Զանգվածային ոչնչացման զենքի չտարածման խնդիրների հայաստանյան հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Կարեն Գասպարյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի արտահանման վերահսկողությունը:
- Արտահանման վերահսկողությունը Հայաստանում քիչ թե շատ հստակ տեսք է ձեռք բերել 90-ականների վերջին: Եթե զուգահեռներ անցկացնենք եւ համեմատենք այն ժամանակաշրջանի արտահանման վերահսկողությունը ներկայիս դրության հետ` տարբերությունը հսկայական կլինի:
Արտահանման վերահսկողությունը Հայաստանում այսօրվա դրությամբ պրակտիկորեն համապատասխանում է միջազգային մակարդակին: Բոլոր մեր ընթացակարգերի 90%-ը համապատասխանում է միջազգային դրույթներին եւ չափանիշներին, եւ տարբեր համաժողովներում եւ կոնֆերանսներում մենք կարող ենք պրակտիկորեն որպես հավասար խոսել բազմաթիվ երկրների հետ: Անշուշտ, նման երկրներում, ինչպիսիք են, օրինակ, Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ը, արտահանման վերահսկողությունն էապես տարբերվում է փոքր երկրներում արտահանման վերահսկողությունից, քանզի մենք ունենք հնարավորություն բեռների գրեթե ամբողջական ստուգում անցկացնել` բեռների ավելի փոքր հոսքից ելնելով: Ամբողջ աշխարհում տարածված է «catch all» հասկացությունը, ըստ որի պետք է ստուգվեն կասկած առաջացնող բոլոր ապրանքները: Չնայած Հայաստանում ‘catch all’ սկզբունքը չի ընդունվել, այն փաստացիորեն իրականացվում է, քանի որ բեռների ավելի քան 80% ֆիզիկապես ստուգվում է: Այսինքն` կարելի է ասել, որ արտահանման վերահսկողությունը Հայաստանում բավականին լավ մակարդակի վրա է գտնվում:
- Անցյալ տարվա ապրիլ ամսին Հայաստանի կառավարությունը “Երկակի նշանակության ապրանքների արտահանման վերահսկողության մասին” օրենք ընդունեց: Կարելի՞ է ասել, որ այդ ոլորտում օրենսդրությունը համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին:
- Այո: Անցյալ տարի ընդունվել է երկակի նշանակության ապրանքների եւ տեխնոլոգիաների վերահսկողության մասին օրենք, իսկ 2009 թվականի վերջին կառավարությունը ռազմական նշանակության ապրանքների վերահսկողության մասին որոշում ընդունեց: Սա երկու տարբեր ցանկեր են, որոնք վերահսկվում են տարբեր սկզբունքներից ելնելով: Ռազմական նշանակության ապրանքները լիցենզավորվում են, եւ դրանք վերահսկվում են ինչպես ներմուծման, այնպես էլ արտահանման ժամանակ, իսկ ահա երկակի նշանակության ապրանքները վերահսկվում են միայն արտահանման ժամանակ, եւ այդ դեպքում ոչ թե լիցենզիա է տրվում, այլ թույլտվություն:
- Ինչպիսի՞ն է իրավիճակը ռազմական նշանակություն ունեցող ապրանքների նույնականացման խնդրի առումով` ներմուծման եւ արտահանման վերահսկողության գործընթացում:
- Ապրանքների նույնականացման խնդիրներով զբաղվում է մեր կազմակերպությունը: Տեխնիկական փորձաքննությունը բավականին բարդ գործընթաց է, քանզի ապրանքների նույնականացմամբ զբաղվող փորձագետը, բացի զուտ հանրագիտական տեղեկություններից, պետք է որոշակի գիտելիքների փորձ ունենա բուն ռազմական արդյունաբերության ոլորտում: Սա մեր աշխատանքում ամենածանր հարցերից մեկն է, քանի որ այդ գործով զբաղվող մաքսավորների միջին տարիքը 60 տարեկան է, եւ կադրերի պակասի լուրջ խնդիր կա: Երիտասարդ մասնագետները, ովքեր ամեն ինչ եւ միանգամից ցանկանալու հատկություն ունեն, չեն ցանկանում զբաղվել այդ գործով, քանի որ դա բավականին պատասխանատու եւ ծանր աշխատանք է: Բավական է ասել, որ եթե փորձագետը սխալվի, նա կարող է քրեական պատասխանատվության ենթարկվել 6-ից 8 տարվա ազատազրկությամբ:
- Իսկ ինչպե՞ս են պաշտպանվում ներմուծողների եւ արտահանողների իրավունքները ռազմական եւ երկակի նշանակության ապրանքների որոշման ժամանակ:
- Գործընթացն այնպիսին է, որ այս կամ այն ապրանքի գրանցմամբ զբաղվող այս կամ այն մաքսավորի համար առաջնային կողմնորոշիչ է հանդիսանում ԱՏԳ ԱԿ-ն (Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացուցակ – խմբ.): Մաքսային ծրագրում որոշակի կոդի մուտքագրման ժամանակ կարմիր դրոշակ է հայտնվում, որը հուշում է, որ այդ ապրանքի հանդեպ հարկավոր է ավելի ուշադիր լինել: Երկրորդ քայլը մաքսավորի կողմից ապրանքի տեսակի որոշումն է: Եթե նա կարողանում է ինքնուրույն հասկանալ, որ տվյալ ապրանքը վտանգ չի ներկայացնում, ապա ինքնուրույն որոշում է կայացնում եւ շարունակում է իր պատասխանատվության ներքո հայտարարագրի լրացումը: Իսկ եթե մաքսավորը ապրանքի վերաբերյալ կասկածներ է ունենում, ապա ուղարկում է արտահանողին/ներմուծողին մեզ մոտ` ապրանքի տեխնիկական փորձաքննության նպատակով: Մեր կազմակերպություն մուտք գործող ապրանքերի եւ բեռների մոտ 70% ռազմական կամ երկակի նշանակության ապրանքներ չեն հանդիսանում: Սակայն երբեմն լինում են դեպքեր, երբ արտահանող/ներմուծողը համաձայն չէ փորձագիտական եզրակացության հետ: Այդ դեպքում սկսվում են բանակցությունները: Հրավիրվում են եզրակացությունը գրած փորձագետը, բեռի ստացողի կամ ուղարկողի կազմակերպության տեխնիկական անձնակազմը, եւ տեխնիկական խորհրդատվություն է սկսվում, որի արդյունքում կողմերը փորձում են ընդհանուր հայտարարի գալ: Բարեբախտաբար, մինչ օրս ծագած բոլոր խնդիրներն այդ փուլում են լուծվել:
Ինչ վերաբերում է կոնկրետ ապրանքին, ապա այն դեպքում, եթե, օրինակ, էկոնոմիկայի նախարարությունը, ԱԳՆ-ը, Ազգային անվտանգության ծառայությունը չեն կարողանում ընդհանուր հայտարարի գալ այն հարցի շուրջ՝ տալ արդյո՞ք թույլտվություն տվյալ ապրանքի արտահանման համար, թե՞ ոչ, ապա հարցը վարչապետին է փոխանցվում, ով 5 օրվա ընթացքում պետք է իր ստորագրությամբ որոշում պետք է կայացնի:
- Ընթերցողը կարող է չհասկանալ, կոնկրետ ո՞ր ապրանքների մասին է գնում խոսքը:
- Փորձեմ բավականին պարզ օրինակ բերել: Հաճախ մեզ մոտ գալիս եւ ասում են, որ իրենց, ասենք, որեւէ կոդ են տրամադրել եւ գրել, որ այդ ապրանքը կարող է ռազմական նշանակության ապրանք լինել, այն դեպքում երբ դա, ասենք, հեռակառավարման սովորական վահանակ է: Պարզ է, որ հեռուստացույցի կամ օդորակչի հեռակառավարման վահանակը չի կարող ռազմական նշանակության ապրանք համարվել: Սակայն, միեւնույն ժամանակ, գոյություն ունեն այնպիսի վահանակներ, որոնք, ասենք, հրթիռներ են կառավարում: Հասկանալի է, որ նման վահանակների չափսերը շատ ավելի մեծ են, սակայն հարկ է նշել, որ ԱՊՀ եւ ընդհանրապես աշխարհի մաքսային համակարգը այնքան զարգացած չէ, որպեսզի այդ 9 կամ 10-նիշանոց կոդից կարողանա հասկանալ այդ ամենը: Ծրագրում մտցվում է վահանակի կոդը, եւ սկսում է մաքսավորի զուտ մեխանիկական աշխատանքը, որը պետք է հասկանա, թե տվյալ վահանակը կարո՞ղ է արդյոք օգտագործվել, ասենք, անօդաչու ինքնաթիռների կառավարման համար: Եթե մաքսավորը կասկածներ ունի եւ վահանակի արտաքին տեսքը անսովոր է՝ սովորականից մեծ է, բազմաթիվ ինդիկատորներ ունի եւ այլն, մենք ստիպված ենք կրկին ստուգել այն:
Երկակի նշանակության ապրանքի այլ օրինակ կարող են տարբեր տարաները հանդիսանալ, որոնք որոշակի ներքին ծածկույթ ունեն եւ դիմակայուն են “ագրեսիվ” քիմիական տարրերի հանդեպ: Նման տարաներում, օրինակ, կարելի է քիմիական ռեակցիաներ անցկացնել՝ քիմիական զենք պատրաստելու նպատակող:
- Իսկ ի՞նչ անել այն դեպքում, երբ ապրանքատեսակը նյութական բնույթ չի կրում: Օրինակ, եթե դա համակարգչային ծրագրով ֆայլ է:
- Գոյություն ունի նաեւ երկակի նշանակության տեխնոլոգիաների արտահանման վերահսկողություն: Մենք ունենք հաճախորդներ, ովքեր համակարգչային, ճարտարապետական ծրագրեր եւ գրաֆիկներ են արտահանում, եւ եղել են դեպքեր, երբ դրանք դասակարգվել են որպես երկակի նշանակության ապրանքներ եւ հատուկ թույլտվություն են ստացել: Այդ դեպքում եւս տրամադրվում են բոլոր փաստաթղթերը եւ փորձագետներն իրենց եզրակացությունն են տրամադրում տեխնոլոգիաների վերաբերյալ: Սակայն սա շատ նուրբ հարց է, քանի որ եթե արտահանողն ազնիվ չէ եւ չի տրամադրում փաստաթղթերը, ապա նման բնույթի արտահանման վերահսկողությունը գրեթե անհնար կլինի: Ծրագիրը կարելի է ուղղակի էլեկտրոնային փոստով ուղարկել, եւ դա անվերահսկելի կլինի: Սակայն հարկ է հաշվի առնել, որ նման անբարեխիղճ արտահանողին մինչեւ 8 տարի ազատազրկման վտանգ է սպառնում: Այնպես որ, կարծում եմ, սթափ մտածող մարդիկ այդպես չեն վարվի: Ամեն դեպքում, դա լուրջ խնդիր է, եւ այն արդիական է ամբողջ աշխարհում:
- Հայաստանը մոտ 60 երկրների ցանկում է, որտեղ Արտահանման վերահսկողության եւ սահմանների անվտանգության (The Export Control and Related Border Security) ԱՄՆ-ի ծրագիրն է գործում: Ի՞նչ է մեզ տալիս մասնակցությունն այդ ծրագրին:
- Այդ ծրագիրը շատ դեպքերում է օգնում, որոնք վերաբերում են սահմանների անվտանգությանը այս կամ այն ապրանքների, ռադիոակտիվ բեռների, տոքսիկ, քիմիական տարրերի արտահանման առումով: Այսօր Հայաստանի սահմաններում ռադիոակտիվ, տոքսիկ եւ քիմիական տարրերի հայտնաբերման համար մեծ թվով տարբեր տեսակի սարքավորումներ են տեղադրված: Այս ամենը տեղի է ունեցել EXBS ծրագրի շնորհիվ, որն իր անմիջական մասնակցությունն է ունեցել ինչպես սարքավորումների գնման ֆինանսավորման, տեղադրման գործում, այնպես էլ մասնագետների ներգրավման եւ այլն: Բացի այդ, EXBS-ի միջոցով մաքսայինի աշխատակիցների, սահմանայինների եւ տեխնիկական փորձագետների համար բազմաթիվ ուսումնական ծրագրեր, դասընթացներ են իրականացվում: Այնպես որ, այդ ծրագիրը բավականին արդյունավետ է:
-Ինչպե՞ս է արտահանման վերահսկողության հարցը անդրադառնում Հայաստանում բիզնեսի զարգացման վրա: Չի ստեղծո՞ւմ արդյոք այն որեւէ խոչընդոտ տեղական եւ արտասահմանյան գործարարների համար:
- Ամբողջ աշխարհում դա ոչ մի խոչընդոտ չի ստեղծում, քանի որ արտաքին տնտեսական գործունեությամբ զբաղվող կազմակերպությունները համապատասխան լիցենզիաներ եւ թույլտվություններ ունեն, գիտեն արտահանման վերահսկողության մասին: Ավելին, նման բնույթի կազմակերպությունների ավելի քան 90% արտահանման վերահսկողությամբ զբաղվող հատուկ բաժիններ ունեն:
Հայաստանում որոշակի խնդիրներ են ծագում մեր գործարարների չկազմակերպված լինելու հետեւանքով: Սակայն պետք է ասեմ, որ 2003 թվականի համեմատ, երբ մենք սկսեցինք եզրակացություններ տրամադրել, գործարարների տեղեկացվածության մակարդակն այսօր շատ ավելի բարձր է:

