Վերջին շրջանում իսլամացած հայերի թեման Թուրքիայում ավելի ու ավելի մեծ ուշադրություն է գրավում: Երկրում ապրում են հազարավոր մարդիկ, որոնք չգիտեն կամ նոր են տեղեկացել իրենց հայկական ծագման մասին:
«Թուրքիա. լռության ժառանգությունը» (Turkey, the Legacy of Silence) վավերագրական ֆիլմը պատմում է հենց այդ մարդկանց մասին: Ֆիլմի հեղինակներն են ֆրանսիացի լրագրողներ, փաստավավերագրողներ Աննա Բենջամինը (Anna Benjamin) եւ Գիյոմ Քլերը (Guillaume Clere):
Աննան Մեդիամաքսին պատմել է, որ հայ է. նրա նախնիները փրկվել են Ցեղասպանությունից եւ հաստատվել Ֆրանսիայում, բայց երբեւիցե նրան այդ մասին չեն պատմել: Բազմամյա լռությունից հետո իմանալով ճշմարտությունը՝ Աննան իր համախոհների հետ որոշել է պատմել աշխարհին նմանատիպ պատմությունների մասին:
Ցեղասպանությունը վերապրած հայերի սերունդներին ձայնի իրավունք վերադարձնելու ցանկությամբ՝ նրանք մշակել են վավերագրական ֆիլմի նախագիծ, որը պատրաստվում են ցուցադրել ֆրանսիական հեռուստատեսությամբ եւ ինտերնետով:
Ֆիլմը պատմում է չորս մարդկանց մասին, որոնք հասուն տարիքում բացահայտում են, որ հայ են եւ դա լիովին փոխում է նրանց կյանքը:
Առաջին հերոսը թուրք ռոք երաժիշտ Յաշար Քուրթն է: 2007-ին՝ 39 տարեկան հասակում, նա հորից տեղեկանում է, որ ոչ թե թուրք է, այլ հայ: Յաշարը սկսում է ուսումնասիրել հայոց լեզուն եւ խոստովանում, որ այդ ճանապարհը հեշտ չի եղել:
Յաշար ՔուրթԼուսանկարը` Ֆիլմի հեղինակների արխիվից
«Երբ կապվեցինք նրա հետ՝ հանդիպումը կազմակերպելու համար, նա մեզ հրավիրեց Թուրքիայի հարավարեւելյան սարերում գտնվող մի գյուղ՝ Ստամբուլից 4 հազ. կմ հեռու, ասելով, որ դա իր նախնիների գյուղն է: Մինչ այդ նա որեւէ տեղեկություն չուներ իր արմատների մասին: Միակ բանը, որը գիտեր, այն էր, որ իր նախնիներից մեկը՝ Իսմայիլ անունով, վանեցի էր: Յաշարի հետ մենք ճանապարհորդեցինք դեպի Վան, ինչը ներկայացված է ֆիլմում»,- պատմում է Գիյոմը:
Դիարբեքիրում բնակվող 54-ամյա Արմեն Դիմիրճյանը ֆիլմի մյուս հերոսն է: Նա աշխատում է Սբ Կիրակոս վանքում: Նրա հորը՝ Հակոբին, Ցեղասպանության ժամանակ՝ 4 տարեկան հասակում, փրկում է քուրդ ընտանիքը եւ իսլամացնում: Արմենը իր հայ լինելու մասին տեղեկանում է միայն 25 տարեկանում, սակայն երկար տարիներ դա գաղտնի է պահում: Միայն հոր մահից հետո նա սկսում է բացահայտ ասել, որ հայ է, եւ իր ընտանիքի անդամների մեծ մասը սպանվել է 1915թ: Արմենի համար հայ լինելն առաջին հերթին նշանակում է սովորել լեզուն: Նա ներգրավված է նաեւ հայտնի «Ակոս» թերթի տարածման գործում:
Արմեն ԴեմիրճյանԼուսանկարը` Ֆիլմի հեղինակների արխիվից
Արմենը մուսուլման է, բայց միաժամանակ հսկում է Դիարբեքիրում մի քանի տարի առաջ վերակառուցված հայկական եկեղեցին: Այստեղ գալիս են հայեր կամ հայկական ծագում ունեցող թուրքեր: Եկեղեցին այդպիսով միավորում է հայերի մի փոքր համայնքի: Արմենը դիմավորում է յուրաքանչյուր այցելուի՝ հույսը չկորցնելով, որ կարող է իր նախնիների մասին ավելի շատ տեղեկություն ստանալ: «Այստեղ ես հայ եմ»,- ասում է նա:
