Հայկական ատոմակայանում արդեն սկսվել է սթրես-թեստի անցկացումը
Այս մասին այսօր Մեդիամաքսին հայտնել է ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարության մամուլի խոսնակ Լուսինե Հարությունյանը: Նրա խոսքերով, սթրես-թեստի անցկացումը բավականին երկար գործընթաց է, որը կարող է տեւել մինչեւ մի քանի ամիս:
ՀՀ Ատոմային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մարտիրոսյանն ասել է, որ «մեր ԱԷԿ-ը, ի տարբերություն եվրոպական ատոմակայանների մեծամասնության, լուծում պահանջող ավելի շատ խնդիրներ ունի, քանի որ առաջին սերնդի կայան է»:
«ԵՄ-ն որոշել է Հայաստանին աջակցություն ցուցաբերել, եւ պատշաճ մակարդակն ապահովելու նպատակով սթրես-թեստի իրականացմանը կմասնակցեն եվրոպական առաջատար ընկերություններն ու կազմակերպությունները»,- Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել է Աշոտ Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքերով, ՀԱԷԿ-ի սթրես-թեստի տեխնիկական խնդիրը նույնն է, ինչ եվրոպական երկրների ԱԷԿ-ներինը: «Սակայն, հաշվի առնելով, որ մեր կայանն առաջին սերնդի է, հնարավոր է, որ ավելի խորը հետազոտությունների կարիք լինի»,- նշել է Աշոտ Մարտիրոսյանը:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ հունիսի 23-ին Հայաստանը, Խորվաթիան, Ռուսաստանը, Թուրքիան, Ուկրաինան եւ Բելառուսը ԵՄ-ի կողմից մշակված՝ ԱԷԿ-ների սթրես-թեստերի իրականացում ենթադրող հռչակագիր են ստորագրել:
Մայիսի վերջին Հայաստան այցելած միջազգային OSART առաքելությունը դրական էր գնահատել Մեծամորի ԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակը:

Yerevan/Mediamax/. The stress-test is already launched in the Armenian Nuclear Power Plant in Metsamor.
Today, the Spokesperson for Armenian Ministry of Energy and Natural Resources, Lusine Harutyunyan, informed Mediamax about it. According to her, the stress test conduct is rather a long process which may last up to several months.
The Chairman of Nuclear Security Regulation State Committee, Ashot Martirosyan, in his turn, said that “unlike the majority of European nuclear power plants, our NPP has more problems to be solved as it is a first-generation plant”.
“The EU decided to support Armenia, and leading European organizations and companies will be involved in the conduct of the stress-test to ensure proper level”, said Ashot Martirosyan in his interview to Mediamax.
According to him, the technical goal of the stress-test conducted in Armenian NPP is similar to the goals that European NPPs pursue. “But taking into account that our plant is a first generation one, more in-depth analyses may be required”, noted the Head of Nuclear Security Regulation State Committee.
Mediamax recalls that on June 23, Armenia along with Croatia, Russia, Switzerland, Turkey, Ukraine and Belarus signed a declaration on conducting stress-tests in NPP based on the tests worked out by the EU.
The OSART mission gave a positive assessment to the security state of Metsamor NPP in Armenia in late May.