Վերջին շրջանում իսլամացած հայերի թեման Թուրքիայում ավելի ու ավելի մեծ ուշադրություն է գրավում: Երկրում ապրում են հազարավոր մարդիկ, որոնք չգիտեն կամ նոր են տեղեկացել իրենց հայկական ծագման մասին:
«Թուրքիա. լռության ժառանգությունը» (Turkey, the Legacy of Silence) վավերագրական ֆիլմը պատմում է հենց այդ մարդկանց մասին: Ֆիլմի հեղինակներն են ֆրանսիացի լրագրողներ, փաստավավերագրողներ Աննա Բենջամինը (Anna Benjamin) եւ Գիյոմ Քլերը (Guillaume Clere):
Աննան Մեդիամաքսին պատմել է, որ հայ է. նրա նախնիները փրկվել են Ցեղասպանությունից եւ հաստատվել Ֆրանսիայում, բայց երբեւիցե նրան այդ մասին չեն պատմել: Բազմամյա լռությունից հետո իմանալով ճշմարտությունը՝ Աննան իր համախոհների հետ որոշել է պատմել աշխարհին նմանատիպ պատմությունների մասին:
Ցեղասպանությունը վերապրած հայերի սերունդներին ձայնի իրավունք վերադարձնելու ցանկությամբ՝ նրանք մշակել են վավերագրական ֆիլմի նախագիծ, որը պատրաստվում են ցուցադրել ֆրանսիական հեռուստատեսությամբ եւ ինտերնետով:
Ֆիլմը պատմում է չորս մարդկանց մասին, որոնք հասուն տարիքում բացահայտում են, որ հայ են եւ դա լիովին փոխում է նրանց կյանքը:
Առաջին հերոսը թուրք ռոք երաժիշտ Յաշար Քուրթն է: 2007-ին՝ 39 տարեկան հասակում, նա հորից տեղեկանում է, որ ոչ թե թուրք է, այլ հայ: Յաշարը սկսում է ուսումնասիրել հայոց լեզուն եւ խոստովանում, որ այդ ճանապարհը հեշտ չի եղել:
Յաշար ՔուրթԼուսանկարը` Ֆիլմի հեղինակների արխիվից
«Երբ կապվեցինք նրա հետ՝ հանդիպումը կազմակերպելու համար, նա մեզ հրավիրեց Թուրքիայի հարավարեւելյան սարերում գտնվող մի գյուղ՝ Ստամբուլից 4 հազ. կմ հեռու, ասելով, որ դա իր նախնիների գյուղն է: Մինչ այդ նա որեւէ տեղեկություն չուներ իր արմատների մասին: Միակ բանը, որը գիտեր, այն էր, որ իր նախնիներից մեկը՝ Իսմայիլ անունով, վանեցի էր: Յաշարի հետ մենք ճանապարհորդեցինք դեպի Վան, ինչը ներկայացված է ֆիլմում»,- պատմում է Գիյոմը:
Դիարբեքիրում բնակվող 54-ամյա Արմեն Դիմիրճյանը ֆիլմի մյուս հերոսն է: Նա աշխատում է Սբ Կիրակոս վանքում: Նրա հորը՝ Հակոբին, Ցեղասպանության ժամանակ՝ 4 տարեկան հասակում, փրկում է քուրդ ընտանիքը եւ իսլամացնում: Արմենը իր հայ լինելու մասին տեղեկանում է միայն 25 տարեկանում, սակայն երկար տարիներ դա գաղտնի է պահում: Միայն հոր մահից հետո նա սկսում է բացահայտ ասել, որ հայ է, եւ իր ընտանիքի անդամների մեծ մասը սպանվել է 1915թ: Արմենի համար հայ լինելն առաջին հերթին նշանակում է սովորել լեզուն: Նա ներգրավված է նաեւ հայտնի «Ակոս» թերթի տարածման գործում:
Արմեն ԴեմիրճյանԼուսանկարը` Ֆիլմի հեղինակների արխիվից
Արմենը մուսուլման է, բայց միաժամանակ հսկում է Դիարբեքիրում մի քանի տարի առաջ վերակառուցված հայկական եկեղեցին: Այստեղ գալիս են հայեր կամ հայկական ծագում ունեցող թուրքեր: Եկեղեցին այդպիսով միավորում է հայերի մի փոքր համայնքի: Արմենը դիմավորում է յուրաքանչյուր այցելուի՝ հույսը չկորցնելով, որ կարող է իր նախնիների մասին ավելի շատ տեղեկություն ստանալ: «Այստեղ ես հայ եմ»,- ասում է նա:
Նազլի Բալը 36 տարեկան է: Ծնվել է Դերսիմի մի փոքր գյուղում եւ իր հայ լինելու մասին տեղեկացել է 16 տարեկանում: Երկար ժամանակ նա պայքարել է, որ իր 7-ամյա որդին կարողանա հայկական դպրոց հաճախել եւ դատի է տվել իշխանություններին դիմադրության համար: Թուրքական օրենքների համաձայն՝ հայկական դպրոց կարող են հաճախել միայն հայերը, իսկ Նազլին իր ծագումը հաստատող որեւէ փաստաղթուղթ չի ունեցել: Հիմա նա հայերեն գրել ու կարդալ է սովորում՝ որդու հետ միասին:
