«Արարատ 3 աստղ» կոնյակը, «Կիլիկիա» գարեջուրը եւ Nemiroff օղին ամենահայտնի խմիչքներն են Հայաստանում - Mediamax.am
18027 դիտում
«Արարատ 3 աստղ» կոնյակը, «Կիլիկիա» գարեջուրը եւ Nemiroff օղին ամենահայտնի խմիչքներն են Հայաստանում
Լուսանկարը` http://www.ybc.am/
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ամենահայտնի կոնյակն է «Արարատ 3 աստղ»-ը, որը նախընտրում են հարցվածների 17,8%-ը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին են վկայում Մ-Ինֆո ընկերության կողմից անցկացված ալկոհոլ սպառողների վարքագծի վերաբերյալ հետազոտության արդյունքները:
Հայկական շուկայում սպառողների կողմից գինու ամենանախընտրելի գինու տեսակը Արենին է (31,8%, ընտրությունը կախված չէ արտադրողից): Գարեջրի ամենից նախընտրելի ապրանքանիշը ճանաչվել է Կիլիկիա-ն (21%), օղունը` Nemiroff-ն (8,2%):
Հարցումն իրականացվել է “դեմ առ դեմ” մեթոդով, հարցմանը մասնակցել են 500 հոգի: Հարցվածներին նախապես ալկոհոլային խմիչքների, ապրանքանիշների կամ արտադրողների ցուցակ չի տրամադրվել, եւ նրանք ազատ են եղել իրենց ընտրության մեջ, նշել են Մ-Ինֆո-ում:
«Մեր առաջնային նպատակն է եղել իրականացնել հետազոտություն ոչ թե ալկոհոլի սպառման տեսանկյունից, այլ սպառողի նախասիրությունների եւ ապրանքանիշի ընկալման (brand perception) տեսանկյունից: Այդ պատճառով այս ցուցանիշները կարող են տարբերվել իրական սպառման ծավալներից, սակայն կարող են նաև ցույց տալ անհավասարակշռությունը “պասիվ պահանջարկի” եւ “ակտիվ առաջարկի” միջեւ, որի վրա մեծ ազդեցություն ունի գնային էլաստիկությունը, ինչին  հատուկ տեղ է հատկացվել մեր հետազոտության մեջ», - ասել է Մ-Ինֆո ընկերության տնօրեն Մարիամ Սիմոնյանը:

Исследование: коньяк «Арарат 3 звезды», пиво «Киликия» и водка Nemiroff - самые популярные напитки в Армении - Mediamax.am
18025 просмотров
Исследование: коньяк «Арарат 3 звезды», пиво «Киликия» и водка Nemiroff - самые популярные напитки в Армении
Фото: http://www.ybc.am/
Ереван/Медиамакс/. Самым популярным коньяком в Армении является «Арарат 3 звезды», которому отдали свое предпочтение 17,8% опрошенных.
Как сообщает Медиамакс, об этом свидетельствуют результаты исследования поведения потребителей алкогольной продукции в Армении, проведенного компанией М-Инфо.
На рынке вина потребители отдают предпочтение винам Арени (31,8%, вне зависимости от производителя). Наиболее популярным пивом является бренд «Киликия» (21%), предпочтительная марка водки - Nemiroff (8,2%).
Опрос был проведен методом «лицо к лицу», в нем приняли участие 500 респондентов. Опрашиваемым предварительно не предоставлялось списка алкогольных напитков, брендов или производителей, и они были свободны в своем выборе, отметили в М-Инфо.
«Нашей целью являлось не выявление реального потребления алкоголя по типам и брендам, а прояснение предпочтений потребителя, восприятия бренда (brand perception). Показатели нашего исследования могут отличаться от распределения объемов реального потребления, но их сравнение может наглядно продемонстрировать дисбаланс между «пассивным спросом» и «активным предложением» и влияние ценовой эластичности, которому в нашем исследовании отведено специальное место» - сказала директор компании М-Инфо Мариам Симонян.