Karen Gasparyan. “Export control in Armenia practically meets the international level” - Mediamax.am
16137 views
Karen Gasparyan. “Export control in Armenia practically meets the international level”:
Karen Gasparyan
Photo: From Karen Gasparyan's personal archive
Interview of the Director of the Research Center for the Problem of the Non-Proliferation of Weapons of Mass Destruction Karen Gasparyan to Mediamax Agency
- How do you assess the situation of export control in Armenia?
- Export control in Armenia has started to take more or less concrete shapes in late 90s. If we draw parallels and compare export control of that period with the one we have today, the difference is huge.
Today, export control in Armenia practically meets the international level. 90% of all our procedures correspond to the international norms and standards and at various forums and conferences we can talk to many countries practically on equal terms. Undoubtedly export control in countries, such as for instance, Russia or the USA, significantly differs from export control in small countries, since we have the opportunity of almost total inspection in the view of the smallest flow of cargoes. The notion “catch all” is popular in the entire world. According to its principle, all goods, which cause doubt, should be checked. Although “catch all” principle was not adopted in Armenia, in fact it is implemented, since over 80% of cargoes are physically inspected. So, we can state that export control in Armenia is at a quite good level.
- In April, 2010, Armenian parliament approved a law on “Export Control over Dual-Purpose Goods”. Can we say that the legislation in the given sphere meets international standards?
- Yes. Last year a law on control over dual-purpose goods and technologies was approved and in late 2009, the government approved a resolution on control over military goods. These are two different lists, which are controlled basing on different principles. Military goods are licensed, and their control is realized both during import and export, and as to dual-purpose goods control is implemented only during export, and for these goods its not a licence issued, but permission.
- How do the matters stand as to the problem of identification of military goods in the process of export and import control?
- Our organization deals with the problem of identification of dual-purpose goods. The technical expertise is quite a complex process, since the expert, who deals with identification of goods, besides encyclopedic knowledge should also have certain experience in working exactly in military industry. This is one of the most difficult issues in our work, since the average age of experts, who do this, makes around 60, and there is the acute problem of lack of personnel. Young specialists, who tend to want to have everything and right away, do not want to deal with this, since this is quite a responsible and hard job. I can only say that if an expert makes a mistake, he/she can be charged for that with imprisonment term of 6-8 years.
