Զանգվածային ոչնչացման զենքի չտարածման խնդիրների հայաստանյան հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Կարեն Գասպարյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի արտահանման վերահսկողությունը:
- Արտահանման վերահսկողությունը Հայաստանում քիչ թե շատ հստակ տեսք է ձեռք բերել 90-ականների վերջին: Եթե զուգահեռներ անցկացնենք եւ համեմատենք այն ժամանակաշրջանի արտահանման վերահսկողությունը ներկայիս դրության հետ` տարբերությունը հսկայական կլինի:
Արտահանման վերահսկողությունը Հայաստանում այսօրվա դրությամբ պրակտիկորեն համապատասխանում է միջազգային մակարդակին: Բոլոր մեր ընթացակարգերի 90%-ը համապատասխանում է միջազգային դրույթներին եւ չափանիշներին, եւ տարբեր համաժողովներում եւ կոնֆերանսներում մենք կարող ենք պրակտիկորեն որպես հավասար խոսել բազմաթիվ երկրների հետ: Անշուշտ, նման երկրներում, ինչպիսիք են, օրինակ, Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ը, արտահանման վերահսկողությունն էապես տարբերվում է փոքր երկրներում արտահանման վերահսկողությունից, քանզի մենք ունենք հնարավորություն բեռների գրեթե ամբողջական ստուգում անցկացնել` բեռների ավելի փոքր հոսքից ելնելով: Ամբողջ աշխարհում տարածված է «catch all» հասկացությունը, ըստ որի պետք է ստուգվեն կասկած առաջացնող բոլոր ապրանքները: Չնայած Հայաստանում ‘catch all’ սկզբունքը չի ընդունվել, այն փաստացիորեն իրականացվում է, քանի որ բեռների ավելի քան 80% ֆիզիկապես ստուգվում է: Այսինքն` կարելի է ասել, որ արտահանման վերահսկողությունը Հայաստանում բավականին լավ մակարդակի վրա է գտնվում:
- Անցյալ տարվա ապրիլ ամսին Հայաստանի կառավարությունը “Երկակի նշանակության ապրանքների արտահանման վերահսկողության մասին” օրենք ընդունեց: Կարելի՞ է ասել, որ այդ ոլորտում օրենսդրությունը համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին:
- Այո: Անցյալ տարի ընդունվել է երկակի նշանակության ապրանքների եւ տեխնոլոգիաների վերահսկողության մասին օրենք, իսկ 2009 թվականի վերջին կառավարությունը ռազմական նշանակության ապրանքների վերահսկողության մասին որոշում ընդունեց: Սա երկու տարբեր ցանկեր են, որոնք վերահսկվում են տարբեր սկզբունքներից ելնելով: Ռազմական նշանակության ապրանքները լիցենզավորվում են, եւ դրանք վերահսկվում են ինչպես ներմուծման, այնպես էլ արտահանման ժամանակ, իսկ ահա երկակի նշանակության ապրանքները վերահսկվում են միայն արտահանման ժամանակ, եւ այդ դեպքում ոչ թե լիցենզիա է տրվում, այլ թույլտվություն:
- Ինչպիսի՞ն է իրավիճակը ռազմական նշանակություն ունեցող ապրանքների նույնականացման խնդրի առումով` ներմուծման եւ արտահանման վերահսկողության գործընթացում:
- Ապրանքների նույնականացման խնդիրներով զբաղվում է մեր կազմակերպությունը: Տեխնիկական փորձաքննությունը բավականին բարդ գործընթաց է, քանզի ապրանքների նույնականացմամբ զբաղվող փորձագետը, բացի զուտ հանրագիտական տեղեկություններից, պետք է որոշակի գիտելիքների փորձ ունենա բուն ռազմական արդյունաբերության ոլորտում: Սա մեր աշխատանքում ամենածանր հարցերից մեկն է, քանի որ այդ գործով զբաղվող մաքսավորների միջին տարիքը 60 տարեկան է, եւ կադրերի պակասի լուրջ խնդիր կա: Երիտասարդ մասնագետները, ովքեր ամեն ինչ եւ միանգամից ցանկանալու հատկություն ունեն, չեն ցանկանում զբաղվել այդ գործով, քանի որ դա բավականին պատասխանատու եւ ծանր աշխատանք է: Բավական է ասել, որ եթե փորձագետը սխալվի, նա կարող է քրեական պատասխանատվության ենթարկվել 6-ից 8 տարվա ազատազրկությամբ:
