Վերաբնակեցման ռուսաստանյան ծրագրով Հայաստանից արտագաղթել է մոտ 2 հազար մարդ, եւս 15 հազարը դիմել են վերջին 8 ամիսների ընթացքում - Mediamax.am
3980 դիտում
Վերաբնակեցման ռուսաստանյան ծրագրով Հայաստանից արտագաղթել է մոտ 2 հազար մարդ, եւս 15 հազարը դիմել են վերջին 8 ամիսների ընթացքում
ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի՝ «Օգնություն հայրենակիցներին» վերաբնակեցման պետական ծրագրի գործունեության ողջ ընթացքում (2007թ-ից մինչ այժմ) Հայաստանից Ռուսաստան մշտական բնակության է տեղափոխվել 780 ընտանիք, որոնց անդամների ընդհանուր թիվը կազմել է 1897:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը:
Նրա խոսքերով, ծրագրի գործունեության ընթացքում վերաբնակեցման հայտով Ռուսաստանի դաշնային միգրացիոն ծառայություն է դիմել 29 500 Հայաստանի քաղաքացի (2011թ. հուլիսի 15-ի դրությամբ), որոնցից 15 824-ը դիմել են միայն վերջին 8 ամիսների ընթացքում:
«Սա, իհարկե, բացասական երեւույթ է, որը, ինչպես արդեն հայտարարել է վարչապետը, քննարկման առարկա է դառնալու միջպետական մակարդակով», - ասել է Գագիկ Եգանյանը:

15 тысяч граждан Армении подали заявки на переселение в Россию в течение последних 8 месяцев - Mediamax.am
3976 просмотров
15 тысяч граждан Армении подали заявки на переселение в Россию в течение последних 8 месяцев
Начальник Государственной миграционной службы Армении Гагик Еганян
Ереван/Медиамакс/. За все время деятельности российской государственной программы «Содействие соотечественникам» с 2007 года из Армении в Россию на постоянное проживание переселилось 780 семей или 1897 человек.
Как сообщает Медиамакс, об этом заявил сегодня в Ереване начальник Государственной миграционной службы Армении Гагик Еганян.
По его словам, в течение всей деятельности программы в Федеральную миграционную службу России с заявками на переселение обратились 29 500 граждан Армении (по данным на 15 июля 2011 года), 15 824 из которых - в течение последних 8 месяцев.
«Это, конечно, негативное явление, которое, как уже сказал премьер-министр, станет темой для обсуждения на межгосударственном уровне», - заявил Гагик Еганян.