Կառավարական կառույցն ընդունում է, որ անզոր է դիմակայել աղանդների ագրեսիվ քարոզչությանն ու քայլերին - Mediamax.am
Կառավարական կառույցն ընդունում է, որ անզոր է դիմակայել աղանդների ագրեսիվ քարոզչությանն ու քայլերին
Վարդան Ասցատրյան
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ազգային փոքրամասնությունների եւ կրոնի հարցերի վարչության պետ Վարդան Ասցատրյանն այսօր ասել է, որ պետք է սահմանափակել աղանդավորների փողոցային ակտիվ քարոզը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Վարդան Ասցատրյանն այսօր մամուլի ասուլիսում նշել է, որ նման խնդիրներին անհրաժեշտ է տալ հասարակական հնչեղություն:
“Կրոնական կազմակերպությունները տաճարներ են կառուցում դպրոցների, բակերի, խաղահրապարակների հարեւանությամբ կամ հանգստի գոտիներում, ինչն անթույլատրելի է”,- ասել է վարչության պետը:
Վարդան Ասցատրյանը համաձայնել է լրագրողների այն դիտարկման հետ, որ իր ղեկավարած վարչությունն, ըստ էության, անզոր է նման հարցերում եւ նշել է, որ արդարադատության նախարարության ներկայացրած “Խղճի եւ կրոնական ազատությունների մասին” օրենքի նոր նախագծով ավելի են սահմանափակվել  իրենց կառույցի լիազորությունները:
“Օրենքի նոր նախագծում չկա փորձագիտական եզրակացության մաս, թե ինչ չափանիշների հիման վրա պետք է գրանցել կրոնական կազմակերպություններին: Նաեւ անհրաժեշտ է աղանդավորների հակաօրինական քայլերը կանխելու համար մեր վարչությանը տրամադրել ստուգումներ իրականացնելու լծակներ”,-ասել է Վարդան Ասցատրյանը:

Правительственная cтруктура признает, что бессильна против агрессивной пропаганды религиозных сект - Mediamax.am
3530 просмотров
Правительственная cтруктура признает, что бессильна против агрессивной пропаганды религиозных сект
Вардан Асцатрян
Ереван/Медиамакс/. Руководитель управления религии и по делам нацменьшинств правительства Армении Вардан Асцатрян сказал сегодня, что нужно ограничить активную уличную пропаганду религиозных сектантов.
Как сообщает Медиамакс, в ходе сегодняшней пресс-конференции Вардан  Асцатрян отметил, что подобным проблемам необходимо придать общественную огласку.
«Религиозные организации строят храмы по соседству со школами, дворами, игровыми площадками или местами отдыха, что является неприемлемым», - сказал он.
Вардан Асцатрян согласился с замечанием журналистов о том, что возглавляемое им ведомство, по сути, бессильно в этих вопросах, отметив, что новый проект закона «О свободе совести и религии», представленный министерством юстиции, еще больше ограничивает полномочия структуры.
«В новом проекте закона нет статьи «Экспертное заключение» и вопрос критериев, на основе которых регистрируются религиозные организации, остается открытым. Кроме того, для предотвращения незаконных шагов сектантов необходимо предоставить нашему управлению полномочия для осуществления проверок», - сказал Вардан Асцатрян.