- Իսկ ինչպե՞ս են պաշտպանվում ներմուծողների եւ արտահանողների իրավունքները ռազմական եւ երկակի նշանակության ապրանքների որոշման ժամանակ:
- Գործընթացն այնպիսին է, որ այս կամ այն ապրանքի գրանցմամբ զբաղվող այս կամ այն մաքսավորի համար առաջնային կողմնորոշիչ է հանդիսանում ԱՏԳ ԱԿ-ն (Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացուցակ – խմբ.): Մաքսային ծրագրում որոշակի կոդի մուտքագրման ժամանակ կարմիր դրոշակ է հայտնվում, որը հուշում է, որ այդ ապրանքի հանդեպ հարկավոր է ավելի ուշադիր լինել: Երկրորդ քայլը մաքսավորի կողմից ապրանքի տեսակի որոշումն է: Եթե նա կարողանում է ինքնուրույն հասկանալ, որ տվյալ ապրանքը վտանգ չի ներկայացնում, ապա ինքնուրույն որոշում է կայացնում եւ շարունակում է իր պատասխանատվության ներքո հայտարարագրի լրացումը: Իսկ եթե մաքսավորը ապրանքի վերաբերյալ կասկածներ է ունենում, ապա ուղարկում է արտահանողին/ներմուծողին մեզ մոտ` ապրանքի տեխնիկական փորձաքննության նպատակով: Մեր կազմակերպություն մուտք գործող ապրանքերի եւ բեռների մոտ 70% ռազմական կամ երկակի նշանակության ապրանքներ չեն հանդիսանում: Սակայն երբեմն լինում են դեպքեր, երբ արտահանող/ներմուծողը համաձայն չէ փորձագիտական եզրակացության հետ: Այդ դեպքում սկսվում են բանակցությունները: Հրավիրվում են եզրակացությունը գրած փորձագետը, բեռի ստացողի կամ ուղարկողի կազմակերպության տեխնիկական անձնակազմը, եւ տեխնիկական խորհրդատվություն է սկսվում, որի արդյունքում կողմերը փորձում են ընդհանուր հայտարարի գալ: Բարեբախտաբար, մինչ օրս ծագած բոլոր խնդիրներն այդ փուլում են լուծվել:
Ինչ վերաբերում է կոնկրետ ապրանքին, ապա այն դեպքում, եթե, օրինակ, էկոնոմիկայի նախարարությունը, ԱԳՆ-ը, Ազգային անվտանգության ծառայությունը չեն կարողանում ընդհանուր հայտարարի գալ այն հարցի շուրջ՝ տալ արդյո՞ք թույլտվություն տվյալ ապրանքի արտահանման համար, թե՞ ոչ, ապա հարցը վարչապետին է փոխանցվում, ով 5 օրվա ընթացքում պետք է իր ստորագրությամբ որոշում պետք է կայացնի:
- Ընթերցողը կարող է չհասկանալ, կոնկրետ ո՞ր ապրանքների մասին է գնում խոսքը:
- Փորձեմ բավականին պարզ օրինակ բերել: Հաճախ մեզ մոտ գալիս եւ ասում են, որ իրենց, ասենք, որեւէ կոդ են տրամադրել եւ գրել, որ այդ ապրանքը կարող է ռազմական նշանակության ապրանք լինել, այն դեպքում երբ դա, ասենք, հեռակառավարման սովորական վահանակ է: Պարզ է, որ հեռուստացույցի կամ օդորակչի հեռակառավարման վահանակը չի կարող ռազմական նշանակության ապրանք համարվել: Սակայն, միեւնույն ժամանակ, գոյություն ունեն այնպիսի վահանակներ, որոնք, ասենք, հրթիռներ են կառավարում: Հասկանալի է, որ նման վահանակների չափսերը շատ ավելի մեծ են, սակայն հարկ է նշել, որ ԱՊՀ եւ ընդհանրապես աշխարհի մաքսային համակարգը այնքան զարգացած չէ, որպեսզի այդ 9 կամ 10-նիշանոց կոդից կարողանա հասկանալ այդ ամենը: Ծրագրում մտցվում է վահանակի կոդը, եւ սկսում է մաքսավորի զուտ մեխանիկական աշխատանքը, որը պետք է հասկանա, թե տվյալ վահանակը կարո՞ղ է արդյոք օգտագործվել, ասենք, անօդաչու ինքնաթիռների կառավարման համար: Եթե մաքսավորը կասկածներ ունի եւ վահանակի արտաքին տեսքը անսովոր է՝ սովորականից մեծ է, բազմաթիվ ինդիկատորներ ունի եւ այլն, մենք ստիպված ենք կրկին ստուգել այն:
Երկակի նշանակության ապրանքի այլ օրինակ կարող են տարբեր տարաները հանդիսանալ, որոնք որոշակի ներքին ծածկույթ ունեն եւ դիմակայուն են “ագրեսիվ” քիմիական տարրերի հանդեպ: Նման տարաներում, օրինակ, կարելի է քիմիական ռեակցիաներ անցկացնել՝ քիմիական զենք պատրաստելու նպատակող:
