Թբիլիսիում եւ Դիլիջանում խոսել են քաղաքային կայուն զարգացման մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թբիլիսիում եւ Դիլիջանում հոկտեմբերի 15 եւ 16-ին անցկացվեց «Սոցիալական ազդեցության օրեր» (Social Impact Days) միջազգային համաժողովը:
Այն նվիրված էր քաղաքային համայնքների կայուն զարգացման խնդիրներին եւ կրում էր «Քաղաքների  հնարավորությունների ընդլայնում. սոցիալական նորարարություն` հանուն քաղաքային կայուն զարգացման» խորագիրը:
Համաժողովը միավորել էր պետական, ոչ առեւտրային եւ գործարար շրջանակները ներկայացնող ավելի քան հինգ  տասնյակ փորձագետների՝ հետխորհրդային երկրներից, Գերմանիայից եւ Թուրքիայից։
Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին՝ կազմակերպիչները՝ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի ղեկավար Էդգար Մանուկյանը, BMW Foundation Herbert Quandt հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Մարկուս Հիպը եւ MitOst ասոցիացիայի տնօրեն Դարիուս Պոլոկն ընդգծեցին նման քննարկումների եւ միջազգային առաջատար փորձի փոխանցման կարեւորությունը  քաղաքների հետագա զարգացման տեսանկյունից:
Որպես  համաժողովի հիմնական բանախոս հանդես եկավ դանիական «Gehl Architects» ընկերության տնօրեն Ռիկարդո Մարինին՝  անդրադառնալով ժամանակակից զարգացած քաղաքների եւ քաղաքային համայնքների առաջընթացի միտումներին ու հեռանկարներին: Նա ընդգծեց սոցիալական նորարարությունների դերը քաղաքների վերափոխման գործընթացում:
Համաժողովի երկրորդ օրը մասնակիցներն անցկացրեցին Դիլիջանում եւ Քութայիսում, որոնք ընտրվել էին որպես կովկասյան տարածաշրջանի ինտենսիվ  զարգացող քաղաքներ։
Դիլիջանում հյուրերն այցելեցին UWC Dilijan քոլեջ, սոցիալական  բնակարանաշինության ASBA հիմնադրամ, «Թումո» եւ Դիլիջանի համայնքային կենտրոններ:
Կենտրոնական բանկի Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնում համաժողովի մասնակիցներին միացան նաեւ քաղաքային իշխանությունների, ինչպես նաեւ քաղաքում  կրթական եւ զարգացման այլ ծրագրեր իրականացնող կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Մեկնաբանելով համաժողովի արդյունքները՝ IDeA հիմնադրամի ղեկավար Էդգար Մանուկյանը  նշեց.
«Ժամանակակից քաղաքները պետք է բացահայտեն իրենց ներուժը՝  բնակիչներին, շահագրգիռ տարբեր կազմակերպություններին տրանսֆորմացիոն գործընթացներում ներգրավելու միջոցով, զարգացնեն քաղաքի յուրօրինակ կողմերը, մարդկային կապիտալը, պահպանեն պատմամշակութային ժառանգությունն ու բնությունը: Արդյունավետ երկխոսությունն ու պետական-մասնավոր համագործակցության հարթակի ձեւավորումը կայուն սոցիալական տրանսֆորմացիաների իրականացման կարեւոր պայման են»:

В Тбилиси и Дилижане обсудили вопросы вопросы устойчивого городского развития - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. 15-16 октября в Тбилиси и Дилижане прошел работу международный форум «Social Impact Days» по теме «Город возможностей: социальные инновации для устойчивого городского развития» (The Empowering city: Social Innovations for Sustainable City Development).
Форум объединил более пятидесяти экспертов из стран пост-советского пространства, Турции и Германии, представляющих государственный сектор, некоммерческие организации и бизнес-компании.
Приветствуя участников форума, исполнительный директор фонда BMW Foundation Herbert Quandt Маркус Хипп, директор ассоциации MitOst Дариус Полок и руководитель фонда IDeA Эдгар Манукян подчеркнули важность подобных мероприятий и обмена лучшим международным опытом развития городов.
Работа форума началась с доклада Рикардо Марини - партнера датской компании Gehl Architects, который рассказал о тенденциях и перспективах развития современных городов и городских общин, подчеркнул роль социальных инноваций в процессе преобразования города, а также привел примеры трудностей, с которыми сталкиваются города, городские сообщества и их руководители.
На второй день работы форума, в рамках «Городских Лабораторий» участники посетили два интенсивно развивающихся города кавказского региона - Дилижан и Кутаиси.
В Дилижане гости посетили UWC Dilijan Сollege, проект социального жилья Фонда ASBA, Центр «Тумо» в Дилижане, а также Дилижанский Общинный Центр.
В учебно-исследовательском центре Центрального банка Армении в Дилижане к встрече с участниками форума присоединились представители городской власти и местных организаций, реализующих образовательные и другие программы развития.
Комментируя итоги работы форума, Эдгар Манукян отметил:
«Современные города должны раскрывать свой потенциал через вовлечение в процесс преобразований своих граждан и различных заинтересованных сторон, развивать уникальность города, свой человеческий капитал, оберегать культурно- историческое наследие и природу. Эффективный диалог и работа платформы частно-государственного партнерства является важным условием для реализации устойчивых социальных преобразований».