Երեւան: Մեդիամաքս: 2014թ. վերջի դրությամբ Հայաստանում մտահոգության առարկա հանդիսացող անձանց` փախստականների, փախստականի նման կարգավիճակում հայտնվածների, քաղաքացիություն չունեցող անձանց եւ ապաստան հայցողների ընդհանուր թիվը կազմել է 17 922:
Այս մասին են վկայում ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի (ՄԱԿ ՓԳՀ)՝ այսօր հրապարակած «Աշխարհը պատերազմում. գլոբալ միտումներ-2014» համաշխարհային զեկույցի տվյալները:
ՄԱԿ-ի համաձայն՝ Հայաստանում կա 3190 փախստական եւ փախստականի նման կարգավիճակ ունեցող 14 450 անձ, որոնց ճնշող մեծամասնությունը Սիրիայից գաղթած էթնիկ հայեր են: Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանում քաղաքացիություն չունեցող անձանց եւ ապաստան հայցողների թիվը կազմում է համապատասխանաբար՝ 206 եւ 71:
Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ 2014թ. վերջում աշխարհում պատերազմների, հակամարտությունների, բռնությունների եւ մարդու իրավունքների խախտումների պատճառով ընդհանուր փախստականների եւ տեղահանված անձանց թիվը հասել է 59,5 մլն-ի՝ նախորդ տարվա 51,2 մլն-ի համեմատ: Սա նշանակում է, որ աշխարհում ամեն 122-րդ մարդը փախստական է կամ տեղահանված:
Զեկույցում նշվում է, որ 2014թ. Թուրքիան դարձել է ամենամեծ թվով փախստականներ ընդունող պետությունը (1,59 մլն): Թուրքիային հաջորդում են Պակիստանը (1,51 մլն), Լիբանանը (1,15 մլն), Իրանը (982 հազ.), Եթովպիան (659,5 հազ.) եւ Հորդանանը (654,1 հազ.):
Ամենամեծ թվով մարդիկ հեռացել են Սիրիայից (3,8 մլն), Աֆղանստանից (2,5 մլն) եւ Սոմալիից (1,1 մլն): Ինչ վերաբերում է հայրենիք վերադարձած փախստականներին, ապա նրանց թիվը կազմում է 126,8 հազ., ինչը վերջին 31 տարվա ընթացքում ամենացածր ցուցանիշն է:
«Սարսափելի է, որ, մի կողմից, մեծանում է հակամարտություններ հրահրողների անպատժելիությունը, իսկ մյուս կողմից՝ ավելի ակնհայտ է դառնում միջազգային հանրության՝ համատեղ ուժերով աշխատելու անկարողությունը՝ պատերազմների դադարեցման եւ խաղաղության պահպանման եւ կառուցման ուղղությամբ»,- ասել է ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Անտոնիո Գուտերեշը:

Yerevan /Mediamax/. As of late 2014, the number of people of concern in Armenia - refugees, people in refugee-like situations, stateless people and asylum-seekers- made 17 922.
The “World at War: Global Trends - 2014” world report published today by the UN’s High Commissioner for Refugees (UNHCR) reads this.
According to the UN data, Armenia has 3190 refugees and 14 450 people in refugee-like situations, ethnic Armenians migrated from Syria being the overwhelming majority. According to the report, then number of stateless people and asylum-seekers in Armenia makes respectively 206 and 71.
The authors of the report note that as of late 2014, due to the wars, conflicts, violations and human rights violations in the world, the total number of refugees and displaced people amounted to 59.5mln against last year’s 51.2mln. It means that every 122nd person in the world is either a refugee or a displaced person.
The report notes that in 2014, Turkey has become the country which received the largest number of refugees (1.59mln). Then comes Pakistan (1.51mln), Lebanon (1.15mln), Iran (982thousand), Ethiopia (659,5 thousand) and Jordan (654.1thousand).
The largest number of people left Syria (3.8mln), Afghanistan (2.5mln) and Somali (1.1mln). As for the returned refugees, the number amounts to 126.8 thousand whihc is the lowest index over the past 31 years.
“It’s horrible that, on the one hand, the impunity of conflict provokers is aggravating, on the other- the international community’s inability to join efforts toward stopping wars and building and maintaining peace is becoming more obvious”, said the UN High Commissioner for Refugees Antonia Gutteres.