- Իսկ ի՞նչ անել այն դեպքում, երբ ապրանքատեսակը նյութական բնույթ չի կրում: Օրինակ, եթե դա համակարգչային ծրագրով ֆայլ է:
- Գոյություն ունի նաեւ երկակի նշանակության տեխնոլոգիաների արտահանման վերահսկողություն: Մենք ունենք հաճախորդներ, ովքեր համակարգչային, ճարտարապետական ծրագրեր եւ գրաֆիկներ են արտահանում, եւ եղել են դեպքեր, երբ դրանք դասակարգվել են որպես երկակի նշանակության ապրանքներ եւ հատուկ թույլտվություն են ստացել: Այդ դեպքում եւս տրամադրվում են բոլոր փաստաթղթերը եւ փորձագետներն իրենց եզրակացությունն են տրամադրում տեխնոլոգիաների վերաբերյալ: Սակայն սա շատ նուրբ հարց է, քանի որ եթե արտահանողն ազնիվ չէ եւ չի տրամադրում փաստաթղթերը, ապա նման բնույթի արտահանման վերահսկողությունը գրեթե անհնար կլինի: Ծրագիրը կարելի է ուղղակի էլեկտրոնային փոստով ուղարկել, եւ դա անվերահսկելի կլինի: Սակայն հարկ է հաշվի առնել, որ նման անբարեխիղճ արտահանողին մինչեւ 8 տարի ազատազրկման վտանգ է սպառնում: Այնպես որ, կարծում եմ, սթափ մտածող մարդիկ այդպես չեն վարվի: Ամեն դեպքում, դա լուրջ խնդիր է, եւ այն արդիական է ամբողջ աշխարհում:
- Հայաստանը մոտ 60 երկրների ցանկում է, որտեղ Արտահանման վերահսկողության եւ սահմանների անվտանգության (The Export Control and Related Border Security) ԱՄՆ-ի ծրագիրն է գործում: Ի՞նչ է մեզ տալիս մասնակցությունն այդ ծրագրին:
- Այդ ծրագիրը շատ դեպքերում է օգնում, որոնք վերաբերում են սահմանների անվտանգությանը այս կամ այն ապրանքների, ռադիոակտիվ բեռների, տոքսիկ, քիմիական տարրերի արտահանման առումով: Այսօր Հայաստանի սահմաններում ռադիոակտիվ, տոքսիկ եւ քիմիական տարրերի հայտնաբերման համար մեծ թվով տարբեր տեսակի սարքավորումներ են տեղադրված: Այս ամենը տեղի է ունեցել EXBS ծրագրի շնորհիվ, որն իր անմիջական մասնակցությունն է ունեցել ինչպես սարքավորումների գնման ֆինանսավորման, տեղադրման գործում, այնպես էլ մասնագետների ներգրավման եւ այլն: Բացի այդ, EXBS-ի միջոցով մաքսայինի աշխատակիցների, սահմանայինների եւ տեխնիկական փորձագետների համար բազմաթիվ ուսումնական ծրագրեր, դասընթացներ են իրականացվում: Այնպես որ, այդ ծրագիրը բավականին արդյունավետ է:
-Ինչպե՞ս է արտահանման վերահսկողության հարցը անդրադառնում Հայաստանում բիզնեսի զարգացման վրա: Չի ստեղծո՞ւմ արդյոք այն որեւէ խոչընդոտ տեղական եւ արտասահմանյան գործարարների համար:
- Ամբողջ աշխարհում դա ոչ մի խոչընդոտ չի ստեղծում, քանի որ արտաքին տնտեսական գործունեությամբ զբաղվող կազմակերպությունները համապատասխան լիցենզիաներ եւ թույլտվություններ ունեն, գիտեն արտահանման վերահսկողության մասին: Ավելին, նման բնույթի կազմակերպությունների ավելի քան 90% արտահանման վերահսկողությամբ զբաղվող հատուկ բաժիններ ունեն:
Հայաստանում որոշակի խնդիրներ են ծագում մեր գործարարների չկազմակերպված լինելու հետեւանքով: Սակայն պետք է ասեմ, որ 2003 թվականի համեմատ, երբ մենք սկսեցինք եզրակացություններ տրամադրել, գործարարների տեղեկացվածության մակարդակն այսօր շատ ավելի բարձր է:

Карен Гаспарян. «Экспортный контроль в Армении практически соответствует международному уровню» - Mediamax.am
16138 просмотров
Карен Гаспарян. «Экспортный контроль в Армении практически соответствует международному уровню»:
Карен Гаспарян
Фото: Из личного архива Карена Гаспаряна
Интервью директора Исследовательского центра по изучению проблем нераспространения оружия массового поражения Карена Гаспаряна Медиамакс
- Как вы оцениваете  состояние экспортного контроля в Армении?
