Երեւան: Մեդիամաքս: UWC Հայաստանի ազգային կոմիտեն ամփոփել է United World Colleges (UWC) միջազգային ցանցի քոլեջների ընդունելության արդյունքները:
Ընդհանուր առմամբ, Ազգային կոմիտեն ստացել էր 2015-2017 թթ. UWC-ում ուսանելու 160 դիմում: Կանոնների համաձայն, յուրաքանչյուր դիմում գնահատվել է Ազգային կոմիտեի առնվազն երեք անդամների կողմից: Դիմումների գնահատումը անցնում է գաղտնիության պայմաններում. ընտրական հանձնաժողովի անդամները տեսնում են միայն պատասխանների բովանդակային մասը, առանց դիմողի անձնական տվյալների (անուն, սեռ, տարիք, բնակավայր եւ այլն):
Առաջին փուլի արդյունքներով, 126 երիտասարդներ ստացել էին Skype-ով հարցազրույցի մասնակցելու հրավեր, որից հետո եզրափակիչ փուլի համար ընտրվել էին 56 թեկնածուներ: Վերջնական փուլում նրանք խմբերով են աշխատել (մասնակցել են բանավեճին եւ կատարել են ստեղծագործական առաջադրանքը), անցել են տարբեր թեմաներով երկու հարցազրույց եւ կատարել են գրավոր առաջադրանք:
Ընտրության բոլոր փուլերին մասնակցել են ընտրական հանձնաժողովի 19 անդամներ, որոնց թվում էին UWC քոլեջների շրջանավարտներ, UWC միջազգային գրասենյակի անդամներ, կրթության ոլորտի մասնագետներ ու հոգեբաններ: Վերջնական փուլում յուրաքանչյուր թեկնածու գնահատվել է ընտրական հանձնաժողովի վեց անդամների կողմից:
UWC շրջանակներում կատարվող ընտրության հիմնական առանձնահատկություններից է need-blind admission համակարգը, որը թույլ է տալիս մասնակցին գնահատել անկախ նրա ընտանիքի ֆինանսական հնարավորություններից: Ապագա ուսանողի վճարունակությունը ուսումնասիրվում է միայն նրանից հետո, երբ նա ընտրվում է UWC քոլեջներից մեկում սովորելու համար: Սովորելու մտադրությունը հաստատած թեկնածուներին, ովքեր հավակնում են կրթաթոշակի (ուսման գրանտի), ֆինանսական գնահատման ձեւ է ուղարկվում: Գրանտերը տրամադրվում են «demonstrated need» համակարգով, այսինքն` ընտանիքի հասույթները հաստատող տվյալների ու փաստաթղթերի հիման վրա: Քանի որ կրթաթոշակային հիմնադրամի միջոցները սահմանափակ են, demonstrated need համակարգը թույլ է տալիս գրանտեր տրամադրել այն թեկնածուներին, ովքեր իրապես ունեն դրա կարիքը, եւ ճիշտ այն ծավալով, որը հարկավոր է:
Վերջին փուլի արդյունքներով ընտրվել են 21 երիտասարդներ Երեւանից, Դիլիջանից, Սիսիանից, Մասիսից, Գյումրիից ու Արցախից: Նրանցից 11-ը սովորելու են UWC Dilijan College-ում, մյուսները՝ Իտալիայի, Գերմանիայի, ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Հնդկաստանի, Սինգապուրի ու Նիդերլանդների UWC քոլեջներում:
****
2016–2018 թթ. ուսման համար դիմումների ընդունելությունը կմեկնարկի ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին: Դիմումի ձեւն ու լրացման կանոնները, ինչպես նաեւ ընտրության չափանիշները, ժամկետներն ու ընդունելության ընթացակարգերը ներկայացված են գտնել www.am.uwc.org կայքում: Ս.թ. մայիսի 16-ին UWC Dilijan քոլեջում բոլոր ցանկացողների համար կանցկացվի Բաց դռների օր՝ տեղեկատվությունը մասնակցության մասին հասանելի է այս հղումով:
Դիմումների ընդունումն ու թեկնածուների ընտրությունը իրականացնում է անկախ մարմինը՝ UWC Հայաստանի ազգային կոմիտեն: Ընտրական հանձնաժողովը ձեւավորվում է UWC-ի կողմից, նրա կազմում ընդգրկվում են նաեւ տարբեր երկրներում գտնվող UWC դպրոցների շրջանավարտներ: Որպես կանոն, քոլեջները ընդունում են թեկնածուներին՝ ազգային կոմիտեների խորհրդատվության վրա հիմնվելով: Այնուամենայնիվ, քոլեջները իրենց են վերապահում են յուրաքանչյուր ուսանողի դեպքում վերջնական որոշման կայացման իրավունքը:
UWC-քոլեջների ընդունելությունը կատարվում է բացառապես մրցութային հիմունքներով: Նախապատվություն է տրվում տաղանդավոր ու սոցիալապես ակտիվ երիտասարդներին, անկախ նրանց ծագումից: Ընտրության նման համակարգը հավասար հնարավորություններ է ապահովում թեկնածուների համար՝ անկախ նրանց ազգությունից, կրոնից, լեզվից ու ծնողների ֆինանսական հնարավորություններից: Այն նաեւ հնարավորություն է տալիս մեկ վայրում հավաքել հետաքրքիր, ոչ ստանդարտ մտածելակերպ ունեցող երիտասարդների, ովքեր տարբեր մշակույթներ են ներկայացնում:
2014–2016 թթ. UWC դպրոցներում սովորելու համար Հայաստանի UWC ազգային կոմիտեն ընտրել էր 22 հոգու: Նրանցից մեծ մասը սովորում են գրանտների հաշվին, որոնք տրամադրվել են քոլեջների, RVVZ ու IDeA հիմնադրամների հիմնադիրների եւ այլ բարերարների կողմից :
2015–2017թթ. UWC քոլեջներում ուսանելու դիմումներ կարող էին ներկայացնել Հայաստանի այն քաղաքացիները, ում տարիքը ուսման մեկնարկի պահին, այսինքն` 2015 թ. օգոստոսի վերջին, կլինի 16-ից ոչ պակաս եւ 18-ից ոչ ավել:

Более 20 армянских юношей и девушек будут учиться в колледжах UWC - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Национальный комитет UWC в Армении подвел итоги отбора кандидатов в колледжи международной сети United World Colleges (UWC).
