Երեւան: Մեդիամաքս: Տաթեւի վանքի երգչախումբը՝ վանահայր Միքայել վարդապետ Գեւորգյանի եւ խմբավար Լուսինե Սարգսյանի ղեկավարությամբ, ապրիլի 12-18-ը Երեւան եւ Արագածոտնի մարզ կատարած ուխտագնացության շրջանակում մի շարք եկեղեցիներում մասնակցել է հոգեւոր արարողությունների, որոնց ընթացքում հանդես է եկել հոգեւոր երգերի կատարումներով:
Երգչախումբը ելույթ է ունեցել Աշտարակի Սբ. Մարինե, Օշականի Սբ. Մեսրոպ Մաշտոց, Օհանավանի Հովհաննավանք, Երեւանի Սբ. Երրորդություն եւ Արգավանդի Սբ. Սարգիս եկեղեցիներում, ինչպես նաեւ Ե. Չարենցի անվան գրականության եւ արվեստի թանգարանում:
«Զատկական տոներին հաջորդող այս շրջանում որոշեցինք Քրիստոսի հարության ավետիսի բարի լուրը փոխանցել մարդկանց եւ կազմակերպեցինք այս ուխտագնացություն-շրջագայությունը՝ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի հովանավորությամբ: Ելույթների ընթացքում ներկայացվել են Մեսրոպ Մաշտոցի եւ հայ նշանավոր վարդապետների շարականները, Կոմիտասի մշակումները: Հուսով ենք, որ բոլորը մեծ բավականություն ստացան: Երեխաները մեծ ոգեւորությամբ եւ սիրով այս օրերն անցկացրին տարբեր սրբավայրերում»,- ասել է Միքայել վարդապետ Գեւորգյանը:
Տաթեւի վանական համալիրի երգչախումբը ստեղծվել է 2013 թվականի տարեվերջին՝ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի կողմից իրականացվող «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակում: Երգչախմբում ընդգրկված են շնորհալի երեխաներ վանական համալիրի հարակից Հալիձոր, Տաթեւ, Շինուհայր, Սվարանց եւ Խոտ համայնքներից:
Երգչախումբն արդեն իսկ հանդես է եկել մի շարք եկեղեցիներում: Միքայել վարդապետ Գեւորգյանի ղեկավարությամբ կատարվել են ուխտագնացություններ նաեւ Էջմիածին, Երեւան եւ Արցախ:

Tatev Choir performs in a number of churches - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Tatev Choir headed by Archimandrite Mikael Gevorgyan and choirmaster Lusine Sargsyan performed spiritual songs while taking part in religious ceremonies in a number of churches within the pilgrimage to Yerevan and Aragatsotn on April 12-18.
The choir performed at the churches of Saint Marine in Ashtarak, Oshakan Saint Mesrop Mashtots, Hovhannavank Church in Ohanavan, Saint Trinity Church in Yerevan and Saint Sargis Church in Aragavand as well as Charents Museum of Literature and Arts.
“In the period following the Easter holidays, we decided to deliver the good news of Christ’s resurrection to people and organized this pilgrimage-tour with the sponsorship of Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation. During the performances, we presented Mesrop Mashtots’ and famous Armenian archimandrites’ chants and Komitas’ arrangements. We hope everyone greatly enjoyed them. Children were excited to spend these days in various holy places”, said Archimandrite Mikael Gevorgyan.
Tatev Monastery Choir was established in late 2013 within Tatev Revival project implemented by IDeA Foundation. The choir comprises talented children from communities adjacent to the monastery complex- Halidzor, Tatev, Shinuhair, Svarants and Khot.
The Choir has already performed in a number of churches. Led by Archimandrite Mikael Gevorgyan, the choir has carried out pilgrimages to Etchmiadzin, Yerevan and Artsakh as well.