Լրանում է ԱՍԱԼԱ-ի հիմնադրման 40-ամյակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2015թ. լրանում է Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակի (ԱՍԱԼԱ) հիմնադրման 40-ամյակը:
Լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր ԱՍԱԼԱ-ի վետերան, «Վան» գործողության ղեկավար Վազգեն Սիսլյանն ասել է, որ ԱՍԱԼԱ-ն ոչ թե Ցեղասպանության ճանաչման, այլ Հայաստանի ազատագրման խնդիր էր դրել` այն Հայաստանի, որը գտնվում էր թուրքական տիրապետության տակ:
Հետհայացք գցելով՝ նա նշել է, որ իրենց իրականացրած 400 գործողությունների շնորհիվ է «միջազգային հանրությունը սկսել խոսել հայերի ու Հայ Դատի մասին, բացել արխիվները»:
Խոսելով «Վան» գործողության մասին՝ Վազգեն Սիսլյանն ասել է. «Գործողությունից հետո դատապարտյալի պայմանական աթոռին մենք էինք նստած, բայց դա իրականում ոչ թե մեր, այլ Թուրքիայի դատն էր»:
Նա հավելել է, որ «Վան» գործողությունից հետո էր, որ Իտալիան սկսեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթաց՝ «խնդրելով իրենց տարածքում գործողություններ չիրականացնել»:
«Անպայման գլխին պետք է տաս, ուժեղ լինես, որ քեզ հետ հաշվի նստեն»,- ասել է Վազգեն Սիսլյանը:
ԱՍԱԼԱ-ի անդամ Գեւորգ Յազճյանի խոսքով, հայերը բիրտ ուժով անարդարության դեմ պայքարի տարբերակն ընտրեցին, քանի որ աշխարհն իրենց այլընտրանք չէր թողել: Նա շեշտել է, որ ԱՍԱԼԱ-ն ոչ թե ահաբեկչական, այլ հայրենիքը զինյալ պայքարի միջոցով ազատագրելու կազմակերպություն էր:

Исполняется 40 лет со дня основания АСАЛА - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В 2015 году исполнится 40 лет со дня основания Армянской секретной армии освобождения Армении (АСАЛА).
На встрече с журналистами ветеран АСАЛА, руководитель операции «Ван» Вазген Сислян сказал сегодня, что задачей АСАЛА было не признание Геноцида, а освобождение Армении - той Армении, которая оказалась во владении турок.
Он отметил, что благодаря 400 операциям организации «международная общественность начала говорить об армянах и Ай Дате, раскрывать архивы».
Говоря об операции «Ван», Вазген Сислян сказал: «После операции мы оказались на условной скамье подсудимых, но на самом деле это был суд не над нами, а над Турцией».
Он добавил, что после операции «Ван» Италия начала процесс по признанию Геноцида армян, «попросив не проводить операции на ее территории».
«Нужно обязательно бить по голове, чтобы с тобой считались», - сказал Вазген Сислян.
По словам члена АСАЛА Геворка Язчяна, армяне выбрали грубую силу в борьбе с несправедливостью, так как мир не оставил им альтернативы. Он подчеркнул, что АСАЛА была не террористической организацией, а боролась за освобождение Армении при помощи оружия.