Հայերի ու հրեաների, Եղեռնի ու Հոլոքոստի մասին
Ապրիլի 13-14-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում կայացել էր իսրայելական եւ հայկական համեմատական հեռանկարների թեմայով «Ցեղասպանություն եւ գրականություն» գիտաժողովը:
Մեդիամաքս-ը զրուցել է գիտաժողովի մասնակիցներից մի քանիսի հետ:
Յաել Բեն-Զվի Մորադ
Դոկտոր Յաել Բեն-Զվի Մորադն իսրայելական եւ պաղեստինյան կինոյի եւ գրականության հետազոտող է: Դասավանդում է Նեգեվի Բեն Գուրիոն համալսարանում: «Հայրասպանություն. գենդերը եւ ազգայնականությունը պաղեստինյան կինոյում» եւ «Հարսանիք ձյան մեջ» գրքերի հեղինակն է:
Առաջին անգամն էր, որ լրջորեն ծանոթացա հայոց ցեղասպանության հարցին: Ինձ միշտ շատ է հետաքրքրել Ատոմ Էգոյանի աշխատանքը, մասնավորապես, հայոց ցեղասպանության մասին պատմող ֆիլմը: Այն մի կողմից ցույց է տալիս աղետը, մյուս կողմից՝ շեշտում ցեղասպանության հոգեբանական հետեւանքները: Կուզենամ ավելի խորանալ, ծանոթանալ, ուսումնասիրել հայոց ցեղասպանության հարցը, այն իսկապես շատ ծավալուն թեմա է:
Կարծում եմ, հրեաների հոլոքոսթն ու հայերի ցեղասպանությունը շատ տարբեր է:  Մենք աղետից հետո միայն հզորացանք, մեր երկրի առաջին նախագահը՝ Դավիթ Բեն-Գուրիոնը հասկացավ՝ աղետը վերջացել է, մենք գտնվում ենք բրիտանական օկուպացիայի ներքո ու պետք է անկախանալու որոշում կայացնել: Նա կարողացավ սեփական երկրի օգտին օգտագործել հոլոքոսթը, որ անկախանանք, բանակ ունենանք, ինքնապաշտպանվենք: Պատմական այս պահը հիմնաքար դարձավ մեզ համար:
Տեսնում եմ, որ հայերը մինչեւ հիմա հզորանալու ճանապարհներն են փնտրում, որ կարողանան աշխարհին հավատացնել, որ նրանք էլ սեփական իրավունքներ ունեն ցեղասպանությունից հետո: Կարծում եմ, պիտի ամեն առիթ օգտագործենք ու սովորենք միմյանց փորձից:
Չգիտեմ, արդյո՞ք ճիշտ եմ, թե ոչ, բայց կարծեմ երկար տարիներ հայերը բավականին զուսպ եւ լուռ են եղել այս թեմայի վերաբերյալ: Նկատի ունեմ՝ զոհերի անունների հավաքագրություն չէին իրականացնում, թեմատիկ թանգարաններ չէին կառուցում, ամեն կերպ աշխարհին չէին ապացուցում, թե ինչ է պատահել իրենց հետ: Մենք հենց առաջին վայրկյանից կարողացել ենք հիշողությունը ավելի ուժեղ ու մանրամասն դարձնել: Հիմա մենք կանգ ենք առել մեր ուսումնասիրություններում, բայց ուզում ենք շարունակել, իսկ դուք դեռ շարունակում եք, բայց արդեն ուզում եք կանգ առնել:
Հայերի խնդիրը, որոշ չափով, պաղեստինցիներին եմ նմանեցնում. Երուսաղեմի կենտրոնում Ալ-Աքսա մզկիթն է, առ այսօր իսրայելացիներն ու պաղեստինցիները վիճում են, թե ում է այն պատկանում: Միշտ այդ պատմությունը լսելիս Արարատ լեռն եմ հիշում:
Որպես անհատ կարող եմ կարծիք հայտնել, որ Իսրայելը չի ճանաչում հայոց ցեղասպանությունը, որովհետեւ վախենում է մրցակցությունից, որպեսզի հոլոքոսթը ոչ մի վայրկյանով չզիջի պատմության մեջ ունեցած իր մասշտաբային դիրքը: Մենք միշտ առանձնացրել ենք մեր ցեղասպանությունը աշխարհում տեղի ունեցող մյուսներից, որովհետեւ մեր դեպքում՝ հրեաների ոչնչացումը լավ մշակված համակարգ էր:
Բացի այդ, մեր երկիրը չի ուզում փչացնել Թուրքիայի հետ ունեցած հարաբերությունները, կորցնել զենքից վաճառքից ստացվող գումարները:
