Լուսանկարը` Max Alexander/Starmus
Ապրիլի վերջին Լա Պալմա կղզում կայացած Starmus La Palma գիտության եւ երաժշտության փառատոնն առանձնանում էր նախորդներից՝ ավելի «կամերային» էր:
Փառատոնի համահիմնադիր եւ տնօրեն Գարիկ Իսրայելանն ինձ պատմել էր, որ թեեւ վաղուց ապրում եւ աշխատում է Տեներիֆե կղզում, հատուկ վերաբերմունք ունի Լա Պալմայի հանդեպ, որի աստղադիտարանում հազարավոր աշխատանքային գիշերներ է անցկացրել: Ուստի, չնայած նրան, որ Starmus-ը ծնվել է Տեներիֆեում (առաջին երեք փառատոններն անցկացվել են այնտեղ՝ 2011, 2014 եւ 2016 թվականներին), ինքը միշտ ցանկացել է փառատոն անցկացնել նաեւ Լա Պալմայում:
Քանի որ Լա Պալման փոքր կղզի է, «մեծ» Starmus անցկացնելն այնտեղ անհնարին կլիներ: Բայց կարող եմ փաստել, որ մթնոլորտի եւ տրամադրության առումով Starmus La Palma ոչ մի բանով չէր զիջում նախորդներին: Փորձեմ ներկայացնել փառատոնը 20 լուսանկարի միջոցով, որոնք մեզ է տրամադրել Starmus-ի երկարամյա բարեկամ, հրաշալի լուսանկարիչ Մաքս Ալեքսանդրը:
Meliá La Palma հյուրանոցը մի քանի օր Starmus փառատոնի «կենտրոնակակայանն»  էր՝ այստեղ էին տեղի ունենում դասախոսությունները, այստեղ էին ապրում փառատոնի հյուրերն ու կազմակերպիչները: Իսկ «սովորական» հանգստացողները, որոնք հյուրանոցն ընտրել էին հենց օվկիանոսի ափին գտնվելու պատճառով, անվճար «բոնուս» ստացան եւ կարող էին երեք օր լսել Նոբելյան մրցանակակիրներին եւ տիեզերագնացներին: Դասախոսությունները լսելու համար հյուրանոց էին գալիս նաեւ Լա Պալմայի տարբեր հատվածներում ապրող բազմաթիվ մարդիկ:
Starmus-ի պաստառները կարող էիք տեսնել կղզու տարբեր բնակավայրերում:
Անգլիացի պրիմատոլոգ եւ մարդաբան Ջեյն Գուդոլը Starmus-ի վերջին տարիների ամենավառ «աստղերից» է: 91 տարեկան գիտնականը իր կյանքը նվիրել է շիմպանզեների ուսումնասիրությանը ու Երկրի պաշտպանությանը։ Չնայած տարիքին, նա շարունակում է շրջել աշխարհով, դասախոսություններ կարդալ եւ հանդիպումներ ունենալ:
Ջեյն Գուդոլը Ջեյն Գուդոլը
Ջեյն Գուդոլի հետ շատերն են ցանկանում լուսանկարվել կամ ինքնագիր վերցնել:
Գիտական ճամբարները Starmus փառատոնների կարեւոր եւ անբաժան մասն են: Դրանց միջոցով կազմակերպիչները փորձում են գիտությունն ավելի հասկանալի եւ մատչելի դարձնել բոլորի եւ հատկապես երեխաների համար: Starmus La Palma փառատոնի շրջանակում միանգամից երկու գիտական ճամբար էր գործում՝ Սանտա Կրուզ դե լա Պալմա եւ Լոս Լյանոս դե Արիադնե քաղաքներում: Այս լուսանկարում Գարիկ Իսրայելյանի, Կանարյան կղզիների եւ Լա Պալմայի ղեկավարների հետ ազդարարում են Սանտա Կրուզ դե լա Պալմայի ճամբարի բացումը:
Starmus փառատոների մյուս անբաժան մասը համերգներ են` դրանք ապահովում են փառատոնի անվան երկրորդ՝ mus մասնիկը:
Այս նկարում դրվագ է Starmus-ի ավանդական “Sonic Universe” համերգից, որի ընթացքում հանդես են գալիս տարբեր ռոք երաժիշտներ: “Sonic Universe”-ը նաեւ «մշտական կազմ» ունի, որի անդամներից է մեր հայրենակից Դերեք Շերինյանը, որն իր կարիերայի ընթացքում ստեղնային գործիքներ է նվագել «Dream Theatre» եւ «Planet X» խմբերում, եղել է «Black Country Communion» սուպերխմբի անդամ:
“Sonic Universe” համերգի հատուկ հյուրն էր «Black Country Communion» սուպերխմբի մեկ այլ անդամ, Deep Purple-ի նախկին բաս կիթառահար եւ երգիչ Գլեն Հյուզը:
Գլեն Հյուզը Գլեն Հյուզը
