Ժողովրդավարության «փարոսներն» այլեւս Եվրոպայում չեն - Mediamax.am
Ներկայացնում ենք Հարվարդի համալսարանի Քենեդիի անվան դպրոցի պրոֆեսոր Դանի Ռոդրիկի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար:
Դանի Ռոդրիկ
Ես մեծացել եմ Ստամբուլում եւ բախտ եմ ունեցել պատկանել այն սերնդին, որի օրինակելի մոդելները ժողովրդավարական պետություններն էին։ Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան եւ Շվեդիան ոգեշնչում էին մեր ձգտումները դեպի բարգավաճում եւ ժողովրդավարություն։ Այդ երկրների փորձը ցույց էր տալիս, որ տնտեսական աճը, սոցիալական արդարությունը եւ քաղաքական ազատությունը ոչ միայն համատեղելի են, այլեւ լրացնում են միմյանց։
Որտե՞ղ կարող այսօրվա երիտասարդությունը նմանատիպ ոգեշնչող մոդելներ փնտրել։ Մի ժամանակ թվում էր, թե լիբերալ ժողովրդավարությունը դատապարտված է ապագայի ալիք դառնալ։ Սակայն այսօր ժողովրդավարական նահանջը համաշխարհային երեւույթ է դարձել, իսկ Դոնալդ Թրամփի Ամերիկան դրա ամենացայտուն օրինակն է։ 2010-ական թվականներից ի վեր «ընտրական ավտոկրատիաները» կառավարման գերիշխող ձեւ են դարձել ամբողջ աշխարհում։ Լիբերալ ժողովրդավարության երկրների բնակչությունը գրեթե 220 միլիոնով պակաս է, քան 2012 թվականին։
«Ընտրական ժողովրդավարությունները»՝ ռեժիմի այն ձեւը, որը հարթում է լիբերալ ժողովրդավարության ճանապարհը, նույնպես կորցրել են իրենց դիրքերը. այսօր դրանք 1.2 միլիարդով պակաս բնակչություն ունեն, քան 2012 թվականին։ Այս ռեժիմները փոխարինվել են ընտրական կամ պարզապես ավտոկրատիաներով, որոնք այժմ կառավարում են 5.8 միլիարդ մարդու (2.4 միլիարդով ավելի, քան 2012 թվականին)։
Եվրոպան այլեւս ժողովրդավարության փարոս չէ: ԵՄ-ն կարեւոր դեր է խաղացել Արեւելյան Եվրոպայի երկրներում անցման եւ ժողովրդավարության ամրապնդման գործում. Չեխիան եւ Էստոնիան այժմ առաջատար դիրքեր են զբաղեցնում համաշխարհային լիբերալ ժողովրդավարությունների շարքում: Սակայն շատ այլ երկրներ (հատկապես Լեհաստանը, Հունգարիան եւ Սլովակիան) զգալի հետընթաց են ապրել, եւ ԵՄ-ն անզոր դիմակայել դրան։
Եվրոպայի առաջատար երկրները կարող են իրավացիորեն նշել, որ իրենց ժողովրդավարությանը այնքան լուրջ վնաս չի կրել, որքան Ամերիկայում: Սակայն Եվրոպան չի ցուցաբերում ո՛չ տնտեսական ուժ, ո՛չ էլ քաղաքական համախմբվածություն: Նրա ինքնավստահությունը ակնհայտորեն գտնվում է հատակին՝ դա են վկայում ԵՄ զիջումները Թրամփին։
Եվրոպացի առաջնորդները հույս ունեին, որ ինտեգրացիան կբարձրացնի իրենց տարածաշրջանի ուժն ու ազդեցությունը համաշխարհային ասպարեզում: Իրականում ԵՄ-ն, կարծես, վերածվել է ընդմիշտ կաթվածահար տան՝ կես ճանապարհին: Դրա ինստիտուտներն ու ընթացակարգերը թույլ չեն տալիս անդամ երկրներին համարձակորեն ինքնուրույն գործել, բայց միեւնույն ժամանակ նրանք անկարող են ձեւակերպել եւ կյանքի կոչել հավաքական հայեցակարգեր:
Ժողովրդավարության դրական օրինակներ գտնելու համար արժե նայել անսպասելի երկրներին։ Օրինակ՝ Բրազիլիան եւ Հարավային Աֆրիկան. նրանք վերջերս գտնվում էին ավտորիտարիզմի եզրին, բայց հետագայում հետ քաշվեցին դրանից։
Հարավային Աֆրիկայում Ջեյքոբ Զումայի նախագահությունը (2009-2018թթ.) բնութագրվում էր ավտորիտար պոպուլիզմով եւ լայնորեն տարածված կոռուպցիայով։ Բրազիլիայում նախկին նախագահ Ժաիր Բոլսոնարոն հրաժարվել էր ընդունել պարտությունը 2022 թվականի ընտրություններում եւ ծրագրել էր ռազմական հեղաշրջում (եւ իր մրցակցի սպանություն) իրականացնել։ Սակայն երկու դեպքում էլ իշխանության եկան ամուր ժողովրդավարական հեղինակություն ունեցող առաջնորդներ՝ Սիրիլ Ռամաֆոսան Հարավային Աֆրիկայում եւ Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվան Բրազիլիայում։
Ի՞նչն է այս հաջողությունները աննախադեպ դարձնում։ Դրանք ձեռք են բերվել այնպիսի պայմաններում, որոնք քաղաքագետները հատկապես անբարենպաստ են համարում ժողովրդավարության համար։ Հարավային Աֆրիկան եւ Բրազիլիան հայտնի են ոչ միայն խորը էթնիկական հակասություններով։ Դրանք այն երկրներն են, որոնց անհավասարության մակարդակը աշխարհում ամենաբարձրներից է։ Արիստոտելի ժամանակներից ի վեր փիլիսոփաները պնդում են, որ հարուստների եւ աղքատների միջեւ մեծ ճեղքվածքի բացակայությունը կայուն ժողովրդավարության նախապայման է։ Բրազիլիայի եւ Հարավային Աֆրիկայի փորձը ցույց է տալիս, որ պատկերն ավելի բարդ է, ինչը հույս է տալիս ժողովրդավարության կողմնակիցներին։
Եվրոպայի սահմաններից դուրս ամենահաջողակ ժողովրդավարությունների շարքում փոքր երկրներն են՝ Թայվանը, Ուրուգվայը, Կոստա Ռիկան, Մավրիկիոսը եւ Բոտսվանան բարձր միավորներ են ստացել Economist Intelligence Unit-ի ժողովրդավարության վարկանիշում։
Հնարավոր է, որ ժողովրդավարության կրակը վառ պահելու մեր հույսերը պետք է կապել այս անսպասելի օրինակների հետ։ Ինչպես եւ բոլորը, ժողովրդավարությունները եւս օրինակելի մոդելների կարիք ունեն։ Չնայած ավանդական օրինակները կորցրել են իրենց արդիականությունը, դեռեւս կան երկրներ, որոնք կարող են ոգեշնչել ժողովրդավարության կողմնակիցներին։

