Շարունաս Մարչյուլյոնիս
Այցի կազմակերպիչներն են Հայաստանում Լիտվայի դեսպանատունը եւ Մեդիամաքս մեդիա-ընկերությունը, գլխավոր գործընկերն է Հայաստանի առաջատար բջջային օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
Շարունաս Մարչյուլյոնիսը Սեուլի Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն է (1988թ, ԽՍՀՄ-ի հավաքականի կազմում), Բարսելոնայի (1992թ, Լիտվայի հավաքականի կազմում) եւ Ատլանտայի (1996թ, Լիտվայի հավաքականի կազմում) Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր:
1988թ. օլիմպիական չեմպիոններ (ձախից աջ) Շարունաս Մարչյուլյոնիսը, Ռիմաս Կուրտինայտիսը, Արվիդաս Սաբոնիսը եւ Վալդեմարաս Խոմիչյուսը:
1981-1989թթ Շարունաս Մարչյուլյոնիսը հանդես է եկել «Ստատիբա» ակումբում (Վիլնյուս):
Շարունաս Մարչյուլյոնիսը դարձավ խորհրդային առաջին լեգեոներներից մեկը ամերիկյան Ազգային բասկետբոլային լիգայում (NBA): 1989թ. նա պայմանագիր կնքեց Golden State Warriors ակումբի հետ, որում հանդես էր գալիս մինչեւ 1994թ: 1994-1997թթ. Մարչյուլյոնիսը հանդես է եկել Seattle SuperSonics, Sacramento Kings եւ Denver Nuggets ակումբներում:
«2009 թվականին Armenia Grateful 2 Rock նախագծի շրջանակներում մեր հյուրերից էր լեգենդար ավստրալիացի թենիսիստ, Ուիմբլդոնի չեմպիոն Փեթ Քեշը, ով վարպետության դաս վարեց պատանի հայ թենիսիստների համար: Անցել է շուրջ 5 տարի, բայց ես մինչ օրս չեմ կարող մոռանալ ոգեւորությունը երեխաների աչքերում, որոնց հետ պարապում էր լեգենդար չեմպիոնը: Այս տարի Մեդիամաքսը տոնում է իր 15-ամյակը, եւ այդ առիթով որոշեցինք գործարկել «Մեծ չեմպիոններ» նախագիծը, որի շրջանակներում պարբերաբար Հայաստան ենք հրավիրելու հայտնի մարզիկների, ովքեր վարպետության դասեր կանցկացնեն հայ երեխաների համար: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը համաձայնեց դառնալ «Մեծ չեմպիոններ» նախագծի գլխավոր գործընկերը, եւ երբ Լիտվայի դեսպանն առաջարկեց Շարունաս Մարչյուլյոնիսին Հայաստան հրավիրել, հասկացանք, որ դա նախագծի գերազանց մեկնարկ կլինի»,- ասել է Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
«Հայաստանում շատ էին սիրում լիտվական բասկետբոլը: Երբ 80-ականների կեսերին անցկացվում էին ԽՍՀՄ առաջնության եզրափակիչ հանդիպումները Մոսկվայի ԲԿՄԱ-ի եւ Կաունասի «Ժալգիրիսի» միջեւ, Հայաստանում շատ-շատերն անգիր գիտեին լիտվական թիմի բոլոր խաղացողների անունները, որոնց անկեղծորեն երկրպագում էին», - հավելել է Արա Թադեւոսյանը:
Այցի շրջանակներում Շարունաս Մարչյուլյոնիսը կհանդիպի ՀՀ սպորտի նախարար Գաբրիել Ղազարյանին, Ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար եւ Բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանին:
Հունիսի 4-ին Շարունաս Մարչյուլյոնիսը «Գրանդ Սպորտ» ակումբում վարպետության դաս կանցկացնի շուրջ 120 տղաների եւ աղջիկների համար:
Հունիսի 4-ի երեկոյան «Մոսկվա» կինոթատրոնում տեղի կունենա լիտվական բասկետբոլի ֆենոմենի մասին պատմող «The Other Dream Team» ֆիլմի ցուցադրությունը, որից հետո հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա հարցեր ուղղել Շարունաս Մարչյուլյոնիսին:
Մեդիամաքսի ընթերցողները հնարավորություն ունեն շահել ֆիլմի ցուցադրության հրավիրատոմսեր` պատասխանելով մրցույթի հարցերին, որը հասանելի է այս հղումով:

Sarunas Marciulionis
The Embassy of Lithuania in Armenia and Mediamax Media Company organized the visit of Sarunas Marciulionis and leading Armenian mobile operator VivaCell-MTS is the general partner.
Sarunas Marciulionis won the gold medal in the Olympic Games in Seoul (1988; within USSR national team), the bronze medal in the Olympics in Barcelona (1992; within Lithuanian National Team) and Atlanta (1996; within Lithuanian National Team).
1988 Olympic Champions (left to right): Sarunas Marciulionis, Rimas Kurtinaitis, Arvydas Sabonis, Valdemaras Chomicius.
Sarunas Marciulionis played for Vilnius Statyba Club from 1981 to 1989.
Sarunas Marciulionis was one of the first Soviet players to play in the U.S. National Basketball Association (NBA). In 1989 he signed a contract with Golden State Warriors Club and played for it until 1994. Over 1994-1997, he played for Seattle SuperSonics, Sacramento Kings and Denver Nuggets.
“In 2009, legendary Australian tennis star, Wimbledon Champion Pat Cash was one of our guests within Armenia Grateful 2 Rock project and he held a master-class for young Armenian tennis players. Five years have passed since then, but I still cannot forget the excitement in the eyes of the children the legendary champion worked with. This year Mediamax marks its 15th anniversary and we decided to launch “Great Champions” project timed to it; within the project we will invite popular athletes to Armenia who will deliver master-classes for children. VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian agreed to be the general partner of “Great Champions” project, and when the Lithuanian Ambassador recommended inviting Sarunas Marciulionis to Armenia, we realized it will be an excellent starting-point for the project”, said Director of Mediamax Ara Tadevosyan.
“Armenians used to love Lithuanian basketball very much. In mid-80s the Soviet Top League final matches between Moscow CSKA and Kaunas Zalgiris were being held, and many Armenians knew by heart the names of players of the Lithuanian club for which they sincerely rooted”, added Ara Tadevosyan.
Within his Yerevan visit Sarunas Marciulionis will meet Minister of Sport and Youth Affairs Gabriel Ghazaryan and Secretary General of the National Olympic Committee (NOC), Chairman of the Armenian Basketball Federation Hrachya Rostomyan.
On June 4, Sarunas Marciulionis will hold a master-class for around 120 children.
“The Other Dream Team” movie recounting the phenomenon of Lithuanian basketball will be screened at Moscow Cinema in the evening of June 4 and after that the audience will have an opportunity to ask Sarunas Marciulionis questions.
Our readers have an opportunity to win invitation cards for the screening of the movie by answering the questions of the quiz available here.