Չեխիայի խորհրդարանը դեռ չի նախաձեռնել Եղեռնի ճանաչումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Չեխիայի դեսպան Պետր Միկիսկան Մեդիամաքսին հայտնել է, որ երկրի օրենսդիրները գործնական որեւէ քայլ դեռ չեն նախաձեռնել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ ընդունելու համար:
«Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը քննարկել է նախ՝ վարչապետի եւ արտաքին գործերի նախարարի, ապա նաեւ` պատգամավորների պալատի նախագահի հետ հանդիպումների ժամանակ»,- ասել է դեսպանը՝ հավելելով, որ դրանից հետո «մինչ օրս Չեխիայի կառավարության կամ խորհրդարանի օրակարգերում որեւէ պաշտոնական նախաձեռնություն չի եղել դրա վերաբերյալ»:
Դեսպանը շեշտել է, որ դա չի նշանակում, որ այս պահին նման նախաձեռնություն չկա:
Պետր Միկիսկան հիշեցրել է, որ Չեխիայի նախագահն օրենսդրական նախաձեռնությամբ հանդես գալու իրավասություն չունի եւ «այս հարցում նա միայն կարող է արտահայտել իր դիրքորոշումն ու որոշակի քայլեր առաջարկել»:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ այս տարվա հունիսին Հայաստան կատարած պետական այցի շրջանակում Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը հայտարարել էր, որ Պրահա վերադառնալուն պես իր երկրի խորհրդարանին եւ կառավարությանը կհորդորի հետեւել Գերմանիայի օրինակին՝ ընդունելով Ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւ:

Czech Parliament has not yet initiated Armenian Genocide recognition - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Ambassador of Czech Republic in Armenia Petr Mikyska informed Mediamax that Czech Parliament has not yet initiated any practical steps to adopt the resolution on recognizing the Armenian Genocide.
“President of Czech Republic Milos Zeman discussed the issue of the Armenian Genocide recognition during the meetings with the Prime Minister and Minister of Foreign Affairs first and then with Chairman of the Chamber of Deputies,” the Ambassador said, adding that “there has not been any practical initiative on the agenda of Czech government and the Parliament on this issue since then”.
The Ambassador emphasized that this does not mean that there is no such an initiative right now.
Petr Mikyska reminded that the President of Czech Republic does not have a right to come up with legislative initiatives and “he can only express his position on this issue and suggest certain steps”.
Mediamax reminds that President of Czech Republic Milos Zeman stated during the official visit to Armenia this year that he will encourage the Parliament and the government on his arrival in Prague to follow Germany’s example and approve the resolution, recognizing and condemning the Armenian Genocide.