Վաղը հայտնի կդառնան Վ. Համբարձումյանի միջազգային մրցանակի հաղթողները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հուլիսի 18-ին կհայտարարվեն Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային մրցանակի 2014թ. հաղթողների անունները:
Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային մրցանակը սահմանվել է ՀՀ նախագահի կողմից 2009 թվականին եւ համարվում է աստղագիտության, աստղաֆիզիկայի եւ հարակից գիտությունների բնագավառում կարեւորագույն միջազգային մրցանակներից մեկը:
Այն հանձնվում է ականավոր գիտնականներին, ովքեր նշանակալի ներդրում ունեն գիտության մեջ:
Մրցանակը կազմում է 500 000 ԱՄՆ դոլար եւ 2010 թվականից շնորհվում է երկու տարին մեկ անգամ:
2010 թ. Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային մրցանակի հաղթողներն էին Միշել Մայորը (Շվեյցարիա), Գարիկ Իսրայելյանը (Իսպանիա), Նունու Սանտոշը (Պորտուգալիա), իսկ 2012թ-ին` Յան Էյնաստոնը (Էստոնիա) եւ Իգոր Նովիկովը (Ռուսաստան):

Winners of Viktor Ambartsumian International Prize to be known tomorrow - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The winners of Viktor Ambartsumian International Prize 2014 will be known on July 18.
Viktor Ambartsumian International Prize was established by the Armenian President in 2009 and is presently one of the main international prizes in the sphere of astronomy and astrophysics.
The prize pool makes USD 500 thousand. Since 2010, the Prize has been awarded every two years.
The winners of Viktor Ambartsumian International Prize 2010 were Michel Mayor (Switzerland), Garik Israelian (Spain) and Nuno Santos (Portugal), and winners of Viktor Ambartsumian International Prize 2012 were Jaan Einasto (Estonia) and Igor Novikov (Russia).