Հանրահայտ բրիտանացի ֆիզիկոս-տեսաբան, տիեզերագետ Սթիվեն Հոքինգն ասել է, որ գիտական փայլուն կարիերայով պարտական է իր հայազգի ուսուցիչ Տիգրան Տահտային (Dikran Tahta):
Տիգրան Տահտան Սթիվեն Հոքինգի մաթեմատիկայի ուսուցիչն էր Սբ Ալբանսի դպրոցում:
«Ուսուցիչներից շատերը ձանձրալի էին, բայց ոչ պարոն Տահտան», - ասել է ֆիզիկոս-տեսաբանը:
BBC-ն հաղորդում է, որ Սթիվեն Հոքինգն այդ խոստովանությունն արել է Գլոբալ ուսուցիչների մրցանակի շնորհման կապակցությամբ:
Սթիվեն Հոքինգը հատուկ ուղերձ է ձայնագրել՝ նվիրված իր ուսուցչին, որը մահացել է 2006 թվականին.
«Նրա դասերը շատ կենդանի եւ գրավիչ էին: Կարելի էր բանավիճել ամեն ինչի մասին: Միասին մենք կառուցեցինք իմ առաջին համակարգիչը», - հիշել է Սթիվեն Հոքինգը:
«Պարոն Տահտայի շնորհիվ է, որ ես մաթեմատիկայի պրոֆեսոր դարձա Քեմբրիջում, զբաղեցնելով մի պաշտոն, որը ժամանակին Իսահակ Նյութոնինն էր», - ասել է բրիտանացի գիտնականը:
Տիգրան Տահտան Տիգրան Տահտան
Լուսանկարը` BBC
Տիգրան Տահտայի ծնողները փրկվել էին Հայոց Ցեղասպանությունից եւ բնակություն հաստատել Մանչեսթերում: Ararat Associations գրքում նա պատմել է, որ ծնողները ցանկանում էին, որպեսզի ինքը լավ անգլիական կրթություն ստանա, սակայն տանը պարտադիր հայերեն էին խոսում:
Տիգրան Տահտայի մահից հետո The Guardian թերթը գրեց, որ նա «իր սերնդի մաթեմատիկայի ուսուցիչների ակնառու ներկայացուցիչներից էր»:
Մեդիամաքսը զրուցել է Իսպանիայում աշխատող հայազգի աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանի հետ: Նա պատմել է, որ 2015թ. դեկտեմբերին, երբ Լոնդոնում կայացել էր Սթիվեն Հոքինգի անվան մեդալի շնորհանդեսը, անվանի գիտնականն իրեն ասել էր, որ շատ է պարտական Տիգրան Տահտային: Սթիվեն Հոքինգը նաեւ ասել էր, որ մի քանի տարի առաջ իրեն այցելել էր Տիգրան Տահտայի դուստրը:
2015 թվականին Գարիկ Իսրայելյանի նախաձեռնությամբ հիմնադրված Սթիվեն Հոքինգի անվան մեդալը կշնորհվի նրանց, ովքեր ներդրում են ունեցել երաժշտության, արվեստի, կինոյի եւ այլ ոլորտներում գիտությունը եւ գիտական բացահայտումները ներկայացնելու եւ տարածելու գործում:
Մեդալի շնորհման արարողությունը տեղի կունենա Տեներիֆեում անցկացվող STARMUS միջազգային փառատոնի ընթացքում, որը միավորում է լավագույն գիտնականներին եւ երաժիշտներին եւ «բացառիկ հարթակ է հանդիսանում մարդկության ապագայի հարցերը քննարկելու համար»:

Famous British theoretical physicist and cosmologist Stephen Hawking said that he owes his brilliant scientific career to his teacher Dikran Tahta, who was of Armenian descent.
Dikran Tahta was Stephen Hawking’s mathematics teacher at St Albans School.
“Many teachers were boring. But not Mr Tahta,” said the theoretical physicist.
BBC reports that Stephen Hawking was speaking ahead of this weekend's award of the Global Teacher Prize.
Stephen Hawking recorded a special video commending his teacher, who died in 2006.
“His classes were lively and exciting. Everything could be debated. Together we built my first computer, it was made with electro-mechanical switches,” remembered Stephen Hawking.
“Thanks to Mr Tahta, I became a professor of mathematics at Cambridge, a position once held by Isaac Newton,” said the British scientist.
Dikran Tahta Dikran Tahta
Photo: BBC
Dikran Tahta was a descendant of an Ottoman Armenian family who settled in Manchester after the First World War. Much of his childhood, and the influence of his Armenian religious upbringing, is reflected upon in his penultimate book Ararat Associations, in which he notes how his parents were keen for their children to have an English education, yet made sure that they spoke Armenian at home.
In his obituary, The Guardian described Tahta as “one of the outstanding mathematics teachers of his generation”.
Mediamax spoke to astrophysicist of Armenian descent Garik Israelian, who lives in Spain. He noted that during Stephen Hawking Medals launch ceremony in London in December 2015, the  scientist told him that he owed Dikran Tahta a lot. Stephen Hawking also remarked that Dikran Tahta’s daughter visited him several years ago.
Stephen Hawking Medals initiated by Garik Israelian in 2015 recognize the work of those helping to promote the public awareness of science through different disciplines such as music, arts and cinema.
Each year, three Medals will be awarded at the STARMUS International Science and Arts Festival in Tenerife that unites the best scientists and musicians, and “is a perfect platform to debate the future of humanity”.