UWC Դիլիջան քոլեջի շենքը BREEAM հավաստագրի է արժանացել
Երեւան: Մեդիամաքս: UWC Դիլիջան քոլեջի շենքը Հայաստանում առաջինն է, որն արժանացել է միջազգային հեղինակավոր BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) վարկանիշային համակարգի հավաստագրի՝ գնահատվելով շենքերի էկոլոգիական արդյունավետության «լավ» մակարդակով:
BREEAM-ը շենքերի եւ շինարարական աշխատանքների էկոարդյունավետության գնահատման հայտնի վարկանիշային համակարգ է, որի մեթոդաբանությամբ հաշվի է առնվում շենքի նախագծման ու շահագործման ընթացքում շրջակա միջավայրի վրա նվազագույն բացասական ազդեցությունը եւ «կանաչ չափանիշների» պահպանությունը: BREEAM-ի հավաստագիրն աշխարհում ընդունվում է որպես շենքերի էկոլոգիական որակի լավագույն ցուցանիշ:
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» հիմնադրամի (IDEA) հանրային կապերի բաժնից տեղեկացրել են, որ BREEAM-ի մեթոդաբանության համաձայն՝  գնահատվել են UWC Դիլիջան քոլեջի շենքի կանաչ տանիքի ու պատերի լուծումները, շենքերի կառավարման համակարգը, ինչպես նաեւ հաշվի են առնվել էներգաարդյունավետությունը, առողջության վրա ազդեցությունը,  ջրամատակարարման ենթակառուցվածքները, կենսագործունեության անվտանգությունը, էկոլոգիան, հողօգտագործման, աղտոտվածության, թափոնների վերաօգտագործման հարցերը:
UWC Դիլիջան քոլեջի հիմնումը բարերարներ Ռուբեն Վարդանյանի եւ Վերոնիկա Զոնաբենդի ու նրանց գործընկերների՝ մասնավոր անձանց եւ կազմակերպությունների համատեղ նախագիծն է, որն իրականացրել է  «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամը:
UWC Դիլիջան քոլեջը «Աշխարհի միացյալ քոլեջներ» ցանցի (United World Colleges -UWC) լիիրավ անդամ է եւ ունի IB Diploma ծրագրով դասավանդելու Միջազգային բակալավրիատի կազմակերպության հավատարմագիր:
Քոլեջի կառուցումն իրականացրել են հետեւյալ ընկերությունները. «Քեմփ Վենչուրս» ՓԲԸ (Հայաստան)՝ նախագծի պատվիրատու, «Tim Flynn Architects» (London)՝ նախագծի գլխավոր ճարտարապետ, «RD քոնսթրաքշըն մենեջմենթ» (Ռուսաստան)՝   գլխավոր կապալառու եւ գլխավոր նախագծող:
2014թ. ամռանն ավարտվել  է նախագծի իրականացման առաջին փուլի շինարարությունը (մոտ 37,5 հազ. քմ ընդհանուր շենքային եւ 43 հազ. քմ բարեկարգված տարածքով)։

UWC Dilijan College first in Armenia to be BREEAM certified
Yerevan /Mediamax/. The building of UWC Dilijan College was the first in Armenia to be BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology) certified and to be assigned a “good” level in BREEAM rating of eco-efficiency of buildings.
BREEAM is one of the most known and widespread methods of assessment of the eco-efficiency of design solutions and construction works from their planning to putting into operation. Around the world, BREEAM certification is perceived as a sign of a building’s environmental quality and its compliance with international “green” norms.
According to the method, solutions such as green roofs, green walls and building management system (BMS) were assessed. The building was also assessed based on categories such as health, environment, life security, water, materials, recycling, ecology, land-utilization and pollution as well as based on the impact of its use on the environment.
The College is the joint project of philanthropists Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend and their partners – individuals or organizations – carried out by IDeA Foundation.
UWC Dilijan College is a full member of United World Colleges (UWC) educational movement and has been accredited by the International Baccalaureate Organization (IBO) to deliver its Diploma Program.
The construction of the College was carried out by ''Camp Ventures'' CJSC (Armenia) – project originator, Tim Flynn Architects (London) – chief architect of the project, RD Construction Management CJSC (Russia) – general designer and general contractor for the project. In summer 2014, first phase construction works completed (around 37 thousand square meters of the building and 43 thousand square kilometers of developed area).