Հայկական ատոմակայանում արդեն սկսվել է սթրես-թեստի անցկացումը
Այս մասին այսօր Մեդիամաքսին հայտնել է ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարության մամուլի խոսնակ Լուսինե Հարությունյանը: Նրա խոսքերով, սթրես-թեստի անցկացումը բավականին երկար գործընթաց է, որը կարող է տեւել մինչեւ մի քանի ամիս:
ՀՀ Ատոմային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մարտիրոսյանն ասել է, որ «մեր ԱԷԿ-ը, ի տարբերություն եվրոպական ատոմակայանների մեծամասնության, լուծում պահանջող ավելի շատ խնդիրներ ունի, քանի որ առաջին սերնդի կայան է»:
«ԵՄ-ն որոշել է Հայաստանին աջակցություն ցուցաբերել, եւ պատշաճ մակարդակն ապահովելու նպատակով սթրես-թեստի իրականացմանը կմասնակցեն եվրոպական առաջատար ընկերություններն ու կազմակերպությունները»,- Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել է Աշոտ Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքերով, ՀԱԷԿ-ի սթրես-թեստի տեխնիկական խնդիրը նույնն է, ինչ եվրոպական երկրների ԱԷԿ-ներինը: «Սակայն, հաշվի առնելով, որ մեր կայանն առաջին սերնդի է, հնարավոր է, որ ավելի խորը հետազոտությունների կարիք լինի»,- նշել է Աշոտ Մարտիրոսյանը:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ հունիսի 23-ին Հայաստանը, Խորվաթիան, Ռուսաստանը, Թուրքիան, Ուկրաինան եւ Բելառուսը ԵՄ-ի կողմից մշակված՝ ԱԷԿ-ների սթրես-թեստերի իրականացում ենթադրող հռչակագիր են ստորագրել:
Մայիսի վերջին Հայաստան այցելած միջազգային OSART առաքելությունը դրական էր գնահատել Մեծամորի ԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակը:

На Армянской АЭС уже начат стресс-тест
Об этом Медиамакс сообщила сегодня пресс-секретарь министерства энергетики и природных ресурсов Армении Лусине Арутюнян. По ее словам, проведение стресс-теста достаточно долгий процесс, который может занять до нескольких месяцев.
Председатель Госкомитета по регулированию ядерной безопасности Ашот Мартиросян, в свою очередь, сказал, что «у нашей АЭС, в отличие от большинства европейских атомных станций, больше проблем, требующих решения, поскольку это станция первого поколения».
«ЕС решил оказать Армении содействие, и в реализации стресс-теста примут участие ведущие европейские организации и компании, чтобы обеспечить должный уровень», - сказал Ашот Мартиросян в интервью Медиамакс.
По его словам техническая задача стресс-теста Армянской АЭС аналогична задачам АЭС европейских стран. «Но, учитывая, что наша станция является станцией первого поколения, возможно, появится необходимость в более глубоких анализах», - отметил глава Госкомитета по регулированию ядерной безопасности.
Медиамакс напоминает, что 23-го июня Армения наряду с Хорватией, Россией, Швейцарией, Турцией, Украиной и Беларусью подписала декларацию, предусматривающую проведение стресс-тестов АЭС на основе тестов, разработанных ЕС.
Находившаяся в Армении в конце мая миссия OSART МАГАТЭ дала положительную оценку состоянию безопасности Мецаморской АЭС.