Շարունաս Մարչյուլյոնիս
Այցի կազմակերպիչներն են Հայաստանում Լիտվայի դեսպանատունը եւ Մեդիամաքս մեդիա-ընկերությունը, գլխավոր գործընկերն է Հայաստանի առաջատար բջջային օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
Շարունաս Մարչյուլյոնիսը Սեուլի Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն է (1988թ, ԽՍՀՄ-ի հավաքականի կազմում), Բարսելոնայի (1992թ, Լիտվայի հավաքականի կազմում) եւ Ատլանտայի (1996թ, Լիտվայի հավաքականի կազմում) Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր:
1988թ. օլիմպիական չեմպիոններ (ձախից աջ) Շարունաս Մարչյուլյոնիսը, Ռիմաս Կուրտինայտիսը, Արվիդաս Սաբոնիսը եւ Վալդեմարաս Խոմիչյուսը:
1981-1989թթ Շարունաս Մարչյուլյոնիսը հանդես է եկել «Ստատիբա» ակումբում (Վիլնյուս):
Շարունաս Մարչյուլյոնիսը դարձավ խորհրդային առաջին լեգեոներներից մեկը ամերիկյան Ազգային բասկետբոլային լիգայում (NBA): 1989թ. նա պայմանագիր կնքեց Golden State Warriors ակումբի հետ, որում հանդես էր գալիս մինչեւ 1994թ: 1994-1997թթ. Մարչյուլյոնիսը հանդես է եկել Seattle SuperSonics, Sacramento Kings եւ Denver Nuggets ակումբներում:
«2009 թվականին Armenia Grateful 2 Rock նախագծի շրջանակներում մեր հյուրերից էր լեգենդար ավստրալիացի թենիսիստ, Ուիմբլդոնի չեմպիոն Փեթ Քեշը, ով վարպետության դաս վարեց պատանի հայ թենիսիստների համար: Անցել է շուրջ 5 տարի, բայց ես մինչ օրս չեմ կարող մոռանալ ոգեւորությունը երեխաների աչքերում, որոնց հետ պարապում էր լեգենդար չեմպիոնը: Այս տարի Մեդիամաքսը տոնում է իր 15-ամյակը, եւ այդ առիթով որոշեցինք գործարկել «Մեծ չեմպիոններ» նախագիծը, որի շրջանակներում պարբերաբար Հայաստան ենք հրավիրելու հայտնի մարզիկների, ովքեր վարպետության դասեր կանցկացնեն հայ երեխաների համար: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը համաձայնեց դառնալ «Մեծ չեմպիոններ» նախագծի գլխավոր գործընկերը, եւ երբ Լիտվայի դեսպանն առաջարկեց Շարունաս Մարչյուլյոնիսին Հայաստան հրավիրել, հասկացանք, որ դա նախագծի գերազանց մեկնարկ կլինի»,- ասել է Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
«Հայաստանում շատ էին սիրում լիտվական բասկետբոլը: Երբ 80-ականների կեսերին անցկացվում էին ԽՍՀՄ առաջնության եզրափակիչ հանդիպումները Մոսկվայի ԲԿՄԱ-ի եւ Կաունասի «Ժալգիրիսի» միջեւ, Հայաստանում շատ-շատերն անգիր գիտեին լիտվական թիմի բոլոր խաղացողների անունները, որոնց անկեղծորեն երկրպագում էին», - հավելել է Արա Թադեւոսյանը:
Այցի շրջանակներում Շարունաս Մարչյուլյոնիսը կհանդիպի ՀՀ սպորտի նախարար Գաբրիել Ղազարյանին, Ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար եւ Բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանին:
Հունիսի 4-ին Շարունաս Մարչյուլյոնիսը «Գրանդ Սպորտ» ակումբում վարպետության դաս կանցկացնի շուրջ 120 տղաների եւ աղջիկների համար:
Հունիսի 4-ի երեկոյան «Մոսկվա» կինոթատրոնում տեղի կունենա լիտվական բասկետբոլի ֆենոմենի մասին պատմող «The Other Dream Team» ֆիլմի ցուցադրությունը, որից հետո հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա հարցեր ուղղել Շարունաս Մարչյուլյոնիսին:
Մեդիամաքսի ընթերցողները հնարավորություն ունեն շահել ֆիլմի ցուցադրության հրավիրատոմսեր` պատասխանելով մրցույթի հարցերին, որը հասանելի է այս հղումով:

Легендарный баскетболист Шарунас Марчюленис посетит Армению 3-6 июня
Организаторами визита Шарунаса Марчюлениса являются посольство Литвы в Армении и медиа-компания Медиамакс, генеральным партнером - лидирующий мобильный оператор Армении ВиваСелл-МТС.
Шарунас Марчюленис является олимпийским чемпионом Сеула (1988 год, в составе сборной СССР), бронзовым призером Олимпийских игр в Барселоне (1992 год, в составе сборной Литвы) и Атланте (1996 год, в составе сборной Литвы).
Олимпийские чемпионы 1988 года (слева направо): Шарунас Марчюленис, Римас Куртинайтис, Арвидас Сабонис, Вальдемарас Хомичюс.
С 1981 по 1989 годы Шарунас Марчюленис выступал за клуб «Статиба» (Вильнюс). Шарунас Марчюленис стал одним из первых советских легионеров в американской Национальной баскетбольной лиге (NBA). В 1989 году он подписал контракт с клубом Golden State Warriors, в котором выступал до 1994 года. В 1994-1997 годах он выступал в клубах Seattle SuperSonics, Sacramento Kings и Denver Nuggets.
«В 2009 году одним из наших гостей в рамках проекта Armenia Grateful 2 Rock был легендарный австралийский чемпион, чемпион Уимблдона Пэт Кэш, который провел мастер-класс для юных армянских теннисистов. С тех пор прошло почти 5 лет, но я до сих пор не могу забыть воодушевление в глазах детей, с которыми занимался легендарный чемпион. В этом году Медиамакс исполняется 15 лет, и мы решили приурочить к этой дать запуск проекта «Большие чемпионы», в рамках которого будем привозить в Армению известных спортсменов, которые будут давать мастер-классы для детей. Гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян согласился выступить главным партнером проекта «Большие чемпионы», и когда посол Литвы предложил пригласить в Армению Шарунаса Марчюлениса, мы поняли, что это станет великолепным стартом для проекта», - сказал директор Медиамакс Ара Тадевосян.
«В Армении очень любили литовский баскетбол. Когда в середине 80-х проходили финальные матчи Чемпионата СССР между московским ЦСКА и каунасским «Жальгирисом», многие жители Армении знали наизусть имена всех игроков литовского клуба, за который искренне болели», - добавил Ара Тадевосян.
В рамках визита в Ереван Шарунас Марчюленис встретится с министром спорта Армении Габриэлом Казаряном и генеральным секретарем Национального олимпийского комитета и главой Федерации баскетбола Грачья Ростомяном.
4 июня олимпийский чемпион проведет мастер-класс для 120 армянских мальчиков и девочек, посещающих баскетбольные секции в Ереване.
Вечером 4 июня в кинотеатре «Москва» состоится показ фильма “The Other Dream Team” о феномене литовского баскетбола, после которого зрители смогут задать вопросы Шарунасу Марчюленису.
Читатели Медиамакс имеют возможность выиграть пригласительные билеты на показ фильма, ответив на вопросы викторины, которая доступна по этой ссылке.