Համերգներից ազատ ժամանակ երաժիշտները ուրախ ժամանակ էին անցկացնում:
Իսկ համերգներից հետո լուսանկարվում էին պատանի երկրպագուների հետ:
Starmus La Palma փառատոնի բացման դասական համերգը տեղի ունեցավ Սանտա Կրուզ քաղաքի Teatro Circo Marte թատրոնի դահլիճում: Անակնկալներից էր սոպրանո Կարմեն Ակոստայի կողմից «Անուշ» օպերայից հատվածի կատարումը:
Կարմեն Ակոստան Կարմեն Ակոստան
Starmus-ի ճամբարները մշտապես լի էին պատանիներով ու երեխաներով:
Նրանք ոչ միայն լսում էին գիտնականների ելույթները, այլեւ ակտիվ մասնակցում էին քննարկումներին:
Նաեւ փորձում էին նոր աչքերով նայել երկնքին:
Starmus La Palma փառատոնի հյուրերից էր սոպրանո Մոնսերատ Մոնտին:
Նրան լսելու համար մարդիկ հավաքվել էին Սանտա Կրուզի գողտրիկ Իսպանիայի հրապարակում:
2017-ից 2020 թվականները իսպանացի ճարտարագետ Պաբլո Ալվարես Ֆերնանդեսը աշխատել է ExoMars ամենագնացի նախագծում եւ Airbus Defence and Space ընկերությունում: 2022 թվականին դարձել է Տիեզերագնացության եվրոպական գործակալության տիեզերագնացի թեկնածու, ավարտել է դասընթացները 2024 թվականին եւ եվրոպացի տիեզերագնացների նոր սերնդի առանցքային դեմքերից մեկն է համարվում:
Եթե Պաբլոն դեռ սպասում է տիեզերքում հայտնվելու իր ժամին, կանադացի Քրիս Հեդֆիլդը մեր մոլորակի ամենափորձառու տիեզերագնացներից է՝ նա Միջազգային տիեզերակայանի նախկին հրամանատարն է: Ի դեպ, նրա հետ շատ հետաքրքիր զրույց էի ունեցել նախորդ տարի՝ Բրատիսլավայում կայացած Starmus-ի ժամանակ:
Լա Պալմայում Քրիս Հեդֆիլդը պատմում էր տասնամյակների ընթացքում կուտակված տիեզերական աղբի եւ դրանից ազատվելու տարբերակների մասին:
Քրիս Հեդֆիլդը Քրիս Հեդֆիլդը
Աստղաֆիզիկայի ոլորտում Նոբելյան մրցանակակիր Քիպ Թորնը եւ նկարչուհի Լիա Հալորանը եւս Starmus փառատոնների մշտական հյուրերից են: Նրանց համատեղ աշխատանքի մասին կարող եք կարդալ «Պապիկի» եւ «թոռնուհու» ճամփորդությունը ժամանակի եւ սեւ խոռոչների միջով հոդվածում:
108՛ Round Table-ը Starmus փառատոնների կարեւոր բաղադրիչներից է: Փառատոնի խորհրդի անդամները եւ անվանի գիտնականները քննարկում են գիտության արդի կարեւոր խնդիրներ՝ այս անգամ առանց հանդիսատեսների (նրանք քննարկմանը կարող են հետեւել ուղիղ հեռարձակման միջոցով):
108՛ քննարկումը տեղի ունեցավ Լա Պալմաի աստղադիտարանի տարածքում: Քննարկման մասնակից Սթիվեն Չուն ոչ միայն Նոբելյան մրցանակիր է, այլեւ ամերիկյան վարչակազմի նախկին անդամ՝ նա զբաղեցրել է ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարի պաշտոնը Բարաք Օբամայի կառավարման տարիներին:
Սթիվեն Չուն Սթիվեն Չուն
Տեսնես՝ ի՞նչ է ցուցադրում Գարիկ Իսրայելյանը Ջեյն Գուդոլին:
Գարիկ Իսրայելյանն ու Ջեյն Գուդոլը Գարիկ Իսրայելյանն ու Ջեյն Գուդոլը
Mediamax.am կայքում Starmus փառատոնի լուսաբանման բացառիկ գործընկերը IDBank-ն է: IDBank-ի Travel card-ը ստեղծված է քարտեզը բացահայտելու համար: Այդ քարտով ոչ միայն կարող եք ձեզ վստահ զգալ ճանապարհորդելիս, այլեւ 0,5%-ից 1,5% քեշբեք ստանալ գործարքներից, անվճար մուտք ունենալ 1 300 օդանավակայանների բիզնես սրահներ։ Քարտի առավելություններին առավել մանրամասն ծանոթանալու համար այցելեք https://idbank.am/cards/other/travel-card:

Photo: Max Alexander/Starmus
The Starmus La Palma Festival, held on the island of La Palma in late April 2025, stood out from previous editions: it felt more “chamber-like.”