Տուրիզմը կամուրջներ կառուցելու լավագույն միջոցն է: Գուցե զարմացնեմ ձեզ, բայց հավատացեք, մեզ մոտ հասարակ մարդիկ ոչինչ չգիտեն հայոց ցեղասպանության մասին, երբեւէ ոչինչ չեն լսել: Այնքան կուզենամ, որ մեր երկրների միջեւ տուրիզմը զարգանա ու մարդիկ կարողանան գան ու տեսնեն ձեր գեղեցիկ երկիրը, ծանոթանան, լսեն, իմանան:
Մենք այսօր այստեղ ենք ու մեր այցով ուզում ենք ցույց տալ, որ ձեր կողքին ենք, դեմ ենք մեր կառավարության քաղաքականությանը հայոց ցեղասպանության չճանաչման, նաեւ զենքի վաճառքի հարցով: Մենք փորձում ենք պայքարել գրչի, խոսքի, գրականության, կինոյի, ուսումնասիրությունների միջոցով: Դա է մեր զենքը:
Ռոյ Գրինվալդ
Ռոյ Գրինվալդն արդի եբրայերեն եւ իդիշ գրականություն է դասավանդում Նեգեվի Բեն-Գուրիոն համալսարանում: Հիմա աշխատում է ջարդերի գրական վկայությունների վրա 19-րդ դարավերջի եւ 20-րդ դարասկզբի իդիշի եւ եբրայերեն գրականության մեջ:
Շատ ավելի կարեւոր է խոսել աշխարհում տեղի ունեցող ցեղասպանությունների մասին հենց ոճրագործություն գործած երկրներում: Ցեղասպանություն ապրած ազգը իր ողջ պատմության ընթացքում շարունակում է իր ուսերին կրել այդ ծանր բեռը՝ այլ տարբերակ չունենք: Պիտի կարողանանք մեր փորձը օրինակ դարձնել մյուսների համար, որպեսզի ի վիճակի լինենք կանխել հաջորդները: Հրեաները պիտի խոսեն հայոց ցեղասպանության մասին, դուք պիտի խոսեք մեր կոտորածների մասին եւ այդպես շարունակ:
Հոլոքոսթն ու հայոց ցեղասպանությունը իրենց բնույթով տարբեր են, բայց հավատացեք՝ շատ ընդհանրություններ ունենք: Մենք հզորացանք, ձեզ տիրեց սովետական ռեժիմը: Բայց գլոբալ առումով նույն խնդիրներն ունենք, ուղղակի դրանք տարբեր լույսի ներքո ենք դիտարկում:
Ղարաբաղի խնդրի մասին շատ տեղեկացված չեմ եւ ինձ շատ է զարմացնում, թե ինչու ե՞ք դա կապում ցեղասպանության հարցի հետ: Գուցե պետք է այլ կողմից դիտարկել այդ հարցը: Իհարկե, հասկանում եմ, ինչու է դա այդպես, բայց միեւնույն է՝ զարմանում եմ:
Բարոյական տեսակետից որեւէ հարց չկա, բայց հետաքրքրությունների բախման խնդիրն ավելի մեծ ու կարեւոր է այս պահին, դրա համար էլ Իսրայելը չի ճանաչում հայոց ցեղասպանությունը: Իհարկե, ինձ համար սա ամոթալի երեւույթ է, որեւէ արդարացում չկա: Թուրքիան ուժեղ խաղացող է տարածաշրջանում, Իսրայելն Ադրբեջանի կարիքն ունի, որ դիմակայի Իրանին: Սա է պատճառը, որ մենք չենք ընդունում պատմական փաստերը: Բարոյապես անընդունելի է, բայց քաղաքականությունն անբարոյական է:
Դոկտոր Փեթեր Շ.Լեհնարդ
Դոկտոր Փեթեր Շ.Լեհնարդը միջնադարյան եբրայերեն գրականության ավագ դասախոս է, հետազոտության ոլորտը՝ եբրայերեն ծիսակարգային պոեզիան եւ աշխարհիկ ժանրերը, որոնք ընդհանուր են Միջերկրականի տարածքի քրիստոնեական կիսագնդի մշակույթների մեծամասնության համար:
Ես տեսել եմ Երուսաղեմի հին հատվածում գտնվող փոքրիկ Հայաստանը, այն բավականին էկզոտիկ է, կղզիացած, այնտեղ քեզ հետ հազիվ թե կուզենան խոսել, դու զբոսաշրջիկ ես դառնում սեփական քաղաքում: Իսկ այսօր տեսնում եմ Երեւանը, հանդիպում շփվող մարդկանց հետ, ովքեր լավ գիտեն իրենց պատմությունը:
Հետաքրքիր է, ինձ ասացին, որ անկախ նրանից, հայն այստեղ մկրտված է, թե ոչ, միեւնույն է քրիստոնյա է համարվում:
Կղզիացումը շատ մեծ խնդիր է. ցեղասպանության վերապրած շատ երկրներ մտածում են, որ իրենց խնդիրն ամենածանրն է, միայն իրենցն է, ոչ մեկ իրենց չի հասկանա, աննկարագրելի է, բառեր չկան: Հենց այս խնդրի պատճառով Իսրայելի համար առ այսօր խնդիր է ճանաչել հայոց ցեղասպանությունը, այսինքն՝ ճանաչել այլ պատմություն, այլ փաստեր: Մենք կարծում ենք, որ միայն մեր հայրերն են մահացել եւ վերջ, սա շատ ծանր հոգեբանական խնդիր է: Բայց քաղաքական առումով՝ բավականին ձեռնտու:
Իսրայելը ռազմական արտահանման առումով աշխարհում երրորդ կամ չորորդ տեղն է զբաղեցնում: Սա ազգային աղետ է: Աշխարհով մեկ այնքան զենք ենք տարածում ու զենք օգտագործելն այնքան հեշտ է դառնում՝ ժամանակի խնդիր է: Արյունոտ բիզնես, ուրիշ ոչինչ:
Ցեղասպանությունը ժամանակակից աշխարհի համար դեռեւս մեծ խնդիր է, աղետ, որովհետեւ մարդուն սպանելը չափազանց հեշտ է դարձել: Երկրներն ու մշակույթները կույր են միմյանց հանդեպ: Այսօրվա աշխարհը հանդուրժող չէ, չի ընկալում, որ մի տարածքում կարող են տարբեր ազգության, կրոնի մարդիկ ապրել: Ու նրանք էլ սովորական են՝ տուն ունեն, մայր, հայր, երեխա, նույն ավտոբուսն ենք նստում, նույն լողավազանը հաճախում: Մի կողմը ոչնչացնում է եկեղեցիները, մյուսը՝ մզկիթները, անծանոթ լեզվով գրած գրքերը:

13-14 апреля в Американском университете Армении прошла конференция «Геноцид и литература», посвященная теме сравнительных армянских и израильских перспектив.
Медиамакс побеседовал с некоторыми из участников конференции.
Яэль Бен-Зви Морад
Доктор Яэль Бен-Зви Морад – исследователь израильского и палестинского кино и литературы. Преподает в университете им. Бен-Гуриона в Негеве. Автор книг «Отцеубийство. Гендер и национализм в палестинском кино» и «Свадьба в снегу».
Я впервые серьезно ознакомилась с вопросом Геноцида армян. Меня всегда интересовала работа Атома Эгояна, в частности – фильм, рассказывающий о геноциде. С одной стороны он показывает катастрофу, с другой – подчеркивает психологические последствия геноцида. Мне бы хотелось углубиться в тему, изучить вопрос геноцида армян. Это действительно очень объемная тема.
Я думаю, что Холокост и Геноцид армян – очень разные явления. После случившейся беды мы, евреи, стали сильнее, наш первый президент, Давид Бен-Гурион, понял, что катастрофа закончилась, мы находимся под британской оккупацией и должны принять решение о независимости. Он смог использовать Холокост в пользу своей страны, чтобы обрести независимость, защитить себя. Этот исторический момент стал для нас краеугольным камнем.
Я вижу, что армяне до сих пор ищут пути, чтобы стать сильнее и доказать миру, что у них есть свои права после Геноцида. Я считаю, что мы должны использовать каждый шанс, чтобы учиться друг у друга.
Быть может, я не права, но мне кажется, что на протяжении многих лет армяне молчали, либо довольно сдержанно высказывались на эту тему. Они не вели записи имен жертв, не строили музеи, не доказывали миру всеми способами, что с ними произошло. Мы с первой же минуты смогли сделать свою память сильнее и подробнее. Сейчас мы приостановили наши исследования, однако хотим продолжить, а вы еще продолжаете, но уже хотите остановиться.
