Սփյուռքի նախարարությունը շարունակում է աջակցել սիրիահայերին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանն այսօր ասել է, որ նախարարությունը շարունակում է օգնություն ցուցաբերել բոլոր այն հայերին, որոնք ցանկություն են հայտնում Սիրիայից տեղափոխվել Հայաստան:
«Նախարարության համապատասխան վարչությունում ավելացրել ենք սիրիահայերի խնդիրներով զբաղվողների թիվը: Ուզում եմ շեշտել, որ մենք աջակցություն ենք ցուցաբերում ոչ միայն Հայաստանում ապրող սիրիահայերին, այլ այն հայերին, որոնք շարունակում են ապրել Սիրիայում»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը ասել է փոխնախարարը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի խորհրդական Ստեփան Պետրոսյանն էլ նշել է, որ նախարարությունում ըմբռնումով են մոտենում այն բողոքներին, որոնք պարբերաբար հնչում են Հայաստանում բնակություն հաստատած սիրիահայերի շրջանում:
«Հաճախ մեզ դիմում են՝ ասելով, որ աշխատավարձերը ցածր են բնակարանի վարձ տալու եւ ապրելու համար: Բայց իրենք էլ պետք է հասկանան, որ Հայաստանում կա գործազրկություն, երկրի տնտեսության վիճակը լավ չէ եւ այդ պատճառով այստեղ ապրող սիրիահայերն էլ են տուժում»,-ասել է նախարարի խորհրդականը:
Նա տեղեկացրել է, որ Սփյուռքի նախարարությունը սկսել է աշխատել իր ենթակայության տակ հատուկ բնակելի շենք կառուցելու ուղղությամբ:

Armenian Ministry of Diaspora continues to support Syrian Armenians
Yerevan /Mediamax/. Armenian Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan said today that the ministry continues to support all Armenians who want to move to Armenia from Syria.
“We enlarged the staff working with Syrian Armenians’ issues in the corresponding department of the ministry. I would like to stress that we support not only Syrian Armenians who live in Armenia, but also the Armenians who remain in Syria,” Deputy Minister of Diaspora told the press.
Advisor to the Armenian Minister of Diaspora Stepan Petrosyan noted that the ministry accepts the occasional complaints from Syrian Armenians, who settled in the republic, with understanding.
“People often apply to us, saying their salaries are not enough to pay house rent and living expenses. They should understand though that Armenia is struggling with unemployment, the economy is not thriving, and Syrian Armenians are affected by these circumstances too,” said Advisor to the Minister of Diaspora.
He informed that the Ministry of Diaspora began working on construction of a residential building for Syrian Armenians within its jurisdiction.