- Экспортный контроль в Армении стал принимать более или менее конкретные очертания в конце 90-х гг. Если провести параллели и сравнить экспортный контроль того периода с сегодняшним днем, то разница огромна.
Сегодня экспортный контроль в Армении практически соответствует международному уровню. 90% всех наших процедур соответствуют международным нормам и стандартам, и на различных форумах и конференциях мы можем практически на равных говорить со многими странами. Несомненно, экспортный контроль в таких странах, как скажем, Россия или США, существенно отличается от экспортного контроля в малых странах, так как у нас есть возможность практически тотальной проверки ввиду наименьшего потока грузов. Во всем мире распространено понятие ‘catch all’, по принципу которого должны проверяться все товары, вызывающие сомнения. Хотя в Армении принцип ‘catch all’ не был принят, он фактически осуществляется, так как более 80% грузов проверяется физически. Так что, можно сказать, что экспортный контроль в Армении находится на достаточно хорошем уровне.
- В апреле прошлого года парламент Армении принял закон «О контроле над экспортом товаров двойного назначения». Можно говорить о том, что законодательство в этой сфере соответствует международным стандартам?
- Да. В прошлом году был принят закон по контролю за товарами и технологиями двойного назначения, а в конце 2009 года было принято постановление правительства по контролю за товарами военного назначения. Это два разных списка, которые контролируются исходя из различных принципов. Товары военного назначения лицензируются, и по ним осуществляется контроль как при ввозе, так и вывозе, а по товарам двойного назначения контролируется только экспорт, и в случае этих товаров выдается не лицензия, а разрешение.
- Как обстоит дело с проблемой идентификации товаров военного назначения в процессе контроля экспорта и импорта?
- Проблемой идентификации товаров двойного назначения занимается наша организация. Техническая экспертиза достаточно сложный процесс, так как эксперт, занимающийся идентификацией товаров, помимо чисто энциклопедических знаний, должен иметь определенный опыт в области работы именно в военной промышленности. Это является одним из самых тяжелых вопросов в нашей работе, так как средний возраст экспертов, занимающихся этим, составляет около 60 лет, и существует острая проблема нехватки кадров. Молодые специалисты, которым свойственно желание иметь все и сразу, не хотят этим заниматься, так как это достаточно ответственная и тяжелая работа. Достаточно сказать, что если эксперт ошибется, он может понести уголовную ответственность со сроком лишения свободы от 6 до 8 лет.
- А как защищаются права экспортеров и импортеров в вопросе определения границ разделения товаров военного назначения и двойного назначения?
- Процедура такова, что первым ориентиром для таможенника, занимающегося оформлением документов по тому или иному товару, является код ТН ВЭД (Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности, - ред.). При введении определенного кода в таможенную программу, высвечивается красный флажок, сигнализирующий, что к этому товару следует быть внимательным. Вторым шагом является работа таможенника по определению товара. Если он может самостоятельно понять, что данный товар не представляет опасности, он самостоятельно принимает решение и продолжает заполнение декларации под свою ответственность. Если же у таможенника возникают сомнения относительно товара, он отправляет экспортера/импортера к нам для проведения технической экспертизы товара. Около 70% грузов и товаров, проходящих через нашу организацию, не являются товарами военного или двойного назначения. Но иногда бывают случаи, когда экспортер/импортер не согласен с экспертным заключением. В этом случае начинаются переговоры. Приглашается эксперт, написавший заключение и технический персонал организации отправителя или получателя груза, и идет техническое совещание, в результате которого стороны пытаются придти к общему знаменателю. К нашей радости, пока что все возникающие проблемы на этом этапе и разрешались.
