Երեւան: Մեդիամաքս: 2014թ. վերջի դրությամբ Հայաստանում մտահոգության առարկա հանդիսացող անձանց` փախստականների, փախստականի նման կարգավիճակում հայտնվածների, քաղաքացիություն չունեցող անձանց եւ ապաստան հայցողների ընդհանուր թիվը կազմել է 17 922:
Այս մասին են վկայում ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի (ՄԱԿ ՓԳՀ)՝ այսօր հրապարակած «Աշխարհը պատերազմում. գլոբալ միտումներ-2014» համաշխարհային զեկույցի տվյալները:
ՄԱԿ-ի համաձայն՝ Հայաստանում կա 3190 փախստական եւ փախստականի նման կարգավիճակ ունեցող 14 450 անձ, որոնց ճնշող մեծամասնությունը Սիրիայից գաղթած էթնիկ հայեր են: Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանում քաղաքացիություն չունեցող անձանց եւ ապաստան հայցողների թիվը կազմում է համապատասխանաբար՝ 206 եւ 71:
Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ 2014թ. վերջում աշխարհում պատերազմների, հակամարտությունների, բռնությունների եւ մարդու իրավունքների խախտումների պատճառով ընդհանուր փախստականների եւ տեղահանված անձանց թիվը հասել է 59,5 մլն-ի՝ նախորդ տարվա 51,2 մլն-ի համեմատ: Սա նշանակում է, որ աշխարհում ամեն 122-րդ մարդը փախստական է կամ տեղահանված:
Զեկույցում նշվում է, որ 2014թ. Թուրքիան դարձել է ամենամեծ թվով փախստականներ ընդունող պետությունը (1,59 մլն): Թուրքիային հաջորդում են Պակիստանը (1,51 մլն), Լիբանանը (1,15 մլն), Իրանը (982 հազ.), Եթովպիան (659,5 հազ.) եւ Հորդանանը (654,1 հազ.):
Ամենամեծ թվով մարդիկ հեռացել են Սիրիայից (3,8 մլն), Աֆղանստանից (2,5 մլն) եւ Սոմալիից (1,1 մլն): Ինչ վերաբերում է հայրենիք վերադարձած փախստականներին, ապա նրանց թիվը կազմում է 126,8 հազ., ինչը վերջին 31 տարվա ընթացքում ամենացածր ցուցանիշն է:
«Սարսափելի է, որ, մի կողմից, մեծանում է հակամարտություններ հրահրողների անպատժելիությունը, իսկ մյուս կողմից՝ ավելի ակնհայտ է դառնում միջազգային հանրության՝ համատեղ ուժերով աշխատելու անկարողությունը՝ պատերազմների դադարեցման եւ խաղաղության պահպանման եւ կառուցման ուղղությամբ»,- ասել է ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Անտոնիո Գուտերեշը:

ООН: Статус беженцев в Армении имеют 3190 человек - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. По данным на конец 2014 года, общее число беженцев и людей со схожим статусом, лиц без гражданства или ожидающих убежища составило 17 922.
Об этом свидетельствуют результаты доклада «Мир во время войны: глобальные тенденции 2014», опубликованного управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН).
По данным ООН, в Армении проживают 3190 беженцев и 14 450 лиц со схожим статусом. Большинство из них – этнические армяне, бежавшие из Сирии. Согласно докладу, в Армении насчитывается 206 лиц без гражданства, еще 71 человек обратились к властям с просьбой о предоставлении убежища.
Авторы доклада отмечают, что, по состоянию на конец 2014 года, в результате войн, конфликтов, насилия и нарушения прав человека число беженцев и депортированных лиц увеличилось до 59,9 млн, против 51,2 млн в предыдущем году. Это означает, что каждый 122-й человек в мире является беженцем.
В докладе отмечается, что в 2014 году Турция приняла наибольшее количество беженцев (1,59 млн), затем следуют Пакистан (1,51 млн), Ливан (1,15 млн), Иран (982 тыс.), Эфиопия (659,5 тыс.) и Иордан (654,1 тыс.).
Активнее всего люди покидают Сирию (3,8 млн), Афганистан (2,5 млн) и Сомали (1,1 млн). Что касается беженцев-репатриантов, то их число составило 126,8 тыс, это наиболее низкий показатель за последний 31 год.
«Ужасно, что, с одной стороны, растет безнаказанность лиц, провоцирующих конфликты, а с другой стороны, все более очевидной становится неспособность мировой общественности работать сообща для прекращения войн и сохранения мира»,- сказал Верховный комиссар ООН по делам беженцев Антониу Гутерриш.