Проблема армян в некотором смысле похожа на проблему палестинцев. В центре Иерусалима стоит мечеть Аль-Акса, и по сей день израильтяне и палестинцы спорят, кому же она принадлежит. В этой связи всегда вспоминаю гору Арарат.
Как частное лицо, я могу выразить мнение, что Израиль не признает Геноцид армян, потому что боится конкуренции. Не хочет, чтобы Холокост хоть на минуту уступил свою масштабную роль в истории.
Мы всегда отделяли свой геноцид от других геноцидов, произошедших в мире, потому что в нашем случае уничтожение евреев было тщательно разработанной системой.
Кроме того, наша страна не хочет портить отношения с Турцией и терять доходы от продажи оружия.
Туризм является лучшим способом навести мосты. Возможно, я удивлю вас, но поверьте, что у нас обычные люди ничего не знают о геноциде армян, никогда об этом не слышали. Мне бы хотелось, чтобы туризм между нашими странами развивался, и люди могли приезжать и видеть вашу красивую страну, знакомиться, узнавать.
Мы сегодня находимся здесь и своим визитом хотим показать, что мы рядом с вами, мы против политики нашего правительства в вопросе непризнания геноциде армян и продажи оружия. Мы пытаемся бороться посредством пера, слова, литературы, кино, исследований. Это наше оружие.
Рой Гринвальд
Рой Гринвальд преподает современную литературу на иврите и идише в университете им. Бен-Гуриона в Негеве. В настоящее время работает над свидетельствами погромов в литературе на иврите и идише конца 19-го–начала 20-го вв.
Гораздо важнее говорить о геноцидах, происходящих в мире, именно в тех странах, где произошли эти преступления. Пережившая геноцид нация на протяжении всей своей истории продолжает нести на себе эту тяжелую ношу. У нас нет другого выхода.
Мы должны суметь преподать урок другим, чтобы предотвратить следующие геноциды. Евреи должны говорить о геноциде армян, вы должны говорить о нашем геноциде и так далее.
Холокост и геноцид армян отличаются по своему характеру, однако, поверьте, имеют и много общего. Мы стали сильнее, вас одолел советский режим. Однако в глобальном смысле у нас схожие проблемы, просто мы их рассматриваем под разным углом.
Я не очень осведомлен о карабахской проблеме, и меня удивляет, почему вы связываете этот вопрос с темой геноцида. Возможно, следует рассмотреть проблему с другой точки зрения. Конечно, я понимаю, почему это так, но все равно удивляюсь.
С моральной точки зрения нет никакой вопросов, однако вопрос столкновения интересов на данный момент важнее, поэтому Израиль и не признает геноцид армян. Конечно, для меня это постыдное явление, которому нет никаких оправданий. Турция - сильный игрок в регионе, Израиль нуждается в Азербайджане, чтобы противостоять Ирану. В этом причина того, почему мы не признаем исторические факты. С нравственной точки зрения это неприемлемо, однако политика безнравственна.
Доктор Петер Ш. Лехнард
Доктор Петер Ш. Лехнард – старший лектор по средневековой литературе, сфера его исследований – церемониальная поэзия на иврите и светские жанры, общие для большинства культур христианских Средиземноморских стран.
Я видел маленькую Армению, расположенную в старой части Иерусалима, она довольно экзотична, обособлена, там вряд ли захотят говорить с тобой. Там ты становишься туристом в собственном городе. А сегодня я вижу Ереван, встречаюсь с общительными людьми, которые хорошо знают свою историю.
Мне рассказали, что независимо от того, крещен он, или нет, армянин здесь считается христианином с момента своего рождения. Это очень интересно.
Изоляция является важной проблемой. Многие страны, пережившие геноцид, считают, что их проблема – самая тяжелая, ее нельзя описать словами, и их никто не поймет. Именно поэтому для Израиля сложно признать геноцид армян, то есть, узнать другую историю, другие факты. Это очень большая психологическая проблема, но с политической точки зрения - довольно выигрышная позиция.
Израиль занимает третье или четвертое место в мире по экспорту вооружений. Это национальная катастрофа. Мы распространяем столько оружия по всему миру, которое рано или поздно начинает нести смерть. Кровавый бизнес, больше ничего.
Геноцид все еще является серьезной проблемой в современном мире, бедой, потому что стало слишком легко убивать людей. Страны и культуры слепы по отношению друг к другу. Современный мир не толерантен, не признает того факта, что на одной территории могут жить люди разных национальностей, разных религий. Одна сторона уничтожает церкви, другая – мечети, или книги, написанные на незнакомым языке.