Լրանում է ԱՍԱԼԱ-ի հիմնադրման 40-ամյակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2015թ. լրանում է Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակի (ԱՍԱԼԱ) հիմնադրման 40-ամյակը:
Լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր ԱՍԱԼԱ-ի վետերան, «Վան» գործողության ղեկավար Վազգեն Սիսլյանն ասել է, որ ԱՍԱԼԱ-ն ոչ թե Ցեղասպանության ճանաչման, այլ Հայաստանի ազատագրման խնդիր էր դրել` այն Հայաստանի, որը գտնվում էր թուրքական տիրապետության տակ:
Հետհայացք գցելով՝ նա նշել է, որ իրենց իրականացրած 400 գործողությունների շնորհիվ է «միջազգային հանրությունը սկսել խոսել հայերի ու Հայ Դատի մասին, բացել արխիվները»:
Խոսելով «Վան» գործողության մասին՝ Վազգեն Սիսլյանն ասել է. «Գործողությունից հետո դատապարտյալի պայմանական աթոռին մենք էինք նստած, բայց դա իրականում ոչ թե մեր, այլ Թուրքիայի դատն էր»:
Նա հավելել է, որ «Վան» գործողությունից հետո էր, որ Իտալիան սկսեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթաց՝ «խնդրելով իրենց տարածքում գործողություններ չիրականացնել»:
«Անպայման գլխին պետք է տաս, ուժեղ լինես, որ քեզ հետ հաշվի նստեն»,- ասել է Վազգեն Սիսլյանը:
ԱՍԱԼԱ-ի անդամ Գեւորգ Յազճյանի խոսքով, հայերը բիրտ ուժով անարդարության դեմ պայքարի տարբերակն ընտրեցին, քանի որ աշխարհն իրենց այլընտրանք չէր թողել: Նա շեշտել է, որ ԱՍԱԼԱ-ն ոչ թե ահաբեկչական, այլ հայրենիքը զինյալ պայքարի միջոցով ազատագրելու կազմակերպություն էր:

ASALA marks 40th anniversary of establishment
Yerevan /Mediamax/. In 2015, ASALA (Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia) will mark its 40th anniversary of establishment.
ASALA veteran, leader of  Operation Van Vazgen Sislyan said to journalists today that ASALA was aimed at not the recognition of the Genocide but liberation of Armenia - the one which was  under Turkish rule.
He noted that owing to their 400 operations, “the international community started talking about Armenians and Hay Dat and opening the archives”.
Speaking about Operation Van, Vazgen Sislyan said: “After the operation, it was us who sat on the conventional chair of the convict, but in reality, it was not ours but Turkey’s trial”.
He added that it was after Operation Van that Italy began the process of recognition of the Armenian Genocide “asking not to carry out operations in their territory”.
“You should always strike, be strong so as to be counted for”, said Vazgen Sislyan.
According to ASALA member Gevorg Yazichian, Armenians chose to fight against injustice with rude force as the world didn’t leave an alternative to them. He stressed that ASALA was not a terrorist organization but one which was aimed at liberating the motherland through an armed fight.