«Մեր բոլոր հերոսները խոստովանում են, որ շատ դժվարություններ են ունեցել իրենց իրական ինքնության բացահայտումից հետո: Հերոսներից մեկի մայրն անընդհատ ասում էր նրան, որ վախենում է սպանվելուց, սակայն երբեք չէր նշում այդ վախի պատճառները: Մեր հերոսները երբեմն լսել էին որոշ արտահայտություններ, խոսակցություններից հատվածներ: Հերոսներից մեկը՝ Դոգուկանը, մի անգամ պատահաբար լսել է, թե ինչպես է իր տատը սպասքը լվանալիս լալիս՝ անծանոթ լեզվով ինչ-որ բառեր արտասանելով: Նրա հարցուփորձին տատը ոչինչ չէր պատասխանել, եւ շատ տարիներ անց էր միայն Դոգուկանը հասկացել, որ տատը հայերեն էր խոսում»,- պատմում է Աննան:
22-ամյա Դոգուկան Չոլակը խորհրդանշական որոշում է կայացրել եւ քրիստոնեություն ընդունել: Նա մկրտվել է՝ անվանակոչվելով Սեւակ՝ հայ զինվոր Սեւակ Շահինի պատվին, որը 2011թ. ապրիլի 24-ին սպանվել էր թուրքական բանակում իր ծառայակցի կողմից:
Իսլամացած հայերի հետ կապված իրավիճակը Թուրքիայի տարբեր հատվածներում տարբեր է: Օրինակ, Դիարբեքիրում սեփական հայությունը ճանաչելն ավելի հեշտ է, քան Ստամբուլում: Ֆիլմի հեղինակները հանդիպել են մարդկանց, որոնք խոստովանել են, որ հայ են, սակայն չեն ցանկացել խոսել այդ մասին, քանի որ դա կարող էր որոշակի խնդիրներ առաջացնել աշխատանքի կամ ընկերների հետ շփման հարցում:
«Դիարբեքիրում մենք հանդիպեցինք հայ պրոֆեսորի: Մեզ հետ խոսակցության ժամանակ նա սկսեց լաց լինել՝ ասելով, որ ինքը դասավանդում է սեփական որդուն եւ դասերի ժամանակ ստիպված է ասել, որ Ցեղասպանությունը կատարվել է հենց հայերի մեղքով: Սակայն տանը նա որդուն պատմում է ճշմարտությունը, այն, ինչ իրականում տեղի է ունեցել»,- նշում է Աննան:
Ամենաբարդը ծագումով հայ պետական ծառայողների, պրոֆեսորների, ոստիկանների եւ թուրքական բանակի զինվորների ու սպաների վիճակն է: Նրանց համար ամենադժվարն է ճանաչել իրենց ինքնությունը:
Ստամբուլի հայ համայնքը, ֆիլմի հեղինակների կարծիքով, մշտական տագնապի մթնոլորտում է ապրում, եւ երբ ինչ-որ մեկը գալիս է նրանց մոտ՝ ասելով, որ հայ է, նրանք, առաջին հերթին, կասկածով են արձագանքում: Այդ մարդիկ սովոր են տարիներով պաշտպանվել եւ պաշտպանել իրենց ընտանիքները, եւ նրանց համար դժվար է արդեն հաստատված շրջանակից դուրս գալը:
Ֆիլմին մասնակցում է նաեւ հինգ փորձագետ՝ պատմաբաններ եւ մարդաբաններ Թուրքիայից ու Ֆրանսիայից: Նրանց թվում է թուրք իրավաբան եւ գրող Ֆեթհիյե Չեթինը՝ աղմկահարույց «Իմ մեծ մայրը» գրքի հեղինակը: Գրքում նա պատմում է իր տատի կյանքի մասին, որը փրկվել էր Ցեղասպանությունից եւ երկար տարիներ թաքցրել սեփական ազգությունը՝ իր հայ լինելու մասին պատմելով շատ տարիներ անց: Գիրքը հրատարակվել է 2004թ. եւ թարգմանվել մի շարք լեզուներով, այդ թվում՝ հայերեն:
Լուսանկարը` Ֆիլմի հեղինակների արխիվից
Աննայի եւ Գիյոմի մտահաղացմամբ՝ 52 րոպե տեւողությամբ վավերագրական ֆիլմը պետք է ցուցադրվի ֆրանսիական ալիքներից մեկով, իսկ ինտերնետում տեղադրվելու է 5 առանձին դրվագ:
«Ինչ վերաբերում է ինտերնետին, ապա մենք առաջին հերթին ցանկանում ենք, որ մեր ֆիլմի հասցեատերը լինեն երիտասարդները եւ նրանք, ովքեր տեղյակ չեն Ցեղասպանությունից: Մենք մեր հերոսների եւ մի շարք այլ մարդկանց հետ մի քանի ամիս ենք անցկացրել եւ ցանկանում ենք ֆիլմում ներկայացնել նրանց հայացքների էվոլուցիան, փոփոխությունը»,- նշում են ֆիլմի հեղինակները:
Ներկայում նրանք դրամահավաք են իրականացնում՝ աշխատանքը ավարտին հասցնելու նպատակով: Ծրագիրը հաջողելու դեպքում նրանք մտադիր են հասնել նրան, որ ֆիլմը ցուցադրվի Թուրքիայի, Հայաստանի, Ֆրանսիայի եւ մի շարք այլ երկրների կինոփառատոններում: Ինտերնետային տարբերակը կթողարկվի ապրիլին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին: Աննան ու Գիյոմը հույս են հայտնում, որ դա միայն սկիզբը կլինի:

Фото: из архива авторов фильма
Тема исламизированных армян в Турции в последнее время привлекает к себе все больше внимания. В стране живут тысячи людей, которые не знают о своем армянском происхождении или же узнали об этом только недавно.
В документальном фильме «Турция: наследие молчания» (Turkey, the Legacy of Silence) рассказывается именно о таких людях. Авторы фильма - молодые французские журналисты-документалисты Анна Бенджамин (Anna Benjamin) и Гийом Клэр (Guillaume Clere).
Анна рассказала Медиамакс, что является армянкой: ее предки сумели пережить Геноцид и пустили корни во Франции, но никогда не говорили ей об этом. Узнавшая правду после многолетнего молчания, Анна вместе с единомышленниками решила поведать миру похожие истории других людей.
Движимые желанием вернуть право голоса потомкам армян, переживших Геноцид, они разработали проект документального фильма, который авторы собираются показать по французскому телевидению и в интернете.
Фильм рассказывает истории четырех людей, которые лишь в зрелом возрасте узнали, что они армяне, и о том, как изменилась их жизнь после этого.
Первым героем стал известный турецкий рок-музыкант Яшар Курт. В 2007 году, в возрасте 39 лет, он узнал от отца, что является не турком, а армянином. Яшар начал учить армянский язык и признавался, что ему пришлось несладко.
Яшар Курт Яшар Курт
«Когда мы связались с ним для организации встречи, он пригласил нас в деревню в горах на северо-востоке Турции в 4 000 километров от Стамбула, сказав, что это деревня его предков. До этого у него не было никакой информации о своих корнях. Все что он знал, лишь то, что один из его предков по имени Исмаил является выходцем из Вана. Вместе с Яшаром мы совершили путешествие в Ван, о чем повествуется в фильме», - рассказывает Гийом.
54-летний Армен Демирчян из Диарбекира - другой героя фильма, работает в церкви Св.Киракос. Его отец Акоп в возрасте 4-х лет был спасен курдской семьей во время Геноцида и обращен в ислам. Армен узнал о своем армянском происхождении в 25 лет, однако на протяжении многих лет держал это в секрете, и лишь в последние годы - после смерти своего отца - стал открыто говорить, что он армянин, а большинство членов его семьи было уничтожено в 1915 году. Для Армена быть армянином выражается в первую очередь посредством языка, который он учит по курсам в армянских классах, а также благодаря его культурной деятельности, выражающейся в распространении газеты «Агос», редактором которой, как известно, был Грант Динк.
