Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Հայաստանում մեկնարկել է թվով 10-րդ «ՆԱՏՕ-ի Շաբաթը»:
«ՆԱՏՕ-ի Շաբաթվա» մեկնարկը տրվել է Երեւանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնում, որը եւս նշում է իր հիմնադրման տասնամյակը:
Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների մասին կենտրոնում խոսել են ՀՀ ԱԳՆ Սպառազինությունների վերահսկման եւ միջազգային անվտանգության վարչության պետ Գագիկ Հովհաննիսյանը, ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետի տեղակալ Մհեր Իսրայելյանը, Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի փոխգործակցության գրասենյակի ղեկավար Ուիլյամ Լահյուն եւ Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերը:
Ոիլյամ Լահյուն ասել է, որ Հայաստան-ՆԱՏՕ գործընկերությունը հիմնված է ամուր հիմքերի վրա, քանի որ բխում է երկու կողմերի շահերից:
Նա տեղեկացրել է, որ նախորդ շաբաթ ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայան այցելած հայկական պատվիրակության հետ, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել են Սիրիայի ճգնաժամը:
«Մենք գիտենք, որ Հայաստանը մոտ 20 հազար փախստական է ընդունել Սիրիայից վերջին տարիների ընթացքում: Տեղյակ ենք նաեւ, որ Սիրիայում, մասնավորապես, Հալեպում, բավական թվով հայեր են մնում, եւ Հայաստանում անհանգստացած են նրանց ճակատագրով», - ասել է ամերիկացի պաշտոնյան:
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը նշել է, որ «ՆԱՏՕ-ի Շաբաթը» կարեւոր է իրադարձություն է, «քանի որ հնարավորություն է ընձեռում հայ հասարակությանը ներկայացնել ՆԱՏՕ-ՀՀ գերազանց համագործակցությունը, որի մասին ոչ բոլորն են տեղյակ»:
Գագիկ Հովհաննիսյանը եւ Մհեր Իսրայելյանը ներկայացրել են Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների պատմությունը եւ ընթացիկ ծրագրերը՝ ընդգծելով, որ հայկական կողմը պատրաստ է զարգացնել գործակցությունը Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքացիական ոլորտներում:

Armenia and NATO discuss fate of Armenians in Aleppo - Mediamax.am
NATO Week kicked off at NATO Information Center in Yerevan, which also celebrates the 10th anniversary of its foundation.
Gagik Hovhannisyan, Head of Armenian MFA Arms Control and International Security Department, Mher Israyelyan, Deputy Chief of Department of Defence Policy of Armenian Ministry of Defense, William Lahue, Head of the NATO Liaison Office to South Caucasus, and Matthias Kiesler, German Ambassador to Armenia spoke about NATO-Armenia relations at the Center today.
William Lahue said that Armenia-NATO partnership is founded on strong bases, as it is mutually beneficial.
He informed that apart from other issues, Syrian crisis was discussed last week with Armenian delegation, which visited NATO Headquarters.
“We know that Armenia has hosted more than 20 000 refugees from Syria. We also know that a big number of Armenians live in Syria now, in particular in Aleppo, and Armenia is concerned about their future,” U.S. official said.
Matthias Kiesler noted that NATO Week is a very important event, “as it gives the opportunity to introduce NATO-Armenia excellent cooperation to Armenian public, as not everyone is aware of it.”
Gagik Hovhannisyan and Mher Israyelyan introduced the history of Armenia-NATO cooperation and ongoing projects, emphasizing that Armenian side is ready to develop collaboration with the Alliance both in military and public sectors.