Всего Национальный комитет получил 160 заявок на обучение в UWC в 2015–2017 гг. По правилам отбора каждая заявка оценивалась как минимум тремя членами Национального комитета. Оценка заявок производится «вслепую» – представители отборочной комиссии видят только содержательную часть ответов, но не персональные данные кандидата (имя, пол, возраст, место проживания и т. д.).
По итогам первого этапа 126 юношей и девушек получили приглашение на скайп-интервью, после которого для финального тура были отобраны 56 претендентов. Во время финальных отборочных испытаний они работали в группах (участвовали в дискуссии и подготовке творческого задания), прошли два интервью на разные темы, а также выполнили письменное задание.
На всех этапа отбора участвовали 19 членов отборочной комиссии, включая выпускников и преподавателей колледжей UWC, членов Международного офиса UWC, специалистов по вопросам образования и психологов. На завершающем этапе каждый кандидат оценивался шестью представителями отборочной комиссии. Это позволяет добиться разносторонней оценки на разных стадиях отбора.
Одной из главных особенностей отбора в рамках UWC является система “need-blind admission”, которая позволяет проводить оценку кандидата независимо от финансовых возможностей его семьи. Возможность будущего студента оплачивать свое обучение изучается после того, как кандидат рекомендован в тот или иной колледж UWC. Кандидатам, подтвердившим свое намерение учиться и претендующим на стипендию (грант) на обучение, направляется форма финансовой оценки. Гранты распределяются по системе “demonstrated need”, то есть на основании сведений и документов, подтверждающих доходы семьи. Поскольку объем стипендиального фонда ограничен, система “demonstrated need” позволяет предоставить гранты тем кандидатам, которые действительно в них нуждаются, и в том объеме, который им необходим.
По итогам финального тура был отобран 21 подросток из Еревана, Дилижана, Сисиана, Масиса, Гюмри и Арцаха. 11 из них будут учиться в UWC Dilijan College, остальные 10 – в колледжах UWC в Италии, Германии, США, Канаде, Индии, Сингапуре и Нидерландах.
Прием заявок на обучение в 2016–2018 гг. начнется в сентябре текущего года. Форму заявки и правила ее заполнения, а также подробную информацию о критериях отбора, сроках и процедуре поступления можно найти на сайте www.am.uwc.org. 16 мая в колледже UWC Dilijan пройдет День открытых дверей, подробности которого доступны по данной ссылке.
Приемом заявок и отбором кандидатов занимается независимый орган – Национальный комитет UWC в Армении. Отборочная комиссия формируется со стороны UWC, в ее состав также входят выпускники школ UWC в разных странах. Как правило, колледжи принимают кандидата на основании рекомендации национальных комитетов. Тем не менее колледжи оставляют за собой право принятия окончательного решения по каждому отдельному кандидату.
Отбор в колледжи UWC происходит исключительно на конкурсной основе. Предпочтение отдается талантливым и социально активным молодым людям вне зависимости от их происхождения. Такая система отбора обеспечивает равные возможности для кандидатов вне зависимости от их национальности, религии, языка и финансовых возможностей родителей, а также позволяет собрать в одном месте интересных молодых людей с нестандартным мышлением, которые являются представителями разных культур.
Для обучения в колледжах UWC в 2014–2016 гг. Национальным комитетом UWC в Армении были отобраны 22 человека. Большинство из них учатся за счет грантов, выделенных колледжами и донорами – учредителями фондов RVVZ и IDeA и другими филантропами.
Заявки на обучение в колледжах UWC в 2015–2017 гг. могли подать граждане Армении, которым на момент начала обучения, то есть на конец августа 2015 г., будет не менее 16 и не более 18 лет.