Երեւան: Մեդիամաքս: Տաթեւի վանքի երգչախումբը՝ վանահայր Միքայել վարդապետ Գեւորգյանի եւ խմբավար Լուսինե Սարգսյանի ղեկավարությամբ, ապրիլի 12-18-ը Երեւան եւ Արագածոտնի մարզ կատարած ուխտագնացության շրջանակում մի շարք եկեղեցիներում մասնակցել է հոգեւոր արարողությունների, որոնց ընթացքում հանդես է եկել հոգեւոր երգերի կատարումներով:
Երգչախումբը ելույթ է ունեցել Աշտարակի Սբ. Մարինե, Օշականի Սբ. Մեսրոպ Մաշտոց, Օհանավանի Հովհաննավանք, Երեւանի Սբ. Երրորդություն եւ Արգավանդի Սբ. Սարգիս եկեղեցիներում, ինչպես նաեւ Ե. Չարենցի անվան գրականության եւ արվեստի թանգարանում:
«Զատկական տոներին հաջորդող այս շրջանում որոշեցինք Քրիստոսի հարության ավետիսի բարի լուրը փոխանցել մարդկանց եւ կազմակերպեցինք այս ուխտագնացություն-շրջագայությունը՝ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի հովանավորությամբ: Ելույթների ընթացքում ներկայացվել են Մեսրոպ Մաշտոցի եւ հայ նշանավոր վարդապետների շարականները, Կոմիտասի մշակումները: Հուսով ենք, որ բոլորը մեծ բավականություն ստացան: Երեխաները մեծ ոգեւորությամբ եւ սիրով այս օրերն անցկացրին տարբեր սրբավայրերում»,- ասել է Միքայել վարդապետ Գեւորգյանը:
Տաթեւի վանական համալիրի երգչախումբը ստեղծվել է 2013 թվականի տարեվերջին՝ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի կողմից իրականացվող «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակում: Երգչախմբում ընդգրկված են շնորհալի երեխաներ վանական համալիրի հարակից Հալիձոր, Տաթեւ, Շինուհայր, Սվարանց եւ Խոտ համայնքներից:
Երգչախումբն արդեն իսկ հանդես է եկել մի շարք եկեղեցիներում: Միքայել վարդապետ Գեւորգյանի ղեկավարությամբ կատարվել են ուխտագնացություններ նաեւ Էջմիածին, Երեւան եւ Արցախ:

Татевский хор выступил с духовными песнями в ряде церквей - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Детский хор Татевского монастыря 12-18 апреля совершил паломничество по ряду церквей Арагацотнского марза и Еревана, исполнив церковные песнопения во время богослужений и шараканы.
Под руководством настоятеля Татевского монастыря архимандрита Микаела Геворкяна и руководителя Лусине Саргсян хор выступил в церквях Св. Марине (Аштарак), Св. Месроп Маштоц (Ошакан), Св. Геворг (село Мугни), Св.Троицы (Ереван) и Св. Саргис (село Аргаванд), монастыре Ованаванк, а также в Музее литературы и искусства им. Чаренца.
«Это паломничество было организовано в период после Пасхи с целью передать людям благую весть о Воскресении при поддержке фонда IDeA. Хор исполнил шараканы Месропа Маштоца и других армянских духовных лиц, народные песни в обработке Комитаса. Надеюсь, все получили колоссальные впечатления. Дети с большим воодушевлением и любовью провели эти дни в святых местах», - сказал настоятель Татевского монастыря архимандрит Микаел Геворкян.
Хор Татевского монастыря создан в конце 2013 года в рамках программы «Возрождение Татева» фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA). Участники хора – талантливые дети из соседних с монастырем сельских общин Алидзор, Татев, Шинуайр, Сваранц и Хот.
Хор также выступает в ряде церквей Армении. Вместе с настоятелем Татевского монастыря архимандритом Микаелом Геворкяном дети совершили паломничество в Эчмиадзин, Ереван и Нагорный Карабах.