Վերաբնակեցման ռուսաստանյան ծրագրով Հայաստանից արտագաղթել է մոտ 2 հազար մարդ, եւս 15 հազարը դիմել են վերջին 8 ամիսների ընթացքում - Mediamax.am
3980 դիտում
Վերաբնակեցման ռուսաստանյան ծրագրով Հայաստանից արտագաղթել է մոտ 2 հազար մարդ, եւս 15 հազարը դիմել են վերջին 8 ամիսների ընթացքում
ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի՝ «Օգնություն հայրենակիցներին» վերաբնակեցման պետական ծրագրի գործունեության ողջ ընթացքում (2007թ-ից մինչ այժմ) Հայաստանից Ռուսաստան մշտական բնակության է տեղափոխվել 780 ընտանիք, որոնց անդամների ընդհանուր թիվը կազմել է 1897:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը:
Նրա խոսքերով, ծրագրի գործունեության ընթացքում վերաբնակեցման հայտով Ռուսաստանի դաշնային միգրացիոն ծառայություն է դիմել 29 500 Հայաստանի քաղաքացի (2011թ. հուլիսի 15-ի դրությամբ), որոնցից 15 824-ը դիմել են միայն վերջին 8 ամիսների ընթացքում:
«Սա, իհարկե, բացասական երեւույթ է, որը, ինչպես արդեն հայտարարել է վարչապետը, քննարկման առարկա է դառնալու միջպետական մակարդակով», - ասել է Գագիկ Եգանյանը:

Over the past 8 months, 15 thousand citizens of Armenia submitted applications for relocation to Russia - Mediamax.am
3979 views
Over the past 8 months, 15 thousand citizens of Armenia submitted applications for relocation to Russia
Head of State Migration Service of Armenia Gagik Yeganyan
Yerevan/Mediamax/. During the entire period of the Russian “Assistance to Compatriots” governmental program’s existence since 2007, 780 families or 1897 people, moved from Armenia to Russia for permanent residence.
Mediamax reports that Head of State Migration Service of Armenia Gagik Yeganyan said this in Yerevan today.
According to him, in the course of the entire activity of the program, 29 500 citizens of Armenia (according to the data for July 15, 2011) submitted applications to the Federal Migration Service of Russia, 15 824 of which over the past 8 months.
“This is a negative phenomenon of course, which, as the Prime Minister has already stated, will become a topic of discussion at an interstate level”, Gagik Yeganyan said.