Դեղերի գները պետական կարգավորում կստանան
Համապատասխան կարգավորումն ընդգրկված է «Դեղերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու նախագծում, որը, ՀՀ կառավարության այսօրվա որոշմամբ, կներկացվի օրենսդիր մարմնին:
ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանն ասել է, որ օրենսդրական համապատասխան փոփոխությունները բխում են միջազգային պատշաճ դեղագործական գործունեություն իրականացնելու պահանջից:
«1998թ. ընդունված օրենքը եւ դրանից բխող այլ իրավական ակտերն ու որոշումները չեն համապատասխանում ներկայիս միջազգային ստանդարտներին, հետեւաբար, որոշվել է ամբողջությամբ նոր օրենք հիմնել, որի բեկումնային կետը կլինի դեղերի գների պետական կարգավորումը»,- ասել է նախարարը:
Նա նշել է, որ օրենքի միանգամայն նոր խմբագրմամբ կլուծվեն դեղերի գրանցման եւ վերագրանցման հետ կապված խնդիրները: Նոր օրենքով նախատեսվում են նաեւ հստակեցումներ դեղերի հետկանչի վերաբերյալ, որի համաձայն՝ համապատասխան ժամկետում եւ պայմաններով դեղերի հետկանչը չիրականացնելու դեպքում նախատեսվում է տույժ՝ նվազագույն աշխատավարձի 500-600-ապատիկի չափով:
Անդրադառնալով հարցին, թե հանրապետությունում մի շարք դեղերի բացակայություն է նկատվում, նախարարը նշել է, որ առանձին հիվանդների կամ կոնկրետ դեղերի պահանջի դեպքում նախարարությանը կարող է հայտ ներկայացվել, որով էլ քայլեր կձեռնարկվեն դրանց հասանելիությունն ապահովելու համար:

Drug prices to be regulated by state
Yerevan /Mediamax/. Under the new Armenian law "On Drugs”, the drug prices will be regulated by the state.
The relevant regulation is contained in the draft amendment to the Armenian law “On Drugs” which will be submitted to the legislative body under today’s governmental decision.
Armenian Minister of Health Armen Muradyan said that the relevant legislative changes stem from the requirement to carry out proper international pharmaceutical activities.
“The 1998 law and the stemming legal acts and decisions don’t meet current international standards, which is why it was decided to create a completely new law hinged on the state regulation of drug prices”, said the Minister.
He noted that the new edition of the law will settle issues related to drug registration and re-registration. The new law also clarifies drug withdrawal conditions: in case the drug is not withdrawn within the set terms and dates, a penalty of 500-600 times of minimum salary will be applied.
Touching upon the issue why the republic lacks a number of medicine, the Minister noted that if in need of concrete drugs, particular patients can file a request to the Ministry which will take steps to avail them.