«Արարատ 3 աստղ» կոնյակը, «Կիլիկիա» գարեջուրը եւ Nemiroff օղին ամենահայտնի խմիչքներն են Հայաստանում - Mediamax.am
18027 դիտում
«Արարատ 3 աստղ» կոնյակը, «Կիլիկիա» գարեջուրը եւ Nemiroff օղին ամենահայտնի խմիչքներն են Հայաստանում
Լուսանկարը` http://www.ybc.am/
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ամենահայտնի կոնյակն է «Արարատ 3 աստղ»-ը, որը նախընտրում են հարցվածների 17,8%-ը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին են վկայում Մ-Ինֆո ընկերության կողմից անցկացված ալկոհոլ սպառողների վարքագծի վերաբերյալ հետազոտության արդյունքները:
Հայկական շուկայում սպառողների կողմից գինու ամենանախընտրելի գինու տեսակը Արենին է (31,8%, ընտրությունը կախված չէ արտադրողից): Գարեջրի ամենից նախընտրելի ապրանքանիշը ճանաչվել է Կիլիկիա-ն (21%), օղունը` Nemiroff-ն (8,2%):
Հարցումն իրականացվել է “դեմ առ դեմ” մեթոդով, հարցմանը մասնակցել են 500 հոգի: Հարցվածներին նախապես ալկոհոլային խմիչքների, ապրանքանիշների կամ արտադրողների ցուցակ չի տրամադրվել, եւ նրանք ազատ են եղել իրենց ընտրության մեջ, նշել են Մ-Ինֆո-ում:
«Մեր առաջնային նպատակն է եղել իրականացնել հետազոտություն ոչ թե ալկոհոլի սպառման տեսանկյունից, այլ սպառողի նախասիրությունների եւ ապրանքանիշի ընկալման (brand perception) տեսանկյունից: Այդ պատճառով այս ցուցանիշները կարող են տարբերվել իրական սպառման ծավալներից, սակայն կարող են նաև ցույց տալ անհավասարակշռությունը “պասիվ պահանջարկի” եւ “ակտիվ առաջարկի” միջեւ, որի վրա մեծ ազդեցություն ունի գնային էլաստիկությունը, ինչին  հատուկ տեղ է հատկացվել մեր հետազոտության մեջ», - ասել է Մ-Ինֆո ընկերության տնօրեն Մարիամ Սիմոնյանը:

Research: Ararat 3 Stars cognac, “Kilikia” beer and Nemiroff vodka are the most popular beverages in Armenia - Mediamax.am
18026 views
Research: Ararat 3 Stars cognac, “Kilikia” beer and Nemiroff vodka are the most popular beverages in Armenia
Photo: http://www.ybc.am/
Yerevan/Mediamax/. The most popular cognac in Armenia is "Ararat 3 Stars”, which is preferred by 17.8% of the polled.
Mediamax reports that the results of the research on spirit consumers’ behavior in Armenia, held by M-Info Company, evidence this.
The most preferred wine brand amongst consumers in Armenia is Areni (31,8%, irrelevant to specific producer). Most preferred beer is Kilikia (21%), most  preferred vodka is Nemiroff (8,2%)
These are the results of the consumer survey performed by M-Info, marketing and business consulting agency, based on face to face interviews conducted with randomly selected 500 respondents, who have been absolutely free in their choice.
“Our primary goal has been somewhat unique for Armenian market. We did not want to reveal the alcohol consumption volumes per type and brand, those are known and tracked by the market participants. We wanted to understand consumers’ preferences, their brand perception, the level of brand recognition, price/quality perceptions. Hence  results our research  may not correlate with actual sales volumes, however while comparing our results with the sales volumes one can see misbalances between the “passive demand” and “active supply” per specific product, as well as role of the  price elasticity in that”, Director of M-Info Company Mariam Simonyan said.