Հայաստանում թմրամոլության աճի միտումներ են նկատվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հարավային Կովկասում սահմանների կոմպլեքսային կառավարում» ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Գրիգորի Մալինցյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանում նկատվում է թմրամոլության աճի միտում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում նա ասել է, որ եթե 2009-ին թմրամոլների պաշտոնական թիվը կազմում էր 1717 հոգի, ապա 2010-ի մայիսին այդ ցուցանիշը հասել է 2750-ի:
«Բարեբախտաբար, մենք առայժմ այն երկրների խմբում ենք, որտեղ թմրամոլությունը լայն տարածում չունի, սակայն նկատվում է թմրանյութ օգտագործողների թվի աճի միտում»,- հայտարարել է Գրիգորի Մալինցյանը:
Ընդ որում, նա նշել է, որ հայկական շուկայում թմրանյութերի գինը գրեթե նույն  է, ինչ համաշխարհային շուկայում: Մասնավորապես, 1 գրամ հերոինը կարելի է ձեռք բերել $‌150-180-ով, կոկաինը` $‌300-ով, ամֆիտամինների եւ մետամֆետամինների գները տատանվում են $‌40-ից մինչեւ $‌100-ի սահմանում, իսկ «էքստազիինը» (MDMA)` $‌5-ից մինչեւ $‌20-ի:

В Армении наблюдается тенденция роста наркомании - Mediamax.am
Ереван, 24 июня. /Медиамакс/. Глава программы «Комплексное управление границами на Южном Кавказе» в Армении Григорий Малинцян сказал, что в Армении наблюдается тенденция роста наркомании.
Как сообщает Медиамакс, в ходе сегодняшней пресс-конференции в Ереване он сказал, что если в 2009 году официальное число лиц, употреблявших наркотики, составляло 1717 человек, то в мае 2010 года этот показатель достиг уже 2750 человек.
«К счастью, мы пока находимся в группе стран, в которых наркомания не столь распространена, однако наблюдается тенденция росту числа лиц, использующих наркотики»,- заявил Григорий Малинцян.
При этом он отметил, что цены на армянском рынке наркотиков практически такие же, как и на мировом. В частности, 1 грамм героина можно приобрести за $‌150-180, кокаина – за $‌300, цены на амфитамины и метамфетамины вирируют от $‌40 до $‌100, а на «экстази» (MDMA) – от $‌5 до $‌20.