«Գազպրոմը» Վրաստանի, Իրանի եւ ՀՀ-ի հետ նոր տարբերակ է քննարկում
Երեւան: Մեդիամաքս: «Գազպրոմը» ուսումնասիրում է Իրանի հետ գազի փոխանակային մատակարարում կազմակերպելու հարցը:
Ինչպես հաղորդում է Ինտերֆաքսը, դեկտեմբերի 8-ին «Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլերը Լյուքսեմբուրգում բանակցել է Վրաստանի էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Կախա Կալաձեի հետ:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք քննարկվել է Իրանից դեպի Հայաստան գազի մատակարարման հարցը՝ Վրաստանի տարածքով տարանցումը դիտարկելիս, նա ասել է. «Այո, այդ հարցը քննարկվել է. այս պահին մենք իրանցի գործընկերների հետ մշակում ենք փոխանակային գործարքների հարցերը»:
Մեդիամաքսը  հիշեցնում է, որ Վրաստանի նախկին վարչապետ, «Վրացական երազանք» իշխող կոալիցիայի հիմնադիր Բիձինա Իվանիշվիլին նոյեմբերի 11-ին ասել էր, որ Վրաստանը «ամենայն հավանականությամբ, կսկսի գազ գնել Իրանից»: «Հետաքրքիր կլինի, եթե իրանական գազը Վրաստան մատակարարվի: Կարծում եմ, ամենայն հավանականությամբ, այն կմատակարարվի», - ասել էր Իվանիշվիլին:
Մեդիամաքսի խնդրանքով մեկնաբանելով այս տեղեկատվությունը, «Հասարակության հետազոտությունների հայկական կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Սեւակ Սարուխանյանը կարծիք է հայտնել, որ Վրաստանը գնելու է «վիրտուալ» իրանական գազ:
«Սխեման կարող է այսպիսին լինել. Վրաստանը գազի գնման մասին պայմանագիր է կնքելու Իրանի հետ, ու այդ «իրանական գազը» թողնելու է Ռուսաստանին՝ այն մասից, որ մատակարարվում է Հայաստան: Փոխարենը Իրանը նույն քանակությամբ գազ է մատակարարելու Իրան-Հայաստան գազատար, եւ այդ գազը վաճառվելու է Հայաստանում որպես ռուսական գազ: Իսկ ռուսական գազը Վրաստանում, համապատասխանաբար, վաճառվելու է որպես իրանական», - ասել է Սեւակ Սարուխանյանը:

Gazprom and Iran discuss new gas supply scheme for Georgia and Armenia
Gazprom CEO Aleksey Miller held negotiations with Minister of Energy and Natural Resources of Georgia Kakha Kaladze in Luxembourg on December 8, Interfax reports.
Answering the question whether the gas supplies to Armenia from Iran was touched upon while discussing the transit through Georgia, he said to journalists: “Yes, we talked about it and together with our Iranian colleagues, we are currently working at  issues of exchange operations”.
Mediamax recalls that former PM of Georgia, founder of ruling Georgian Dream Party Bidzina Ivanishvili said on November 11 that “Georgia will likely purchase natural gas from Iran”. “It will be very interesting if the Iranian gas is also supplied to Georgia and I think it is very likely to happen”, said Ivanishvili.
Commenting upon Mediamax’s request on the information, Director of Armenian Center for Society Research Foundation Sevak Sarukhanyan assumed that Georgia would purchase “virtual” Iranian gas.
“The scheme may be as follows: Georgia will sign a contract with Iran on gas purchase and will leave “the Iranian gas” to Russia out of the portion supplied to Armenia. In return, Iran will supply the same gas amount to Iran-Armenia pipeline and the gas will be sold in Armenia as the Russian one. And the Russian gas will respectively be sold in Georgia as the Iranian one”, said Sevak Sarukhanyan.