«Գազպրոմը» Վրաստանի, Իրանի եւ ՀՀ-ի հետ նոր տարբերակ է քննարկում
Երեւան: Մեդիամաքս: «Գազպրոմը» ուսումնասիրում է Իրանի հետ գազի փոխանակային մատակարարում կազմակերպելու հարցը:
Ինչպես հաղորդում է Ինտերֆաքսը, դեկտեմբերի 8-ին «Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլերը Լյուքսեմբուրգում բանակցել է Վրաստանի էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Կախա Կալաձեի հետ:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք քննարկվել է Իրանից դեպի Հայաստան գազի մատակարարման հարցը՝ Վրաստանի տարածքով տարանցումը դիտարկելիս, նա ասել է. «Այո, այդ հարցը քննարկվել է. այս պահին մենք իրանցի գործընկերների հետ մշակում ենք փոխանակային գործարքների հարցերը»:
Մեդիամաքսը  հիշեցնում է, որ Վրաստանի նախկին վարչապետ, «Վրացական երազանք» իշխող կոալիցիայի հիմնադիր Բիձինա Իվանիշվիլին նոյեմբերի 11-ին ասել էր, որ Վրաստանը «ամենայն հավանականությամբ, կսկսի գազ գնել Իրանից»: «Հետաքրքիր կլինի, եթե իրանական գազը Վրաստան մատակարարվի: Կարծում եմ, ամենայն հավանականությամբ, այն կմատակարարվի», - ասել էր Իվանիշվիլին:
Մեդիամաքսի խնդրանքով մեկնաբանելով այս տեղեկատվությունը, «Հասարակության հետազոտությունների հայկական կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Սեւակ Սարուխանյանը կարծիք է հայտնել, որ Վրաստանը գնելու է «վիրտուալ» իրանական գազ:
«Սխեման կարող է այսպիսին լինել. Վրաստանը գազի գնման մասին պայմանագիր է կնքելու Իրանի հետ, ու այդ «իրանական գազը» թողնելու է Ռուսաստանին՝ այն մասից, որ մատակարարվում է Հայաստան: Փոխարենը Իրանը նույն քանակությամբ գազ է մատակարարելու Իրան-Հայաստան գազատար, եւ այդ գազը վաճառվելու է Հայաստանում որպես ռուսական գազ: Իսկ ռուսական գազը Վրաստանում, համապատասխանաբար, վաճառվելու է որպես իրանական», - ասել է Սեւակ Սարուխանյանը:

«Газпром» рассматривает новую схему поставок газа для Грузии и Армении с участием Ирана - Mediamax.am
«Газпром» рассматривает новую схему поставок газа для Грузии и Армении с участием Ирана
Глава «Газпрома» Алексей Миллер
Ереван /Медиамакс/. «Газпром» рассматривает возможность организации обменных поставок газа с Ираном.
Как сообщает Интерфакс, 8 декабря глава «Газпрома» Алексей Миллер провел в Люксембурге переговоры с министром энергетики и природных ресурсов Грузии Кахой Каладзе.
Отвечая на вопрос, затрагивалась ли тема поставок газа в Армению из Ирана при обсуждении транзита через Грузию, сказал журналистам: «Да, тема затрагивалась, в настоящее время мы с нашими иранскими коллегами прорабатываем вопросы обменных операций».
Медиамакс напоминает, что экс-премьер Грузии, основатель правящей коалиции «Грузинская мечта» Бидзина Иванишвили сказал 11 ноября, что «Грузия, скорее всего, начнет закупать природный газ у Ирана». «Будет очень интересно, если и иранский газ поступит в Грузию и думаю, с большой вероятностью, поступит», - говорил Иванишвили.
Комментируя по просьбе Медиамакс эти сообщения, директор фонда «Армянский центр исследования общества» Севак Саруханян предположил, что Грузия будет закупать «виртуальный» иранский газ.
«Схема может быть такой: Грузия подпишет контракт с Ираном о покупке газа и будет оставлять этот «иранский газ» России из части, транспортируемой в Армению. Взамен аналогичное количество газа в газопровод Иран-Армения будет закачивать Иран, и этот газ будет продаваться в Армении как российский. А российский газ в Грузии, соответственно, будет продаваться как иранский», - сказал Севак Саруханян.