Ապրիլի 14-ին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում դասախոսությամբ հանդես եկավ գիտության և տեխնոլոգիաների հարցերով ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի խորհրդական, մեր հայրենակից Վահան Թուրեկյանը:
«Գիտության դիվանագիտություն. նշանակությունը եւ հաջողության գործոնները» դասախոսության ընթացքում նա ներկաներին պատմեց, որ իր` որպես անհատի ձեւավորման վրա մեծ ազդեցություն են ունեցել իր մայրական եւ հայրական պապերը, որոնք ԱՄՆ-ում ապրել են հայ միգրանտների կարգավիճակում:
«Ես իմ պապերից սովորել եմ չապրել անցյալով, այլ կենտրոնանալ ապագայի վրա եւ զարգացնել միտքը, քանի որ այն ոչ ոք չի կարող խլել մեզնից»,- ասաց Վահան Թուրեկյանը:
Նա շրջակա միջավայրի միջազգային պահպանության, գիտության, տեխնոլոգիայի և առողջապահության հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի խորհրդականն է 2015թ. սեպտեմբերից: Խոստովանում է, որ պաշտոնը ստանձնելու առաջին իսկ օրից պլանավորել է պաշտոնական այցով լինել Հայաստանում:
«Վերջին անգամ Հայաստանում եմ եղել 16 տարի առաջ, երբ եկել էի Ամերիկյան համալսարան`որպես հրավիրյալ դասախոս: Քանի որ իմ աշխատանքը պետքարտուղարությունում գիտության եւ տեխնոլոգիաների գծով է, հատկապես երբ դրա ուղղվածություններից մեկը ամերիկյան գիտնականների եւ աշխարհի տարբեր երկրների գիտնականների միջեւ կապերի ամրապնդումն է, որոշեցի այստեղ գալ պարզելու, թե ինչ է փոխվել այստեղ 16 տարիների ընթացքում: Ինձ համար կարեւոր է տեսնել, թե այս հրաշալի երկրում ինչպիսին է գիտության եւ նորարարության վիճակը»,- ասել է Վահան Թուրեկյանը:
Նա նշել է, որ իր վերջին այցից հետո շատ բան է փոխվել Հայաստանում, բայց անփոփոխ է մնացել իր հավատը, որ այս երկրի ապագան երիտասարդներն են` իրենց բացառիկ տաղանդով:
Ըստ նրա, «Հայաստանի Ամերիկյան համալսարան» անվանումը խորհրդանշական է:
Վահան ԹուրեկյանըԼուսանկարը` AUA Photo
«Այս պահին ես ամերիկացի եմ Հայաստանում, իսկ երբ վերադառնամ Միացյալ նահանգներ, ես կլինեմ ԱՄՆ քաղաքացի, ով ունի հայկական արմատներ»,-ասաց նա:
Վահան Թուրեկյանը պատմեց, որ պապերից բացի, իր վրա մեծ ազդեցություն է գործել հայրը՝ Կարլ կամ Գարեգին Թուրեկյանը: «Հայրս աղքատ երեխա է եղել, նույնիսկ մինչեւ 5 տարեկան անգլերեն չի իմացել, միայն հայերեն է խոսել: Բայց հետագայում դարձել է Երկիր մոլորակի հետազոտություններով զբաղվող ամենահեղինակավոր գիտնականներից մեկը, 57 տարի դասախոսել է Յելի համալսարանում եւ եղել Ամերիկայի գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատվավոր անդամ»,- ասաց նա:
Թուրեկյան-ավագը եղել է այն քիչ գիտնականների թվում, որոնց հաջողվել է լինել ԽՍՀՄ-ում՝ ճեղքելով Երկաթյա վարագույրը: Ըստ Թուրեկյանի, դա հաջողվել է իր հորը, քանի որ գիտությունը միշտ կարողացել է կապեր ստեղծել մարդկանց միջեւ:
«Հայրիկիս կարեւոր խրատներից մեկն այն էր, որ կյանքն ուղիղ գիծ չէ եւ այն չի կարող մշտապես պլանավորված լինել: Նրա սիրելի աստվածաշնչյան ցիտատը Ժողովող գրքից էր՝ «ընթացքը վազողներինը չէ, եւ ոչ էլ պատերազմը՝ քաջերինը, եւ ոչ էլ հացը՝ իմաստուններինը, եւ ոչ էլ հարստությունը՝ հասկացողներինը, եւ ոչ էլ շնորհքը՝ գիտուններինը. որովհետեւ ժամանակ եւ դիպված է պատահում ամենքին»։
«Այդպիսին էր նաեւ այն ճանապարհը, որով ես եմ անցել, դառնալով ԱՄՆ պետքարտուղարի խորհրդական»,-ասաց նա:
Վահան Թուրեկյան ստացել է մթնոլորտային քիմիայի դոկտորական աստիճան, բայց մշտապես հետաքրքրված է եղել միջազգային հարաբերություններով:
«Հայրս նաեւ ինձ սովորեցրել է մարտահրավեր նետել ընդունված տեսություններին: Թվում է, թե շատ տարօրինակ է լինել գիտնական եւ դիվանագետ միեւնույն ժամանակ: Գիտական շրջանակներում դիվանագիտությունը չեն հասկանում, իսկ դիվանագետները չեն կարեւորում գիտնականների դերը պետդեպարտամերտում: Իսկ ես հրաշալի հնարավորություն ունեմ համախմբել տարբեր երկրների գիտնականներին»,- ասաց նա:
«Հայաստանի պարագայում շատ կարեւոր է Սփյուռքի հետ կապվելը: Նաեւ հարկավոր է օգտվել այն մտավոր մեծ ներուժից, որ ունի այս երկիրը: Ամենահրաշալի բաներից մեկն այն է, որ Հայաստանում նորարարության ոգին ամենուր է: Երեկ ես տեսա Ազգային ինժեներական լաբորատորիան, այսօր՝ Իմփաքթ հաբը, վաղը կլինեմ Թումոյում: Այս փոքր էկոհամակարգը ստեղծարարությամբ է զբաղված», - նշեց նա:
Պետքարտուղարի խորհրդականը եղել է նաեւ Դիլիջանում եւ UWC Dilijan քոլեջի ուսանողների հետ խոսել գիտության կարեւորության մասին այնպիսի հարցերի համատեքստում, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը, կայուն զարգացումը:
Նա հայ երիտասարդներին խորհուրդ է տալիս զբաղվել նրանով, ինչն իսկապես հուզում է իրենց:
«Եթե դուք տանել չկարողանաք ձեր աշխատանքը, դուք այն վատ կանեք եւ այդ ամենը երկար չի տեւի: Պետք է զբաղվեք մի բանով, որը ձեր սրտից է գալիս: Կարեւոր է նաեւ հիշել, որ ժամանակակից աշխարհում բազում դիսցիպլիններ խաչվում են: Դուք կարող եք լինել կենսաբան, ոը հետաքրքրված է ճարտարագիտությամբ կամ ֆիզիկոս՝ հետաքրքրված արվեստով: Բոլոր հանճարեղ նորարարությունների հիմքում սա է ընկած: Օրինակ` Apple-ի հեռախոսները ստեղծելիս համատեղ ջանքեր են գործադրել էլեկտրաինժեներները, ֆիզիկոսները, դիզայներները, արվեստագետներն ու բիզնեսի մարդիկ: Նորարարության մեջ շատ կարեւոր տարր է բազմազանությունը՝ գաղափարների, մարդկանց եւ նրանց փորձառությունների: Այս բազմազանությունն առաջնորդում է դեպի հանճարեղ փոփոխություններ: Ընտրեք մի բան, որը ձեզ մոտ լավ է ստացվում եւ միշտ ձեր միտքն ազատ պահեք»,-եզրափակեց Վահան Թուրեկյանը:

Our compatriot, U.S. Secretary of State Science and Technology Adviser Vaughan Turekian gave a lecture at the American University of Armenia on April 14.
During the “Science Diplomacy: Its Importance and Success Factors” lecture, he recalled that his personal development was heavily influenced by maternal and paternal grandfathers, who came to USA as Armenian migrants.
“I learned from my grandfathers not to dwell on the past, but focus on the future and develop thought, as no one can take it away from us,” said Vaughan Turekian.
He was appointed U.S. Secretary State Adviser on international environment, science, technology, and health matters in September 2015. He confesses that he planned to pay an official visit to Armenia since the day he assumed the position.
“I was in Armenia 16 years ago last time, when I came to the American University as a guest professor. I work with science and technology for the Secretary of State, and one of its working directions is strengthening of ties between American and international scientists, so I decided to come here and find out what changed in these 16 years. It’s important for me to see the state of science and innovation in this wonderful country,” said Vaughan Turekian.
He noted that a lot changed in Armenia since his last visit, but his belief that this country’s future is its young people with their unique talent remained unchanged.
According to him, the name “American University of Armenia” is symbolic.
Vaughan Turekian Vaughan Turekian
Photo: AUA Photo
“I am now an American in Armenia, and when I return to the United States, I will be an American citizen of Armenian descent,” said he.
Vaughan Turekian told that apart from the grandfathers, his father Carl or Karekin Turekian also influenced him a lot. “My father was a poor child, didn’t even speak English until he was 5, only spoke Armenian. However, he became one of the most respected authors on research of the Earth and taught for 57 years at Yale University,” said he.
“My father taught me to challenge received opinions. It seems strange to be a scientist and a diplomat at the same time. Scientists don’t understand diplomacy, and diplomats don’t appreciate the role scientists play in state department. And I have a wonderful opportunity to unite scientists from different countries,” said he.
“It’s important for Armenia to be connected with Diaspora. It’s also necessary to use the great thinking potential this country has. One of the most amazing things is that innovation spirit is everywhere in Armenia. I saw Armenian National Engineering Laboratories yesterday, Impact Hub today, and tomorrow I’m going to Tumo. This little ecosystem is doing creative work,” noted he.
Secretary of State Adviser also went to Dilijan and spoke with the students of UWC Dilijan College about importance of science in the context of matters such as climate change and sustainable development.
He advised Armenian youth to do what they really care about.
“If you hate your job, you won’t do it well, and it won’t last long. You should do what you care about. You also have to remember that many disciplines cross in the modern world. You can be a biologist interested in architecture or a physicist interested in arts. It is the base of all genius innovations,” summed up Vaughan Turekian.