Նազլի Բալը 36 տարեկան է: Ծնվել է Դերսիմի մի փոքր գյուղում եւ իր հայ լինելու մասին տեղեկացել է 16 տարեկանում: Երկար ժամանակ նա պայքարել է, որ իր 7-ամյա որդին կարողանա հայկական դպրոց հաճախել եւ դատի է տվել իշխանություններին դիմադրության համար: Թուրքական օրենքների համաձայն՝ հայկական դպրոց կարող են հաճախել միայն հայերը, իսկ Նազլին իր ծագումը հաստատող որեւէ փաստաղթուղթ չի ունեցել: Հիմա նա հայերեն գրել ու կարդալ է սովորում՝ որդու հետ միասին:
«Մեր բոլոր հերոսները խոստովանում են, որ շատ դժվարություններ են ունեցել իրենց իրական ինքնության բացահայտումից հետո: Հերոսներից մեկի մայրն անընդհատ ասում էր նրան, որ վախենում է սպանվելուց, սակայն երբեք չէր նշում այդ վախի պատճառները: Մեր հերոսները երբեմն լսել էին որոշ արտահայտություններ, խոսակցություններից հատվածներ: Հերոսներից մեկը՝ Դոգուկանը, մի անգամ պատահաբար լսել է, թե ինչպես է իր տատը սպասքը լվանալիս լալիս՝ անծանոթ լեզվով ինչ-որ բառեր արտասանելով: Նրա հարցուփորձին տատը ոչինչ չէր պատասխանել, եւ շատ տարիներ անց էր միայն Դոգուկանը հասկացել, որ տատը հայերեն էր խոսում»,- պատմում է Աննան:
22-ամյա Դոգուկան Չոլակը խորհրդանշական որոշում է կայացրել եւ քրիստոնեություն ընդունել: Նա մկրտվել է՝ անվանակոչվելով Սեւակ՝ հայ զինվոր Սեւակ Շահինի պատվին, որը 2011թ. ապրիլի 24-ին սպանվել էր թուրքական բանակում իր ծառայակցի կողմից:
Իսլամացած հայերի հետ կապված իրավիճակը Թուրքիայի տարբեր հատվածներում տարբեր է: Օրինակ, Դիարբեքիրում սեփական հայությունը ճանաչելն ավելի հեշտ է, քան Ստամբուլում: Ֆիլմի հեղինակները հանդիպել են մարդկանց, որոնք խոստովանել են, որ հայ են, սակայն չեն ցանկացել խոսել այդ մասին, քանի որ դա կարող էր որոշակի խնդիրներ առաջացնել աշխատանքի կամ ընկերների հետ շփման հարցում:
«Դիարբեքիրում մենք հանդիպեցինք հայ պրոֆեսորի: Մեզ հետ խոսակցության ժամանակ նա սկսեց լաց լինել՝ ասելով, որ ինքը դասավանդում է սեփական որդուն եւ դասերի ժամանակ ստիպված է ասել, որ Ցեղասպանությունը կատարվել է հենց հայերի մեղքով: Սակայն տանը նա որդուն պատմում է ճշմարտությունը, այն, ինչ իրականում տեղի է ունեցել»,- նշում է Աննան:
Ամենաբարդը ծագումով հայ պետական ծառայողների, պրոֆեսորների, ոստիկանների եւ թուրքական բանակի զինվորների ու սպաների վիճակն է: Նրանց համար ամենադժվարն է ճանաչել իրենց ինքնությունը:
Ստամբուլի հայ համայնքը, ֆիլմի հեղինակների կարծիքով, մշտական տագնապի մթնոլորտում է ապրում, եւ երբ ինչ-որ մեկը գալիս է նրանց մոտ՝ ասելով, որ հայ է, նրանք, առաջին հերթին, կասկածով են արձագանքում: Այդ մարդիկ սովոր են տարիներով պաշտպանվել եւ պաշտպանել իրենց ընտանիքները, եւ նրանց համար դժվար է արդեն հաստատված շրջանակից դուրս գալը:
Ֆիլմին մասնակցում է նաեւ հինգ փորձագետ՝ պատմաբաններ եւ մարդաբաններ Թուրքիայից ու Ֆրանսիայից: Նրանց թվում է թուրք իրավաբան եւ գրող Ֆեթհիյե Չեթինը՝ աղմկահարույց «Իմ մեծ մայրը» գրքի հեղինակը: Գրքում նա պատմում է իր տատի կյանքի մասին, որը փրկվել էր Ցեղասպանությունից եւ երկար տարիներ թաքցրել սեփական ազգությունը՝ իր հայ լինելու մասին պատմելով շատ տարիներ անց: Գիրքը հրատարակվել է 2004թ. եւ թարգմանվել մի շարք լեզուներով, այդ թվում՝ հայերեն:
Լուսանկարը` Ֆիլմի հեղինակների արխիվից
Աննայի եւ Գիյոմի մտահաղացմամբ՝ 52 րոպե տեւողությամբ վավերագրական ֆիլմը պետք է ցուցադրվի ֆրանսիական ալիքներից մեկով, իսկ ինտերնետում տեղադրվելու է 5 առանձին դրվագ:
«Ինչ վերաբերում է ինտերնետին, ապա մենք առաջին հերթին ցանկանում ենք, որ մեր ֆիլմի հասցեատերը լինեն երիտասարդները եւ նրանք, ովքեր տեղյակ չեն Ցեղասպանությունից: Մենք մեր հերոսների եւ մի շարք այլ մարդկանց հետ մի քանի ամիս ենք անցկացրել եւ ցանկանում ենք ֆիլմում ներկայացնել նրանց հայացքների էվոլուցիան, փոփոխությունը»,- նշում են ֆիլմի հեղինակները:
Ներկայում նրանք դրամահավաք են իրականացնում՝ աշխատանքը ավարտին հասցնելու նպատակով: Ծրագիրը հաջողելու դեպքում նրանք մտադիր են հասնել նրան, որ ֆիլմը ցուցադրվի Թուրքիայի, Հայաստանի, Ֆրանսիայի եւ մի շարք այլ երկրների կինոփառատոններում: Ինտերնետային տարբերակը կթողարկվի ապրիլին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին: Աննան ու Գիյոմը հույս են հայտնում, որ դա միայն սկիզբը կլինի:

Photo: Film directors' archive
Recently, the topic of Islamized Armenians (Crypto-Armenians or Hidden Armenians) in Turkey has drawn more attention. Thousands of Armenians who are not aware of their Armenian background or only lately learned about it reside in the country.
“Turkey, the Legacy of Silence” documentary recounts about these people. The movie was authored by young French journalists-documentarists Anna Benjamin and Guillaume Clere.
Anna told Mediamax she is Armenian – her ancestors survived the Genocide and put down roots in France, however, they never spoke to her about it. Learning the truth after longstanding silence, along with like-minded people Anna decided to let the world know such stories of other people.
Driven by the desire to regain the franchise to the descendants of Armenians who survived the Genocide they devised a project of a documentary, which will go on French TV screen and on Internet.
The movie tells the story of four people who learned about their Armenian background only at a mature age and presents the change it brought into their lives thenceforth.
The first hero is Turkish rock musician Yasar Kurt. At the age of 39 (in 2007) his fathered revealed to him his being Armenian, and not Turkish. Yasar started learning Armenian language and admitted things were quite rough for him.
Yasar Kurt Yasar Kurt
“When we contacted him to arrange a meeting he invited us to a village in the mountains to the north-east of Turkey, 4000 km from Istanbul saying it is his ancestors’ village. He said that prior to that he possessed no information regarding his origins. His knowledge of that was limited to one of his ancestors named Ismail who was said to come from Van. Along with Yasar, we traveled to Van – the movie shows it”, said Guillaume.
