ հմտություններով, այլեւ սկսում են ավելի լավ ճանաչել Հայաստանը՝ բացահայտելով երկու երկրների նմանությունները»,- ասել է Ռիչարդ Միլսը՝ հավելելով, որ Միացյալ Նահանգները ցանկանում է շարունակել կորպուսի գործունեությունն առաջիկա տարիներին եւս։
Խաղաղության կորպուսի նոր կամավորները շուտով կմեկնեն Հայաստանի տարբեր շրջաններ, որտեղ առաջիկա երկու տարիներին կաշխատեն տեղի դպրոցների, համալսարանների եւ հասարակական  կազմակերպությունների հետ՝ որպես անգլերենի ուսուցիչներ եւ տարբեր ծրագրերի կամավորներ։
Նոր խմբի համալրմամբ՝ Հայաստանի տարբեր գյուղական վայրերում եւ քաղաքներում այժմ կծառայի Խաղաղության կորպուսի մոտ 110 կամավոր։
Երեւան ժամանած Խաղաղության կորպուսի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Շիլա Քրաուլին էլ ընդգծել է, որ ամերիկացի երիտասարդները շարունակում են մեծ  հետաքրքրություն ցուցաբերել Հայաստանի նկատմամբ։
«Հայաստանը զարմանալի երկիր է, ունի հարուստ մշակույթ, գեղեցիկ լեզու։ Դա շատ է գրավում մեր կամավորներին։ Նրանք օգնում են հայաստանցիներին ավելի մրցունակ լինել համաշխարհային շուկայում»,- ասել է Շիլա Քրաուլին։
ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսը հիմնադրվել է 1961թ. ԱՄՆ նախագահ Ջոն Քենեդիի կողմից: 1992-ից մինչ այսօր Հայաստանում աշխատել են Խաղաղության կորպուսի 1000 կամավորներ:

Richard Mills: Peace Corp is a bridge between Armenia and U.S.
Yerevan /Mediamax/. U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills said today that U.S. Peace Corps volunteers continued to highly contribute to deepening of the Armenian-American relations.
U.S. Ambassador told this at the swearing-in ceremony of 42 American volunteers.
“This program is aimed at building bridges between the two countries. Volunteers bring their skills and expertise to Armenia, as well as learn about the country, discovering the values that we share,” Richard Mills said, adding that the United States looked for to the continuation of Peace Corps program for years to come.
The sworn-in volunteers will depart for communities across Armenia, where they will serve for the next two years with local schools, universities and non-governmental organizations, as English teachers and volunteers within various programs.
In addition to this new group, there are approximately 110 Peace Corps volunteers serving in rural villages and towns throughout Armenia.
The Acting Director of Peace Corps Sheila Crowley also attended the event within her visit to Armenia. She emphasized the interest that the American young people continued to show towards Armenia. “Armenia is an amazing country with rich culture and beautiful language. This attracts our volunteers a lot. They help Armenians become more competitive on the international market,” Sheila Crowley said.
The U.S. Peace Corps was founded in 1961 by President of the United States of America John Kennedy. 1000 volunteers of the organization have worked in Armenia since 1992.