Մոսկովյան ՍԿՈԼԿՈՎՈ կառավարման դպրոցում դեկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցավ բանավեճ ՝ Մոսկվայի պետական համալսարանի տնտեսագիտական ֆակուլտետի դեկան Ալեքսանդր Աուզանի եւ գործարար ու բարերար Ռուբեն Վարդանյանի մասնակցությամբ:
Ներկայացնում ենք որոշ թեզեր Ռուբեն Վարդանյանի ելույթից, որոնք ընտրվել են Finbuzz.ru-ի կողմից։
XXI դարում մենք կանենք հաջորդ քայլը էվոլյուցիայի ճանապարհին, իսկ հետո մեզ բոլորովին նոր պատմություն է սպասում։ Մարդը անհատականություն է, եւ ապագան նրա վեկտորներից է առաջանում։ Իմ ապագան կախված է լինելու իմ տեսլականից։
Տեղեկատվական հասարակության մեջ պետության դերը կրճատվում է։ Դու կարող ես ապրել մեկ երկրում, լինել մյուսի քաղաքացին, աշխատես մեկ երրորդի համար։ Թե ինչպես ես դու տեսնում աշխարհը եւ քո տեղը դրանում՝ ապագայի հարց է։
Ի հայտ են եկել նոր միլիոնատերեր, ովքեր նոր հարթակ են ստեղծել եւ 23 տարեկանում միլիարդներ են վաստակել։ Կարծում եք, նրանք կապրե՞ն հին հասարակության մեջ։ Նրանց հայացքները հանգեցնելու են սոցիալական փոփոխությունների։ Մարդը գլխավոր ակտիվն է, որն ազդելու է ամբողջ միջավայրի վրա։
Լուսանկարը` Finbuzz.ru
Եթե մենք փաստում ենք, որ XXI դարում մարդիկ գլխավոր ակտիվն են, ապա մենք ինքներս էլ ամեն բան այլ կերպ կանենք։ Դա պատրանք է, որ ամեն ինչ որոշելու են չինովնիկներն ու գործարարները, ինչպես նախկինում էր։ Մի խումբ մարդիկ կարող են փոխել աշխարհը։ Պետությունը ոչինչ պարտք չէ մեզ։ Եթե դու կարող ես քո տեղում գոնե մի փոքր բան անել, ուրեմն արա, եւ մենք կփոխենք ամեն բան։
Ես խորապես համոզված եմ, որ XXI դարում մարդը հաջողության կարեւոր միավոր է դարձել։ Բարոյական արժեքները, պատասխանատվությունը ապագայի համար եւ որոշումների կայացումը շատ կարեւոր են։
Ռուսաստանի հիմնական խնդիրներից է անհետեւողականությունը։ Մենք ասում ենք, որ սա քրիստոնեական պետություն է, բայց Կարմիր հրապարակում մեռել է պառկած։ Քանի-քանի՞ ծրագրեր ենք գործարկել։ Եկեք գոնե մեկը ավարտին հասցնենք։
Ես չեմ ուզում կյանքս կառուցել, ելնելով երկաթե վարագույրի սցենարից։ Թեեւ հնարավոր է, որ մենք բաց թողնենք այս հնարավորությունը, եւ այդ տարբերակը իրականանա։
Մենք միջնադար ենք վերադառնում։ Ես համոզված եմ, որ մենք պատրանքներով ենք ապրում։ Այժմ այնքան մեծ չէ երկրների միջեւ պատերազմի վտանգը, որքան ահաբեկչության սպառնալիքը։
Մենք ապրում ենք մի համակարգում ու աշխարհում, որտեղ ընտանիքը քայքայվում է, դադարում է գոյություն ունենալ որպես ամեն ինչի հիմք։ Սակայն ինչ էլ որ տեղի ունենա աշխարհում գլոբալիզացման տեսակետից, մենք ունենալու ենք գլոբալ աշխարհ՝ տեղային մտածողությամբ։

Рубен Варданян: «Группа людей может менять мир»
10 декабря в московской школе управления «Сколково» состоялась дискуссия декана экономического факультета МГУ Александра Аузана и предпринимателя филантропа Рубена Варданяна.
Представляем некоторые тезисы из выступления Рубена Варданяна, отобранные Finbuzz.ru.
В XXI веке мы сделаем следующий шаг на пути к эволюции, а дальше нас ждет совсем другая история. Человек – индивид, и будущее создается из его векторов. Мое будущее будет связано с моим видением.
В информационном обществе роль государства во всем мире становится меньше. Ты можешь жить в одной стране, быть гражданином другой, а работать на третью. Как ты видишь мир и свое место в нем – вопрос будущего.
Появились новые миллионеры, которые создали новое пространство и заработали миллиарды в 23 года. Думаете, они будут жить в старом обществе? Их взгляды приведут к социальным переменам. Человек – главный актив, который будет влиять на свою среду.
Фото: Finbuzz.ru
Если мы констатируем, что в XXI веке люди – главный актив, то мы сами возьмем и сделаем по-другому. Это иллюзия, что чиновники и бизнесмены будут все решать как прежде. Группа людей может менять мир. Государство нам ничего не должно. Если ты на своем месте можешь хоть немногое сделать – делай. И мы изменим все.
Я глубоко убежден, что в XXI веке человек стал важной единицей успеха. Моральные ценности, ответственность за будущее и принятие решений - это очень важно.
Одна из основных проблем России – непоследовательность. Мы говорим, что у нас христианская страна, а на Красной площади лежит покойник. Сколько программ мы начинали?! Давайте хоть один проект доведем до конца.
Я не хочу строить свою жизнь исходя из сценария железного занавеса. Хотя, возможно, мы упустим свой шанс, и этот вариант реализуется.
Мы возвращаемся в средние века. Я уверен, что мы живем иллюзиями. Сейчас угроза войны между странами меньше, чем угроза терроризма.
Мы живем в системе и мире, где семья разрушается. Как основа всего перестает существовать. И что бы ни происходило в мире с глобализацией, нас ждет глобальный мир с локальной ментальностью.