Հանրահայտ բրիտանացի ֆիզիկոս-տեսաբան, տիեզերագետ Սթիվեն Հոքինգն ասել է, որ գիտական փայլուն կարիերայով պարտական է իր հայազգի ուսուցիչ Տիգրան Տահտային (Dikran Tahta):
Տիգրան Տահտան Սթիվեն Հոքինգի մաթեմատիկայի ուսուցիչն էր Սբ Ալբանսի դպրոցում:
«Ուսուցիչներից շատերը ձանձրալի էին, բայց ոչ պարոն Տահտան», - ասել է ֆիզիկոս-տեսաբանը:
BBC-ն հաղորդում է, որ Սթիվեն Հոքինգն այդ խոստովանությունն արել է Գլոբալ ուսուցիչների մրցանակի շնորհման կապակցությամբ:
Սթիվեն Հոքինգը հատուկ ուղերձ է ձայնագրել՝ նվիրված իր ուսուցչին, որը մահացել է 2006 թվականին.
«Նրա դասերը շատ կենդանի եւ գրավիչ էին: Կարելի էր բանավիճել ամեն ինչի մասին: Միասին մենք կառուցեցինք իմ առաջին համակարգիչը», - հիշել է Սթիվեն Հոքինգը:
«Պարոն Տահտայի շնորհիվ է, որ ես մաթեմատիկայի պրոֆեսոր դարձա Քեմբրիջում, զբաղեցնելով մի պաշտոն, որը ժամանակին Իսահակ Նյութոնինն էր», - ասել է բրիտանացի գիտնականը:
Տիգրան Տահտան Տիգրան Տահտան
Լուսանկարը` BBC
Տիգրան Տահտայի ծնողները փրկվել էին Հայոց Ցեղասպանությունից եւ բնակություն հաստատել Մանչեսթերում: Ararat Associations գրքում նա պատմել է, որ ծնողները ցանկանում էին, որպեսզի ինքը լավ անգլիական կրթություն ստանա, սակայն տանը պարտադիր հայերեն էին խոսում:
Տիգրան Տահտայի մահից հետո The Guardian թերթը գրեց, որ նա «իր սերնդի մաթեմատիկայի ուսուցիչների ակնառու ներկայացուցիչներից էր»:
Մեդիամաքսը զրուցել է Իսպանիայում աշխատող հայազգի աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանի հետ: Նա պատմել է, որ 2015թ. դեկտեմբերին, երբ Լոնդոնում կայացել էր Սթիվեն Հոքինգի անվան մեդալի շնորհանդեսը, անվանի գիտնականն իրեն ասել էր, որ շատ է պարտական Տիգրան Տահտային: Սթիվեն Հոքինգը նաեւ ասել էր, որ մի քանի տարի առաջ իրեն այցելել էր Տիգրան Տահտայի դուստրը:
2015 թվականին Գարիկ Իսրայելյանի նախաձեռնությամբ հիմնադրված Սթիվեն Հոքինգի անվան մեդալը կշնորհվի նրանց, ովքեր ներդրում են ունեցել երաժշտության, արվեստի, կինոյի եւ այլ ոլորտներում գիտությունը եւ գիտական բացահայտումները ներկայացնելու եւ տարածելու գործում:
Մեդալի շնորհման արարողությունը տեղի կունենա Տեներիֆեում անցկացվող STARMUS միջազգային փառատոնի ընթացքում, որը միավորում է լավագույն գիտնականներին եւ երաժիշտներին եւ «բացառիկ հարթակ է հանդիսանում մարդկության ապագայի հարցերը քննարկելու համար»:

Стивен Хокинг рассказал о своем учителе-армянине
Знаменитый британский физик-теоретик Стивен Хокинг рассказал, что обязан блестящей научной карьерой своему учителю-армянину Тиграну Тахта (Dikran Tahta).
Тигран Тахта преподавал математику в школе Сент-Олбанс.
«Большинство учителей были скучными, но не господин Тахта», - сказал физик-теоретик.
Как передает BBC, Стивен Хокинг рассказал об этом в видеобращении, приуроченном к вручению премии Global Teacher Prize.
«Его уроки были живыми и увлекательными. Можно было дискутировать обо всем. Вместе с ним мы собрали мой первый компьютер», - вспомнил Стивен Хокинг.
«Благодаря господину Тахта, я стал профессором математики в Кембридже, получив должность, которую в свое время занимал Исаак Ньютон», - сказал британский ученый.
Тигран Тахта Тигран Тахта
Фото: BBC
Родители Тиграна Тахта, бежав от Геноцида армян, наши прибежище в Манчестере. В книге Ararat Associations Тахта рассказывал, что родители хотели, чтобы он получил хорошее английское образование, однако дома разговаривали только на армянском.
После смерти Тиграна Тахта газета The Guardian писала, что это был один из «выдающихся учителей математики своего поколения».
Медиамакс побеседовал с работающим в Испании астрофизиком Гариком Исраеляном. Он  рассказал, что в декабре 2015 года, на церемонии объявления о медали имени Стивена Хокинга в Лондоне, знаменитый ученый рассказал ему, что очень благодарен Тиграну Тахта.
Стивен Хокинг сказал также, что несколько лет назад его посетила дочь Тиграна Тахта.
Созданная в 2015 году по инициативе Гарика Исраеляна медаль имени Стивена Хокинга будет вручаться тем, кто внес значительный вклад в  популяризацию науки посредством музыки, искусства и кино.  Церемония вручения медали состоится летом этого года на Тенерифе в ходе международного фестиваля Starmus, который объединяет лучших ученых и музыкантов и является «уникальной площадкой для обсуждения вопросов будущего человечества».