2016 թվականի հունիսի 1-ին ուկրաինական «Օկեան Էլզի» ռոք-խումբը ելույթ էր ունեցել Երեւանում: Մինչ համերգի մեկնարկը խմբի առաջատար Սվյատոսլավ Վակարչուկը հանդիպել էր լրագրողների եւ երկրպագուների հետ: Ներկայացնում ենք այդ հանդիպմանը հնչած մտքերից մի քանիսը:
Իր մասին
Երբ 13 տարեկան էի, սիրահարվեցի The Beatles խմբին եւ ցանկացա նման մի բան անել: Դրա համար էլ ռոք երաժշտությունն ընտրեցի:
Եթե ֆիզիկայի ֆակուլտետի փոխարեն կոնսերվատորիա ընդունվեի, կարծում եմ, կոմպոզիտոր կդառնայի:
Երբ ինչ-որ բանի մասին անդադար երազում ես, դա խթանում է նման անվանումների առաջացումը, օրինակ՝ «Օվկիանոս»: Եթե օվկիանոսի մոտ ապրեի, երեւի թե մեր խումբն այլ կերպ կկոչվեր:
Շարֆերը, որ բարձրախոսի ձողին եմ ամրացնում, ինձ համար հարմարավետություն են խորհրդանշում: Կենդանակերպի նշանով ցուլ եմ, շուրջս միշտ հարմարավետություն եմ ստեղծում: Երբ բեմ եմ դուրս գալիս ու տեսնում կախված շարֆը, միանգամից հանգստանում եմ, գիտակցում՝ սա իմ բեմն է, իմ բարձրախոսը, այդ ամենը իմն է:
Հայրենիքի մասին
Դուք՝ հայերդ, բոլորից էլ լավ գիտեք, որ մեր օրերում մարդ ցանկացած պահին կարող է մեկնել երկրից ու ասել.
«Հոգով հայ եմ մնում, բայց ինձ ավելի հարմար է Լոս Անջելեսում ապրել: Տարին մեկ անգամ Էջմիածին կգամ, մոմ կվառեմ, կհիշեմ ով եմ, ու նորից կհեռանամ»:
Իսկ սահմանադրական հայրենասիրությունն այլ բան է ենթադրում՝ ես սիրում եմ իմ երկիրը, ոչ թե նրա համար, որ այստեղ եմ ծնվել ու արմատներս էլ այստեղ են, այլ որովհետեւ ես ու երեխաներս այստեղ ենք ապրելու: Այստեղ ապրելու եմ, որովհետեւ ընկերներիս հետ միասին կառուցելու ենք մեր երկիրն ու այնպես ենք անելու, որ իմ ու երեխաներիս կյանքն այստեղ այնքան հարմարավետ լինի, որ կարիք չլինի համեմատել այլ երկրների հետ:
Վստահեցնում եմ, որ նման ներքին համոզմունք ունենալով, մարդն ավելի մեծ եռանդով կպաշտպանի իր երկիրը, հարկ եղած դեպքում՝ նույնիսկ զենքով: Մարդու էությունն այդպիսին է՝ դուք ավելի մեծ ցանկությամբ ենք պաշտպանում ձեր ստեղծածը, քան ժառանգածը:
Յուրաքանչյուր ազգ սեփական պատմությունը խորհրդանշող երգեր ունի: Պատմությունով շատ եմ հետաքրքրվում, ուսումնասիրել եմ նաեւ Հայաստանի պատմությունը, շատ լավ գիտեմ «Դլե Յաման» երգը: Շատ եմ հավանում, ինչպես է Ջիվան պապիկն այն դուդուկով կատարում:
Շատ հայ ընկերներ ունեմ: Օրինակ՝ ընկերներիցս մեկը հայտնի ուկրաինացի ռեժիսոր, ծագումով հայ Ռոման Բալայանն է: Նա Երեւանում պարտադիր այցելության համար վայրերի ցանկ է գրել մեզ համար: Որոշ մասը հասցրել ենք իրականացնել, մյուս մասի համար ժամանակ չունենք:
Երբ ինձ հարցրին, թե Հայաստանում ինչ ենք ցանկանում անել, միանգամից ասացի, որ ցանկանում ենք Էջմիածինն ու հինավուրց տաճարները տեսնել: Կարեւոր է տեսնել այն երկրի մշակույթը, որտեղ այցելում ես:
Լվովի հայկական համայնքը շատ հզոր է: Լվովում հայկական եկեղեցի կա, որտեղ, ի դեպ, հաճախ եմ այցելում: Իսկ Լվովում իմ ամենասիրելի փողոցը Հայկականն է (Армянская):

Святослав Вакарчук: Родину создают, а не получают по наследству - Mediamax.am
1 июня 2016 года украинская рок-группа «Океан Эльзы» выступила в Ереване. Перед концертом лидер группы Святослав Вакарчук встретился с журналистами и поклонниками. Представляем некоторые мысли, прозвучавшие на встрече.
О себе
Когда мне было 13 лет, я влюбился в группу The Beatles и захотел сделать что-то подобное. Поэтому и выбрал рок-музыку.
Если бы я поступил в консерваторию, а не на факультет физики, думаю, стал бы классическим композитором.
Когда о чем-то все время мечтаешь, это сублимируется в такие названия, как, например, «Океан». Жил бы я возле океана, мы бы, наверное, так не назывались.
Шарфики, которые я завязываю на стойку микрофона, символизируют уют. Я Телец по гороскопу и всегда должен создавать вокруг себя уют. Когда выхожу на сцену и вижу висящий шарф, мне становится комфортно, я знаю - это моя сцена, мой микрофон, это мое.
О Родине
Вы, армяне, лучше других знаете, что в XXI веке человек в любой момент может уехать и сказать:
«Останусь в душе армянином, но лучше поеду в Лос-Анджелес, там мне жить удобнее. Буду приезжать раз в год, ставить свечку в Эчмиадзине».
А конституционный патриотизм подразумевает следующее – я люблю свою страну не потому, что здесь родился и корни мои тоже здесь, а потому, что я и мои дети будем жить здесь. А буду я здесь жить потому, что вместе с товарищами мы построим нашу страну и сделаем так, чтобы жизнь наших детей была здесь комфортнее и лучше, чем где-либо.
Я утверждаю, что имея такие внутренние убеждения, вы с еще большим рвением будете защищать свою страну, даже с оружием в руках, если придется. В человеческой природе так заложено: вы будете сильнее защищать то, что создали своими руками, чем то, что получили по наследству.
У каждого народа есть песни, которые символизируют его историю. Я интересуюсь историей, в том числе - историей Армении, хорошо знаю песню «Дле Яман». Мне очень нравится, как дедушка Дживан исполняет ее на дудуке.
У меня много друзей армянского происхождения. Один из них - знаменитый режиссер Роман Балаян, мы встречаемся очень часто. Он написал мне список мест, куда нужно пойти в Ереване. Часть списка мы, конечно, выполнили, на остальное не хватает времени.
Когда меня спросили, что мы хотим сделать в Армении, я сразу сказал, что хотим увидеть Эчмиадзин и все древние церкви, все, что успеем. Это самое главное, видеть культуру страны, в которую приезжаешь.
Армянская диаспора во Львове очень сильна. Во Львове есть армянская церковь, и я часто в нее хожу, а моя самая любимая городская улица - Армянская.