Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Հայաստանում մեկնարկել է թվով 10-րդ «ՆԱՏՕ-ի Շաբաթը»:
«ՆԱՏՕ-ի Շաբաթվա» մեկնարկը տրվել է Երեւանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնում, որը եւս նշում է իր հիմնադրման տասնամյակը:
Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների մասին կենտրոնում խոսել են ՀՀ ԱԳՆ Սպառազինությունների վերահսկման եւ միջազգային անվտանգության վարչության պետ Գագիկ Հովհաննիսյանը, ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետի տեղակալ Մհեր Իսրայելյանը, Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի փոխգործակցության գրասենյակի ղեկավար Ուիլյամ Լահյուն եւ Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերը:
Ոիլյամ Լահյուն ասել է, որ Հայաստան-ՆԱՏՕ գործընկերությունը հիմնված է ամուր հիմքերի վրա, քանի որ բխում է երկու կողմերի շահերից:
Նա տեղեկացրել է, որ նախորդ շաբաթ ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայան այցելած հայկական պատվիրակության հետ, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել են Սիրիայի ճգնաժամը:
«Մենք գիտենք, որ Հայաստանը մոտ 20 հազար փախստական է ընդունել Սիրիայից վերջին տարիների ընթացքում: Տեղյակ ենք նաեւ, որ Սիրիայում, մասնավորապես, Հալեպում, բավական թվով հայեր են մնում, եւ Հայաստանում անհանգստացած են նրանց ճակատագրով», - ասել է ամերիկացի պաշտոնյան:
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը նշել է, որ «ՆԱՏՕ-ի Շաբաթը» կարեւոր է իրադարձություն է, «քանի որ հնարավորություն է ընձեռում հայ հասարակությանը ներկայացնել ՆԱՏՕ-ՀՀ գերազանց համագործակցությունը, որի մասին ոչ բոլորն են տեղյակ»:
Գագիկ Հովհաննիսյանը եւ Մհեր Իսրայելյանը ներկայացրել են Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների պատմությունը եւ ընթացիկ ծրագրերը՝ ընդգծելով, որ հայկական կողմը պատրաստ է զարգացնել գործակցությունը Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքացիական ոլորտներում:

Армения и НАТО обсудили проблемы армян Алеппо - Mediamax.am
Старт «Неделе НАТО» был дан в Информационном центре НАТО в Ереване, который также отмечает десятую годовщину своего основания.
Тему отношений Армения-НАТО с журналистами в центре обсудили начальник Департамента по контролю над вооружениями и международной безопасности МИД Армении Гагик Ованнисян, замначальника управления оборонной политики минобороны Армении Мгер Исраелян, глава Офиса связи НАТО на Южном Кавказе Уильям Лахью и посол Германии в Армении Матиас Кислер.
Уильям Лахью сказал, что партнерство Армения-НАТО строится на прочной основе, поскольку исходит из интересов обеих сторон.
Он сообщил, что с посетившей на минувшей неделе штаб-квартиру НАТО армянской делегацией в числе других вопросов обсуждался и сирийский кризис.
«Мы знаем, что Армения за последние годы приняла около 20 тыс. беженцев из Сирии. Нам также известно, что в Сирии, в частности, в Алеппо, остается достаточно много армян, и в Армении обеспокоены их будущим», - сказал американский дипломат.
Посол Германии в Армении Матиас Кислер отметил, что «Неделя НАТО» является важным событием, поскольку «позволяет представить армянской общественности отличное сотрудничество НАТО-Армения, о котором не все осведомлены в достаточной степени».
Гагик Ованнисян и Мгер Исраелян представили историю отношений Армения-НАТО и текущие программы сотрудничества, подчеркнув, что армянская сторона готова развивать взаимодействие с Североатлантическим альянсом как в военной, так и в политической сфере.