Թբիլիսիում եւ Դիլիջանում խոսել են քաղաքային կայուն զարգացման մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թբիլիսիում եւ Դիլիջանում հոկտեմբերի 15 եւ 16-ին անցկացվեց «Սոցիալական ազդեցության օրեր» (Social Impact Days) միջազգային համաժողովը:
Այն նվիրված էր քաղաքային համայնքների կայուն զարգացման խնդիրներին եւ կրում էր «Քաղաքների  հնարավորությունների ընդլայնում. սոցիալական նորարարություն` հանուն քաղաքային կայուն զարգացման» խորագիրը:
Համաժողովը միավորել էր պետական, ոչ առեւտրային եւ գործարար շրջանակները ներկայացնող ավելի քան հինգ  տասնյակ փորձագետների՝ հետխորհրդային երկրներից, Գերմանիայից եւ Թուրքիայից։
Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին՝ կազմակերպիչները՝ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի ղեկավար Էդգար Մանուկյանը, BMW Foundation Herbert Quandt հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Մարկուս Հիպը եւ MitOst ասոցիացիայի տնօրեն Դարիուս Պոլոկն ընդգծեցին նման քննարկումների եւ միջազգային առաջատար փորձի փոխանցման կարեւորությունը  քաղաքների հետագա զարգացման տեսանկյունից:
Որպես  համաժողովի հիմնական բանախոս հանդես եկավ դանիական «Gehl Architects» ընկերության տնօրեն Ռիկարդո Մարինին՝  անդրադառնալով ժամանակակից զարգացած քաղաքների եւ քաղաքային համայնքների առաջընթացի միտումներին ու հեռանկարներին: Նա ընդգծեց սոցիալական նորարարությունների դերը քաղաքների վերափոխման գործընթացում:
Համաժողովի երկրորդ օրը մասնակիցներն անցկացրեցին Դիլիջանում եւ Քութայիսում, որոնք ընտրվել էին որպես կովկասյան տարածաշրջանի ինտենսիվ  զարգացող քաղաքներ։
Դիլիջանում հյուրերն այցելեցին UWC Dilijan քոլեջ, սոցիալական  բնակարանաշինության ASBA հիմնադրամ, «Թումո» եւ Դիլիջանի համայնքային կենտրոններ:
Կենտրոնական բանկի Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնում համաժողովի մասնակիցներին միացան նաեւ քաղաքային իշխանությունների, ինչպես նաեւ քաղաքում  կրթական եւ զարգացման այլ ծրագրեր իրականացնող կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Մեկնաբանելով համաժողովի արդյունքները՝ IDeA հիմնադրամի ղեկավար Էդգար Մանուկյանը  նշեց.
«Ժամանակակից քաղաքները պետք է բացահայտեն իրենց ներուժը՝  բնակիչներին, շահագրգիռ տարբեր կազմակերպություններին տրանսֆորմացիոն գործընթացներում ներգրավելու միջոցով, զարգացնեն քաղաքի յուրօրինակ կողմերը, մարդկային կապիտալը, պահպանեն պատմամշակութային ժառանգությունն ու բնությունը: Արդյունավետ երկխոսությունն ու պետական-մասնավոր համագործակցության հարթակի ձեւավորումը կայուն սոցիալական տրանսֆորմացիաների իրականացման կարեւոր պայման են»:

Tbilisi and Dilijan hosted “Empowering City: Social Innovation for Urban Sustainability” forum
Yerevan/Mediamax/. "Social Impact Days” international forum on "The Empowering city: Social Innovations for Sustainable City Development” took place in Tbilisi and Dilijan on October 15-16.
The forum brought together over 50 experts from post-Soviet countries, Germany and Turkey, coming from the public, private and nonprofit sectors.
Welcoming the participants of the forum, Executive Director of BMW Foundation Herbert Quandt Markus Hipp, Managing Director of MitOst Darius Polok and head of IDeA Foundation Edgar Manukyan stressed the importance of such events and exchange of the best international practices for further urban development.
Riccardo Marini, Director of Gehl Architects Danish company, was the first speaker of the forum. He talked about the trends and prospects of modern cities, role of social innovations in city transformation and the challenges that the cities are faced with.
On the second day of the forum, the participants visited Dilijan and Kutaisi as two rapidly developing cities in Caucasus.
In Dilijan, the guests visited UWC Dilijan College, ASBA Foundation’s social housing project, Tumo Dilijan and Dilijan Community Center.
At the Central Bank of Armenia’s educational and research center, the participants of the forum were also welcomed by Dilijan authorities and representatives of local organizations implementing educational and other urban development programs. Within the extended meeting, the guests shared impressions from the Dilijan visit and their expertise in city transformation through social innovations.
The forum was organized by The BMW Foundation Herbert Quandt, Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation, MitOst e.V., Robert Bosch Stiftung with the support of Dilijan Mayor’s Office, Kutaisi municipality, Europa House, Central Bank of Armenia and Heinrich Boll South Caucasus.