Բջջային կապի ներթափանցման մակարդակով Հայաստանը 33-րդն է 142 երկրների շարքում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի (ՀՏՖ) կողմից հրապարակվող 2011-12 թթ. Մրցունակության համաշխարհային զեկույցի համաձայն, բջջային հեռախոսակապի բաժանորդագրության մակարդակով Հայաստանը 142 երկրների շարքում զբաղեցնում է 33-րդ տեղը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՏՖ հայաստանյան գործընկեր «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանն այսօր ասել է, որ բջջային հեռախոսակապի բաժանորդագրություն/բնակչության թվաքանակ հարաբերությունը այս տարի զեկույցում ընդգրկվել է Հայաստանի ուշագրավ մրցակցային առավելությունների շարքում:
Ըստ փորձագետի, նախորդ զեկույցներում ՀՏՖ-ն առաջնորդվում էր Հայաստանի հեռահաղորդակցության վերաբերյալ հնացած վիճակագրական տվյալներով, իսկ վերջին զեկույցում օգտագործվել են բջջային օպերատորների բաժանորդների եւ ինտերնետ-օգտագործողների վերաբերյալ ամենաթարմ տվյալները, ինչը թույլ է տվել Հայաստանին 13 կետով բարելավել զեկույցում իր ենթակառուցվածքների զարգացվածության (77-րդ տեղ) եւ 20 կետով՝ տեխնոլոգիական պատրաստվածության (88-րդ տեղ) ցուցանիշները:
2011-12թթ. Մրցունակության համաշխարհային զեկույցում Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը 6 տեղով եւ 142 երկրների շարքում զբաղեցրել է 92-րդ տեղը:
Վերջին վիճակագրական տվյալներով Հայաստանի 3 հեռահաղորդակցային օպերատորների մոտ բջջային կապի սեգմենտում կան ավելի քան 3.5 մլն բաժանորդագրության պայմանագրեր, մինչդեռ Հայաստանի բնակչությունը շուրջ 3.2 մլն է:

Yerevan/Mediamax/. Armenia ranks 33d among 142 countries by the level of mobile network penetration in 2011-2012 Global Competitiveness Report published by the World Economic Forum (WEF).
Head of “Economy and Values” research center (WEF’s Armenian partner) Manuk Yeganyan stated today that the WEF was guided by outdated statistical data on the telecommunication sphere in Armenia in its previous reports, Mediamax reports. But the most up-to-date statistical data on mobile operators’ subscribers and internet-users were used in the latest report which allowed Armenia to improve its index of infrastructure advancement by 13 points (77th position) and index of technological qualification by 20 points (88th position).
According to the latest statistical data, the three Armenian operators have over 3.5mln subscriber contracts whereas Armenia’s population is estimated at approximately 3.2mln.