Սփյուռքի նախարարությունը շարունակում է աջակցել սիրիահայերին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանն այսօր ասել է, որ նախարարությունը շարունակում է օգնություն ցուցաբերել բոլոր այն հայերին, որոնք ցանկություն են հայտնում Սիրիայից տեղափոխվել Հայաստան:
«Նախարարության համապատասխան վարչությունում ավելացրել ենք սիրիահայերի խնդիրներով զբաղվողների թիվը: Ուզում եմ շեշտել, որ մենք աջակցություն ենք ցուցաբերում ոչ միայն Հայաստանում ապրող սիրիահայերին, այլ այն հայերին, որոնք շարունակում են ապրել Սիրիայում»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը ասել է փոխնախարարը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի խորհրդական Ստեփան Պետրոսյանն էլ նշել է, որ նախարարությունում ըմբռնումով են մոտենում այն բողոքներին, որոնք պարբերաբար հնչում են Հայաստանում բնակություն հաստատած սիրիահայերի շրջանում:
«Հաճախ մեզ դիմում են՝ ասելով, որ աշխատավարձերը ցածր են բնակարանի վարձ տալու եւ ապրելու համար: Բայց իրենք էլ պետք է հասկանան, որ Հայաստանում կա գործազրկություն, երկրի տնտեսության վիճակը լավ չէ եւ այդ պատճառով այստեղ ապրող սիրիահայերն էլ են տուժում»,-ասել է նախարարի խորհրդականը:
Նա տեղեկացրել է, որ Սփյուռքի նախարարությունը սկսել է աշխատել իր ենթակայության տակ հատուկ բնակելի շենք կառուցելու ուղղությամբ:

Министерство Диаспоры продолжает помогать сирийским армянам - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Замминистра диаспоры Армении Серж Срапионян сказал сегодня, что министерство продолжает оказывать помощь всем армянам, желающим переехать из Сирии в Армению.
«В соответствующем управлении министерства увеличено число сотрудников, занимающихся проблемами сирийских армян. Хочу также подчеркнуть, что мы оказываем поддержку не только тем армянам, которые прибыли в Армению, но и тем, кто остается в Сирии», - сказал замминистра на встрече с журналистами.
Советник министра диаспоры Армении Степан Петросян отметил, что в министерстве с пониманием относятся к жалобам, звучащим среди сирийских армян, переехавшими в Армении.
«Часто к нам обращаются с жалобами на низкие зарплаты и высокую плату за жилье. Но и они должны понимать, что в Армении высокая безработица, в стране сложная экономическая ситуация», - сказал советник министра.
Он сообщил, что министерство начало работать над проектом строительством жилого здания для сирийских армян, которое будет находиться во владении ведомства.