Армен Демирчян Армен Демирчян
Армен – мусульманин, и в то же время он является хранителем армянской церкви в Диарбекире, которая была реконструирована несколько лет назад. Сюда приходят армяне или турки армянского происхождения. Таким образом, церковь объединила небольшое армянское сообщество. Армен встречает каждого, кто заходит сюда, и не теряет надежды узнать больше о своих предках. «Здесь я армянин», - говорит он.
Назли Бал - 36 лет. Она родилась в маленькой деревне в Дерсиме и узнала, что является армянкой, в 16 лет. Долгое время она боролась за то, чтобы ее 7-летний сын имел возможность посещать армянскую школу, и подала в суд на власти, поскольку они противились этому. Согласно турецким законам, армянскую школу может посещать только армянин, а у Назли не было никаких документов, подтверждающих ее происхождение. Сейчас она учится читать и писать по-армянски вместе с сыном.
Назли с сыном Назли с сыном
«Все наши герои признают, что им пришлось нелегко, после того, как они открыли для себя, кем являются в действительности. Мать одного из наших героев все время говорила сыну, что боится быть убитой, но никогда не говорила, в чем причины этого страха. Иногда они слышали какие-то фразы, обрывки разговоров. Догукан – один из героев, однажды случайно услышал, как его бабушка плачет, моя посуду, и причитает что-то на незнакомом языке. На его расспросы она ничего не ответила, и лишь годы спустя он понял, что она говорила на армянском», - рассказывает Анна.
22-летний Догукан Чолак принял символичное решение об обращении в христианство. Он был крещен и принял имя Севак в честь Севака Шахина – солдата армянского происхождения, убитого сослуживцем 24 апреля 2011 года в турецкой армии.
Ситуация с исламизированными армянами в разных частях Турции обстоит по-разному. К примеру, признать свое армянское происхождение в Диарбекире легче, чем в Стамбуле. Авторы фильма встречали людей, которые признавались, что они армяне, но не желали говорить об этом, поскольку, по их словам, это может вызвать определенные сложности в работе, общении с друзьями.
«В Диарбекире мы встретили армянского профессора. В разговоре с нами он стал плакать, говоря, что его сын учится в его классе, и он вынужден говорить ему на уроках, что Геноцид произошел по вине самих армян. Но дома он говорит сыну правду, то, что произошло на самом деле», - рассказывает Анна.
Наиболее сложной является ситуация с государственными служащими, профессорами, полицейскими, солдатами и офицерами турецкой армии, являющимися армянами по происхождению, которым признать свои корни сложнее всего.
Армянская община Стамбула, на взгляд авторов фильма, живет в атмосфере тревоги, и когда к ним приходит кто-то и говорит, что он - армянин, их первой реакцией является подозрение. Эти люди привыкли годами защищать себя и свои семьи, и им сложно выходить за пределы своего устоявшегося круга.
В фильме также задействованы пять экспертов - историков и антропологов из Турции и Франции. В их числе - известный турецкий адвокат и писатель Фетхие Четин – автор нашумевшей книги «Моя бабушка», в которой повествуется об истории ее бабушки, спасшейся во время Геноцида, долгие годы скрывавшей факт того, что она является армянкой и раскрывшей это своей внучке лишь годы спустя. Книга была опубликовала в 2004 году и переведена на несколько языков, включая армянский.
По замыслу Анны и Гийома, документальный фильм длиной в 52 минуты будет показан по одному из французских каналов, а в интернете будет выставлено 5 различных эпизодов.
«Что касается интернета, то мы хотим в первую очередь, чтобы наш фильм достиг молодых людей и лиц, которые не в курсе Геноцида армян, и заинтересовать их. Мы провели с нашими героями и множеством других людей несколько месяцев, и пытаемся продемонстрировать в фильме их эволюцию, изменение их взглядов», - отмечают они.
В настоящее время авторы фильма ведут сбор средств для того, чтобы довести до конца свою работу. В случае если им удастся это сделать, они намерены добиться демонстрации своего фильма на фестивалях в Турции, Армении, Франции и ряде других стран. Интернет-версия выйдет в апреле в преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян, и Анна и Гийом надеются, что это только начало.