Չեխիայի խորհրդարանը դեռ չի նախաձեռնել Եղեռնի ճանաչումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Չեխիայի դեսպան Պետր Միկիսկան Մեդիամաքսին հայտնել է, որ երկրի օրենսդիրները գործնական որեւէ քայլ դեռ չեն նախաձեռնել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ ընդունելու համար:
«Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը քննարկել է նախ՝ վարչապետի եւ արտաքին գործերի նախարարի, ապա նաեւ` պատգամավորների պալատի նախագահի հետ հանդիպումների ժամանակ»,- ասել է դեսպանը՝ հավելելով, որ դրանից հետո «մինչ օրս Չեխիայի կառավարության կամ խորհրդարանի օրակարգերում որեւէ պաշտոնական նախաձեռնություն չի եղել դրա վերաբերյալ»:
Դեսպանը շեշտել է, որ դա չի նշանակում, որ այս պահին նման նախաձեռնություն չկա:
Պետր Միկիսկան հիշեցրել է, որ Չեխիայի նախագահն օրենսդրական նախաձեռնությամբ հանդես գալու իրավասություն չունի եւ «այս հարցում նա միայն կարող է արտահայտել իր դիրքորոշումն ու որոշակի քայլեր առաջարկել»:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ այս տարվա հունիսին Հայաստան կատարած պետական այցի շրջանակում Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը հայտարարել էր, որ Պրահա վերադառնալուն պես իր երկրի խորհրդարանին եւ կառավարությանը կհորդորի հետեւել Գերմանիայի օրինակին՝ ընդունելով Ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւ:

Парламент Чехии пока не инициировал процесс признания Геноцида армян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол Чехии в Армении Петр Микиска сказал Медиамакс, что законодательный орган страны пока не предпринимал практических шагов для принятия резолюции о признании Геноцида армян.
«Президент Чехии Милош Земан сначала обсудил вопрос признания Геноцида армян с премьер-министром и министром иностранных дел, а затем и на встрече с председателем Палаты депутатов»,- сказал посол, добавив, что после этого «в повестке правительства или парламента Чехии никаких официальных инициатив по этому поводу не было».
Посол подчеркнул, что это не означает, что подобной инициативы на данный момент нет.
Петр Микиска напомнил, что президент Чехии не обладает правом выступать с законодательными инициативами: «Он может только выразить свою позицию по данному вопросу и предложить определенные действия».
Медиамакс напоминает, что в июне этого года, в ходе официального визита в Армению, президент Чехии Милош Земан заявил, что сразу по прибытии в Прагу рекомендует  Палате депутатов и правительству последовать примеру Германии и принять резолюцию, осуждающую Геноцид армян.