«Ոսկե Ծիրան» Երեւանի միջազգային փառատոնի շրջանակներում ՀԲԸՄ Երեւանի գրասենյակում անցնում են Երեւան ժամանած կինոգործիչների վարպետության դասերը: Հուլիսի 13-ին այն վարեց ռուսաստանցի ռեժիսոր Վիտալի Մանսկին, ով փառատոնի շրջանակներում ներկայացրեց Հյուսիսային Կորեայի մասին պատմող իր «Արեւի լույսի ներքո» վավերագրական ֆիլմը:
Թվային տեխնոլոգիաները հիմնովին փոխեցին վավերագրական կինոն: Երբ 60-ականներին 16-միլիմետրանոց տեսախցիկ հայտնվեց, որը ձայնը փոխանցելու հնարավորություն ուներ, վավերագրական կինոյի նոր ուղղություն հիմնադրվեց, որ կոչվում էր «կինոճշմարտություն»՝ cinema verite.
Այսօր լավ բջջային հեռախոս ունեցողը, կարծես, հոլիվուդյան ստուդիայի սեփականատեր լինի: Մեծ հաշվով, այսօր նկարահանման գրեթե բոլոր հնարավորություններն ու հնարքները մարդու ափի մեջ են:
Սցենարն ու իրականությունը անհամատեղելի ենք: Նկարահանման հենց սկզբից ամբողջ լարվածությունը հենց իրական իրադարձություններն են որոշում: Ընդ որում, իրական կինոն հավակնում է փաստի անկողմնակալ փաստի ամրապնդմանը: Իրական կինոն իրականության պատճեն չէ, իսկ առանց սցենարի կինոն պարզապես անհնար է:
Նկարահանման ընթացքում բարոյական սահմանափակումներ լինել չեն կարող, արգելք կարող է սահմանել միայն օրենսդրությունը: Մնացած բոլոր հարցերը պիտի լուծվեն մոնտաժի ընթացքում: Երբ պատմությունն ամբողջովին նկարահանված է, երբ գիտես բոլոր զարգացումները եւ ավարտը, միայն այդ ժամանակ է պետք անցնել բարոյական հարցերին: Եթե «Արեւի լույսի ներքո» ֆիլմի նկարահանման ընթացքում մտածեինք բարոյական կողմի մասին, ուրեմն ոչինչ էլ չէինք նկարահանի: Բայց երբ նյութն արդեն սեղանին էր, մենք լրջորեն քննարկում էինք, թե որ կադրերը կարող են վնասել մեր հերոսներին: Հյուսիսային Կորեայում, հավատացեք, հետեւանքները կարող են շատ լուրջ լինել:
Հյուսիսային Կորեայում այնպիսի տպավորություն է, որ 1953 թվականին Ստալինը չի մահացել: Մենք էլ էինք այդպես ապրելու, եթե Ստալինը չմահանար, կամ էլ իշխանությունը փոխանցեր որդուն կամ թոռանը: Բայց նույնիսկ այն ժամանակ, երբ Ստալինը ղեկավարում էր երկիրը, մեր նախնիները դիմադրում էին, նրանք գիտեին, թե ազատությունն ինչ բան է: Իսկ Հյուսիսային Կորեայում ոչինչ չկա, նույնիսկ վախ չկա:
Հյուսիսային Կորեայի կինոյի պատմության ողջ ընթացքում էկրանին գոնե մեկ անգամ համբույր չի ցուցադրվել: Միայն մի համբույր կա՝ կինն ու իր ամուսինը, ամպրոպի ժամանակ կանգնած են, կինը բարձրացնում է անձրեւանոցն ու թաքցնում է դեմքը: Ենթադրվում է, որ նրանք համբուրվում են:
Մենք կարող ենք ազատ լինել, իսկ եթե կորցնում ենք ազատությունը՝ հիմնականում սեփական կամքով է լինում: Խորհրդային տարիներին մենք պարտադիր շքերթների էինք գնում, բայց հետո աղջիկների հետ այգում գինի էինք խմում, տանը՝ խոհանոցում նստում ու խոսում էինք: Այսինքն, այդ զուգահեռ կյանքն ունեինք:
Ազատությունը՝ կանաչ տերեւ է, որ միշտ գտնում է իր ճանապարհը: Ես ազատ մարդու կյանք եմ վարում, անկախ նրանից, թե ովքեր են շրջապատում ինձ: Ազատ եղեք եւ ոչինչ չեք կորցնի:

В рамках международного кинофестиваля «Золотой Абрикос» в ереванском офисе AGBU прохдят мастер-классы деятелей кинематографа. 13 июля состоялась встреча с документалистом Виталием Манским, который представил свой фильм «В лучах солнца», рассказывающий о жизни в Северной Корее.
Цифровая технология коренным образом изменила документальное кино, а оно очень зависит от технологий. Когда в 60-е годы появились 16-и миллиметровые камеры с возможностью записи звука, возникло новое направление «киноправда» - cinema verite. Потом цифровые технологии развязали руки документалистам и позволили беспрепятственно погружаться в реальность.
В СССР были специальные камеры синхронной съемки, они назывались «Союз» и «Дружба». Шутят, что название второй было обусловлено тем, что эту камеру без дружбы было не поднять - она весила более 50-и килограммов.
Сегодня обладатель мобильного телефона является владельцем голливудской студии. По большему счету, все возможности съемки у человека уже есть на ладони.
Сценарий и реальность несовместимы. С началом съемок драматургию определяют только реальные события. При этом реальное кино не претендует на бесстрастную фиксацию факта. Реальное кино не копия реальности, а без сценария кино невозможно.
Моральных ограничений во время съемки, кроме законодательства, существовать не может. Все остальные вопросы должны решаться во время монтажа картины. Когда история полностью отснята, тогда можно переходить к решению моральных вопросов. Если бы мы задавались моральными вопросами во время съемки фильма «В лучах солнца», мы бы просто ничего не снимали. Но когда весь путь был пройден и материал лежал на столе, мы серьезно анализировали - какие кадры могут навредить нашим героям, какие – нет. В Северной Корее диапазон возможных последствий запредельный.
В Северной Корее кажется, что в 1953-м году Сталин не умер. Условно говоря, мы бы так жили, если бы Сталин не умер, или передал власть своему сыну, или внуку. Но даже когда Сталин руководил страной, наши предки сопротивлялись, еще тогда они знали, что такое свобода. А в Северной Корее нет ничего, там даже страха нет, потому что они родились тогда, когда бояться нечего. Ничего другого они не знают.
За всю историю северо-корейского кино никто ни разу не поцеловался. Там есть один поцелуй, между мужем и женой, во время грозы, она раскрывает зонтик, закрывается им от камеры, потом приподнимает зонтик. Предполагается, что они поцеловались.
Мы можем быть свободными. Если мы теряем свободу, то делаем это практически добровольно. В Северной Корее этого выбора нет. В советские годы мы ходили на парады, демонстрации, но потом шли с девчонками в парк, пили вино, приходили домой и сидели на кухне. У нас была эта альтернативная параллельная жизнь.
Свобода – это зеленый листочек, он всегда пробивается. Я живу как свободный человек, вне зависимости от того, какое общество меня окружает. Будьте свободны и ничего не потеряете.