Բջջային կապի ներթափանցման մակարդակով Հայաստանը 33-րդն է 142 երկրների շարքում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի (ՀՏՖ) կողմից հրապարակվող 2011-12 թթ. Մրցունակության համաշխարհային զեկույցի համաձայն, բջջային հեռախոսակապի բաժանորդագրության մակարդակով Հայաստանը 142 երկրների շարքում զբաղեցնում է 33-րդ տեղը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՏՖ հայաստանյան գործընկեր «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանն այսօր ասել է, որ բջջային հեռախոսակապի բաժանորդագրություն/բնակչության թվաքանակ հարաբերությունը այս տարի զեկույցում ընդգրկվել է Հայաստանի ուշագրավ մրցակցային առավելությունների շարքում:
Ըստ փորձագետի, նախորդ զեկույցներում ՀՏՖ-ն առաջնորդվում էր Հայաստանի հեռահաղորդակցության վերաբերյալ հնացած վիճակագրական տվյալներով, իսկ վերջին զեկույցում օգտագործվել են բջջային օպերատորների բաժանորդների եւ ինտերնետ-օգտագործողների վերաբերյալ ամենաթարմ տվյալները, ինչը թույլ է տվել Հայաստանին 13 կետով բարելավել զեկույցում իր ենթակառուցվածքների զարգացվածության (77-րդ տեղ) եւ 20 կետով՝ տեխնոլոգիական պատրաստվածության (88-րդ տեղ) ցուցանիշները:
2011-12թթ. Մրցունակության համաշխարհային զեկույցում Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը 6 տեղով եւ 142 երկրների շարքում զբաղեցրել է 92-րդ տեղը:
Վերջին վիճակագրական տվյալներով Հայաստանի 3 հեռահաղորդակցային օպերատորների մոտ բջջային կապի սեգմենտում կան ավելի քան 3.5 մլն բաժանորդագրության պայմանագրեր, մինչդեռ Հայաստանի բնակչությունը շուրջ 3.2 մլն է:

Ереван/Медиамакс/. Во опубликованном Всемирным экономическим форумом (ВЭФ) всемирном рейтинге конкурентоспособности 2011-12гг., Армения занимает 33-е место среди 142 стран по уровню проникновения мобильной связи.
Как сообщает Медиамакс, глава исследовательского центра «Экономика и ценности» (армянский партнер ВЭФ) Манук Ергнян заявил сегодня, что в предыдущих отчетах ВЭФ руководствовался устаревшими статистическими данными по телекоммуникациям в Армении, а в последнем отчете использованы самые свежие данные по абонентам мобильных операторов и интернет-пользователям, что позволило Армении улучшить на 13 пунктов показатель развитости инфраструктур (77-ое место) и на 20 пунктов - показатель технологической готовности (88-ое место).
Согласно последним статистическим данным, у трех операторов сотовой связи Армении более 3,5 млн абонентских договоров, в то время, как население Армении составляет около 3.2 млн человек.