Что касается конкретного товара, то в случае, если, скажем, министерство экономики, МИД, Служба национальной безопасности не могут придти к единому мнению, выдавать разрешение на вывоз данного товара или нет, то вопрос передается премьер-министру, который в течение 5 дней должен вынести решение за своей подписью.
- Читателю может быть не совсем понятно, о каких именно товарах идет речь.
- Постараюсь привести достаточно простой пример. Часто к нам приходят и говорят, допустим, что им дали такой-то код и написали, что его товар может быть товаром военного назначения, в то время когда это, к примеру, обычный пульт дистанционного управления. Естественно, пульт от телевизора или кондиционера не может быть товаром военного назначения. Но, в тоже время, есть пульты, которые, скажем, управляют ракетными установками. Понятно, что размеры подобного пульта намного больше, но необходимо отметить, что таможенная система в СНГ, да и вообще в мире, не настолько развита, чтобы в этом 9- или 10-значном коде разобрать все это. Выдается код на пульт, и идет чисто механическая работа таможенника, который должен понять, что этот пульт может быть использован для управления, к примеру, беспилотным летательным аппаратом. Если у таможенника появляются сомнения и пульт внешне выглядит необычно - больше обычного, имеет множество индикаторов и т.д., нам приходится перепроверять.
Другим примером товара двойного назначения могут быть различные емкости, имеющие определенное внутреннее покрытие, устойчивое к «агрессивным» химическим элементам. В подобных емкостях, к примеру, можно проводить химические реакции с целью изготовления химического оружия.
- А как быть в том случае, если товар не носит материального характера. К примеру, если это файл с компьютерной программой?
- Есть и такое понятие - экспортный контроль по технологиям двойного назначения. У нас есть клиенты, которые вывозят компьютерные программы, инженерные планы или графики, и были случаи того, они классифицировались как товары двойного назначения и получали специальное разрешение. В этом случае также предоставляется вся документация, и эксперты выдают свое заключение по технологиям. Но это очень щепетильный момент, потому что если экспортер окажется нечестным и не предоставит документацию, то проконтролировать экспорт такого рода будет практически невозможно. Программу можно просто послать по электронной почте, и это будет неконтролируемо. Но следует учитывать, что такому нечистоплотному экспортеру грозит до 8 лет тюремного заключения. Так что, думаю, здравомыслящие люди так поступать не будут. В любом случае, это серьезная проблема, и она актуальна во всем мире.
- Армения входит в число около 60 стран, в которых реализуется программа США по экспортному контролю и безопасности границ (The Export Control and Related Border Security). Что нам дает участие в этой программе?
- Это программа помогает в очень многих случаях, касающихся безопасности границ в контексте перевоза тех или иных товаров, радиоактивных грузов, химических элементов и др. Сегодня на границах Армении установлено большое количество разного рода аппаратуры для выявления радиоактивных элементов, токсичных, химических элементов. Все это произошло благодаря программе EXBS, принимавшей непосредственное участие как в финансировании, так и в установке аппаратуры, привлечении специалистов и т.д. Кроме того, посредством EXBS проводится большое количество учебных программ и тренингов для таможенников, пограничников, технических экспертов и т.д. Так что эта программа достаточно эффективна.
- Как вопрос экспортного контроля сказывается на развитии бизнеса в Армении? Не создает ли это каких-либо преград для отечественных и зарубежных предпринимателей?
- Во всем мире это не создает никаких преград, поскольку организации, которые занимаются внешнеэкономической деятельностью и имеют соответствующие лицензии и разрешения, знают об экспортном контроле. Более того, свыше 90% организаций такого рода имеют специальные отделы, занимающиеся именно экспортным контролем.
В Армении возникают определенные проблемы ввиду неорганизованности наших бизнесменов. Но должен сказать, что по сравнению с 2003 годом, когда мы начали выдавать заключения, сегодня уровень информированности деловых людей намного выше.