The next hero of the movie is 54-year-old Armen Demirciyan from Diyarbekir who works at St. Giragos Church. His father Hagop who was four during the Armenian Genocide was saved by a Kurdish family and was converted to Islam. Armen learned about his Armenian origins at the age of 25, however, kept it secret for many years and only recently – after his father’s death – started speaking of his Armenian roots in public. The majority of his family members were massacred in 1915.
Armen is Muslim but at the same time, he is the keeper of the Armenian Church in Diyarbekir reconstructed a few years ago. Armenians or Turks of Armenian origin go to this church. Thus, the church has brought together the small Armenian community. Armen welcomes each person attending the church and does not lose his hope to get to know more about his ancestors, “Here, I am Armenian”, he said.
Armen Demirciyan Armen Demirciyan
For him, being Armenian is experienced primarily through the language, which he is learning thanks of course to Armenian classes, but also thanks to his cultural activity of distributing the Turkish-Armenian newspaper Agos, and his historical activities of deciphering documents and taking care of the church. He does all of this for his father, who he hopes would be proud.
Nazli Bal is 36. She was born in a small village in Dersim and found out about her Armenian roots when 16. Her paternal grandfather, Sarkis, escaped from the caravans leading Armenians through the desert to a certain death.
For great while, she struggled for her son to have an opportunity to attend an Armenian school and brought a case before the court against authorities as they were opposing to it. According to Turkish laws, only an Armenian can attend an Armenian school. Nazli lacked any documents that could provide evidence for her origin. She is presently learning to read and write in Armenian.
Nazli Bal with her son Nazli Bal with her son
“All our heroes admit it’s been pretty heavy going for them after revealing the truth about who they actually are. The mother of one of the heroes constantly communicated her son about her fears to be killed but never spoke about what had dispelled those fears in her. They would sometimes hear certain phrases, fragments from talks. One of heroes – Dogukan – once overheard her grandma crying while washing the dishes and lamenting over something in some unknown language. His inquiries remained unanswered and only years later he came to know that the unfamiliar language was Armenian”, said Anna.
22-year-old Dogukan Çolak made a symbolic decision to convert to Christianity. He belongs to one of the Armenian clans that have always married among themselves to secretly preserve a part of their culture.
Dogukan was baptized and took the name Sevak in honor of Sevak Sahin – s soldier of Armenian descent murdered by a comrade-in-arms in Turkish Army on April 24, 2011.
In different parts of Turkey the matters stand differently with Islamized Armenians. For example, it is much easier to acknowledge your Armenian origins in Diyarbekir than in Istanbul. The authors of the movie met people who admitted their Armenian background but preferred not to speak about it as it might arouse certain difficulties at work or among friends.
“We got to know an Armenian professor in Diyarbekir. When talking to us he started to cry – he said his son studies in his class and during classes he is forced to tell him the Genocide occurred through the fault of Armenians. But at home, he tells the son the truth – what actually happened”, said Anna.
The matters stand most difficult with civil servants, professors, policemen, and Turkish Army soldiers and officers of Armenian background. It is utmost difficult for them to acknowledge their Armenian roots.
The authors of the movie believe the Armenian community in Istanbul lives in an atmosphere of anxiety and whenever they are to say they are of Armenian descent their first reaction is suspicion. These people have got used to shielding themselves and their families for years and it’s hard for them to overstep the limits of their own circle.
Five experts – historians and anthropologists from France and Turkey – were also engaged in the movie. Among them was popular Turkish lawyer and writer Fethiye Cetin who is the author of much-talked-of “My Grandmother” book – a recounting of the story of her Genocide surviving grandmother who kept it from the granddaughter and revealed her Armenian background to her only years later. The book was published in 2004 and translated into several languages, including Armenian.
Anna and Guillaume plan to broadcast the 52-minute documentary on French channels, and five different episodes will be available on the net.
“As to Internet, first off, we want our movie to reach young people and individuals who are not aware of the Armenian Genocide and to awake their interest in it. We spent several months with our heroes and many other people, and our movie is an attempt to show their evolution and changes in their outlook”, they noted.
Presently the authors are raising funds to bring their work to a close. In case of succeeding in it, they are planning to screen the movie at festivals in Turkey, Armenia, France and a number of other countries. The Internet version will come out in April, on the threshold of the Armenian Genocide Centennial. Anna and Guillaume hope it is just the beginning.