- How are the rights of exporters and importers protected in terms of defining the boundaries for differentiation of military goods and dual-purpose goods?
- The procedure provides that the first guideline for a customs officer, dealing with registration of documents on a particular good, is the code of the CN FEA (the commodity nomenclature for foreign-economic activity- editor). While entering the particular code into the customs program, a red flag shows, warning that special attention should be paid to this particular good. The second step is the work of the customs officer on defining the good. If he can understand without assistance that the particular good is not dangerous, he makes a decision independently and continues filling in the declaration, taking the responsibility for that. But if the customs officer has doubts concerning the good, he sends the exporter/importer to us for technical expertise of the good. Around 70% of cargoes and goods, which come to our organization, are not military or dual-purpose goods. However, there are cases, when the exporter/importer does not agree to the expert conclusion. In that case negotiations are initiated. The expert, who wrote the conclusion and the technical personnel of the organization of the sender and the recipient of the cargo, are invited, and technical meeting is held, as a result of which the sides try to come to common grounds. Fortunately, so far all problems have found their final solution at this stage.
Concerning a particular good, in case if, let’s say, the Ministry of Economy, Minister of Foreign Affairs, the National Security Service cannot come to a common opinion whether to issue permission for import of that good or not, the issue is sent to the Prime Minister, who should make a decision, backed with his signature, in the course of 5 days.
- For the reader it may not be completely clear what goods we are talking about.
- I will try to bring a quite simple example. Often people come here and, for instance, say that they have been given a particular code and were told that their good may be a military good, while it, for instance, is a remote controller. Naturally, the remote controller from a TV set or a conditioner cannot be a military good. But, at the same time, there are remote controllers, which, for instance, control rocket launchers. Naturally, the sizes of such a controller are far bigger, but it should be noted that the customs system in the CIS and in the world in general is not that developed as to understand all this in that 9 or 10 digit code. A code for a controller is issues and then comes the mechanical work of the customs officer, who should understand that this controller can be used to control for instance an unmanned aircraft. If the customs officer has doubts and the controller looks unusual, it is bigger than usual, has numerous indicators, etc, then we have to recheck it.
Another example of a dual-purpose good can be various capacities, which have a certain internal coverage, resistant to “aggressive” chemical elements. In such capacities, for instance, one can carry out chemical reactions, aiming at making chemical weapon.
- And what about goods, which are not material, for instance, if it is a file with software?
- There is the notion of export control on dual-purpose technologies. We have customers, who import software, engineering plans and graphics, and there have been cases, when those were classified as dual-purpose goods and received special permission. In this case again the entire documentation is presented and experts give their conclusion on technologies. And this is a very delicate moment, since if the exporter turns out to be unfair and does not provide documentation it will become practically impossible to control such export. The soft can simply be sent by mail, and this will not be controlled. But we should take into account the fact that such an unscrupulous exporter may face up to 8 years of imprisonment. So, I believe that reasonable people will not do that. In any case, this is a serious problem, and it is urgent in the whole world.
- Armenia is among around 60 countries, in which U.S. The Export Control and Related Border Security Program is being implemented. How do we benefit from participation in this program?
- This program helps in very many cases, related to border security in terms of transportation of particular goods, radioactive cargoes, chemical elements, etc. Today, a great number of various devices to reveal radioactive elements, toxic and chemical elements are installed on the borders of Armenia. All this is achieved due to EXBS Program, which directly participated both in financing and in installation of the devices, involving specialists, etc. Moreover a large number of educational programs and trainings for customs officers, border officers, technical experts, etc, are held due to EXBS program. So, this Program is quite efficient.
- How does the issue of export control influence development of business in Armenia? Won’t this create any obstacles for local and foreign entrepreneurs?
- In the entire world, this will not create any problems, since organizations, which deal with external economic activity and have the corresponding licenses and permissions, know about export control. Moreover, over 90% of such organizations have special departments, which deal exactly with export control.
Certain problems occur in Armenia in the view of lack of organized attitude among our entrepreneurs. But I should say that as compared to 2003, when we started issuing conclusions, today the level of awareness among businessmen is far higher.