Ալիեւը խոսում է «Ադրբեջանի ժառանգությունը Հայաստանում վերականգնելու» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ «Հայաստանում բնակվող ադրբեջանցիների բռնի տեղահանումը, նյութական մշակույթի ոչնչացումը եւ յուրացումը պատմական փաստեր են, որոնք ապացուցված են հավաստի փաստաթղթերով»:
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը՝ Ալիեւը այս մասին հայտարարել է Բաքվում ընթացող «Մշակութային ժառանգություն եւ վերադարձի իրավունք» համաժողովի մասնակիցներին ուղղված ուղերձում:
«Հայաստանը պարբերաբար ոչնչացրել է Արեւմտյան Ադրբեջանում բնակվող ադրբեջանցիների հարուստ նյութական եւ ոչ նյութական մշակութային ժառանգությունը, նրանց սրբավայրերը եւ գերեզմանատները՝ նպատակ ունենալով ջնջել ադրբեջանական ժողովրդի հետքն իր տարածքից:
Խիստ պարտադիր է ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր՝ հայերի կողմից ադրբեջանցիների դեմ կատարված մարդկայնության դեմ հանցագործությունները միջազգային իրավունքի շրջանակներում գնահատելու եւ այս հարցում միջազգային հանրության աջակցությունն ապահովելու համար», - ասվում է Ադրբեջանի նախագահի ուղերձում:
«Ադրբեջանական մշակութային ժառանգության վերականգնումն ու պաշտպանությունը Հայաստանում, որը ադրբեջանական ժողովրդի օրինական պահանջն է, կարեւոր է թշնամանքի էջը շրջելու եւ ժողովուրդների միջեւ փոխըմբռնման հասնելու համար: Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնքի զուսպ, կառուցողական մոտեցումը, հաշտեցման եւ երկխոսության պատրաստակամությունը, ինչպես նաեւ պետությունների տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության նկատմամբ նրա հարգանքը, բարձր գնահատականի են արժանի», - նշվում է ուղերձում:

Алиев говорит о «восстановлении азербайджанского культурного наследия в Армении» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «насильственное переселение проживавших на территории Армении азербайджанцев, разрушение и присвоение образцов материальной культуры - это исторические факты, доказанные достоверными документами».
Как сообщает Trend, об этом говорится в обращении Алиева к участникам проходящей в Баку конференции «Культурное наследие и право на возвращение».
«Армения периодически уничтожала богатое материальное и нематериальное культурное наследие азербайджанцев, проживавших в Западном Азербайджане, их святыни, кладбища с целью стереть следы азербайджанского народа со своей территории.
Крайне важно предпринять необходимые шаги для оценки в международно-правовой плоскости преступлений против человечности, совершенных армянами в отношении азербайджанцев, и получить поддержку международной общественности в этом вопросе», - говорится в обращении президента Азербайджана.
«Восстановление и защита азербайджанского культурного наследия в Армении, являясь законным требованием азербайджанского народа, необходимы для закрытия страницы вражды и достижения взаимопонимания между народами. Сдержанный, конструктивный подход Общины Западного Азербайджана, ее открытость к примирению и диалогу, а также уважение территориальной целостности и суверенитета государств заслуживают высокой оценки», – отмечается в обращении.