Дэни Родрик – профессор Гарвардской школы им. Кеннеди
Я вырос в Стамбуле, и мне посчастливилось принадлежать к поколению, у которого ролевыми моделями были демократические государства. Британия, Франция, Германия, Швеция вдохновляли наше стремление к процветанию и демократии. Опыт этих стран показывал нам, что рост экономики, социальная справедливость и политическая свобода не просто совместимы, но и взаимно усиливают друг друга.
А где современной молодежи искать столь же вдохновляющие модели? Когда-то казалось, что либеральной демократии предназначено судьбой стать волной будущего. Но сегодня откат демократии превратился в глобальный феномен, и Америка Дональда Трампа – это лишь наиболее яркий и драматичный пример. Начиная с 2010-х, «электоральные автократии» (режимы, которые периодически проводят выборы, но в условиях постоянных репрессий) стали доминирующей формой правления в мире. В странах либеральной демократии сегодня живёт почти на 220 млн человек меньше, чем в 2012-м.
«Электоральные демократии» – форма режима, открывающая путь к либеральной демократии – тоже утратили позиции: сегодня в них проживает на 1,2 млрд человек меньше, чем в 2012 году. На смену этим режимам пришли электоральные или просто автократии, которые сейчас господствуют над 5,8 млрд человек (на 2,4 млрд больше, чем в 2012 году).
В качестве маяка демократии Европа сияет уже не так ярко. Евросоюз сыграл ключевую роль в укреплении демократии во время перехода от социализма в странах Восточной Европы: Чехия и Эстония сегодня занимают верхние строчки в рейтинге либеральных демократий мира. Но во многих других странах (особенно в Польше, Венгрии и Словакии) наблюдается значительный регресс, и ЕС оказался бессилен что-либо с этим сделать.
Ведущие страны Европы могут верно отметить, что по их демократии нанесён не такой сильный удар, как по американской. Но Европа не демонстрирует ни экономической силы, ни политической сплочённости. Её уровень уверенности в себе явно находится на дне: примером этого стали уступки Евросоюза Трампу, который грозит ввести пошлины.
Европейские лидеры надеялись, что интеграция усилит мощь и влияние их региона на мировой арене. Но похоже, что ЕС, наоборот, навсегда превратился в парализованный дом, стоящий на полпути. Его институты и процедуры не позволяют странам-членам смело действовать самим, но при этом не способны сформулировать и воплотить в жизнь коллективные концепции.
Чтобы найти позитивные образцы демократии, стоит взглянуть на неожиданные страны. Например, Бразилия и ЮАР, две страны со средним уровнем доходов, обладают общим редким отличием: ещё недавно они находились на пороге авторитарной пропасти, но затем смогли отступить от неё.
Для президентства Джейкоба Зумы в ЮАР (2009-2018) был характерен авторитарный популизм, а также масштабная коррупция. В Бразилии бывший президент Жаир Болсонару отказался признавать поражение на выборах в 2022 году и строил планы военного переворота (а также убийства своего оппонента). Но обоим пришли на смену лидеры с солидным демократическим авторитетом – Сирил Рамафоса в ЮАР и Луис Инасиу Лула да Силва в Бразилии.
Что делает эти успехи экстраординарными? Они были достигнуты в условиях, которые политологи считают особенно неблагоприятными для демократии. Для ЮАР и Бразилии характерны не только глубокие этнические противоречия. Это страны, где уровень неравенства является одним из самых высоких в мире. А со времен Аристотеля философы доказывают, что отсутствие большого разрыва между богатыми и бедными – это предварительное условие существования стабильной демократии. Опыт Бразилии и ЮАР показывает, что картина сложнее, и это обнадёживает сторонников демократии.
В числе наиболее успешных демократий за пределами Европы – небольшие страны, которые остаются ниже радаров в дискуссиях об упадке демократии. Тайвань, Уругвай, Коста-Рика, Маврикий и Ботсвана получили высокие баллы в рейтинге демократий, составленном агентством Economist Intelligence Unit.
Возможно, наши надежды поддержать огонь демократии следует связать с этими неожиданными примерами. Как и всем, демократии нужны ролевые модели. Хотя традиционные примеры потеряли актуальность, ещё есть страны, где сторонники демократии могли бы найти вдохновение.