Festival co-founder and director Garik Israelian told me that although he has lived and worked on Tenerife for many years, he has a special connection to La Palma, where he has spent thousands of working nights. So, even though Starmus was born in Tenerife (the first three editions were held there in 2011, 2014, and 2016), he has always wanted to hold a festival in La Palma as well.
Since La Palma is a small island, hosting a “big” Starmus there would be impossible. But I can say that in terms of atmosphere and spirit, Starmus La Palma lost nothing to its predecessors.
I will try to present the festival through 20 photos, provided to us by Max Alexander, Starmus’ long-time friend and a gifted photographer.
For several days, the Meliá La Palma hotel served as the “headquarters” of the Starmus festival: it hosted lectures, accommodated festival guests and organizers. “Ordinary” vacationers, who had chosen the hotel for its oceanfront location, received a free bonus - three days of open access to talks by Nobel laureates and astronauts. Many locals from across La Palma also made their way to the hotel to attend the lectures.
You could spot Starmus posters across various settlements on the island.
English primatologist and anthropologist Jane Goodall is one of the brightest “stars” of recent Starmus editions. The 91-year-old scientist has dedicated her life to the study of chimpanzees and the protection of the Earth. Despite her age, she travels, gives lectures, and holds meetings.
Jane Goodall Jane Goodall
Many people want to take a photo with Jane Goodall or receive an autograph.
Science camps are an important and integral part of Starmus festivals. Through them, the organizers try to make science more understandable and accessible to everyone, especially children. At Starmus La Palma, two science camps were organized simultaneously: in the cities of Santa Cruz de La Palma and Los Llanos de Aridane. In this photo, Garik Israelian, together with the leadership of the Canary Islands and La Palma, announces the opening of the Santa Cruz de la Palma camp.
Concerts are another integral part of Starmus festivals - they make up the ‘mus’ in Starmus.
This photo shows a moment from the traditional Starmus “Sonic Universe” concert, where various rock musicians take the stage. “Sonic Universe” also has a “permanent lineup”, which includes our compatriot Derek Sherinian - a keyboardist known for his work with Dream Theater, Planet X, and the supergroup Black Country Communion.
The special guest at the “Sonic Universe” concert was Glenn Hughes, former Deep Purple bassist and vocalist, another member of Black Country Communion.
Glenn Hughes Glenn Hughes
The musicians had a great time off stage as well.
After the concerts, they took photos with young fans.
The opening classical concert of the Starmus La Palma festival took place at the Teatro Circo Marte in Santa Cruz. One of the evening’s surprises was a performance from the opera “Anoush” by soprano Carmen Acosta.
Carmen Acosta Carmen Acosta
Starmus camps were always full of teenagers and children.
They not only listened to the scientists’ speeches, but also actively participated in the discussions.
They also tried to look at the sky with new eyes.
Soprano Montserrat Monti was one of the guests at the Starmus La Palma festival.
People gathered in the cozy Plaza de España in Santa Cruz to enjoy her performance.
From 2017 to 2020, Spanish engineer Pablo Álvarez Fernández worked on the ExoMars rover project and at Airbus Defence and Space. In 2022, he was selected as an astronaut candidate for the European Space Agency. He completed training in 2024, and is now considered one of the key figures in the new generation of European astronauts.
While Pablo is still waiting for his mission to space, Canadian Chris Hadfield is one of the most experienced astronauts on our planet, having served as commander of the International Space Station. I had a very interesting conversation with him last year at Starmus in Bratislava.
In La Palma, Hadfield spoke about the space debris accumulated over decades and the options for clearing it.
Chris Hadfiled Chris Hadfiled
Nobel laureate in astrophysics Kip Thorne and artist Leah Halloran are also regular guests at Starmus festivals.
An essential part of every Starmus festival is the 108՛Round Table. Festival board members and renowned scientists discuss important current issues in science.
The 108՛ discussion took place at La Palma Observatory. Discussion participant Steven Chu, is not only a Nobel Prize winner, but also a former member of U.S. administration - he held the position of U.S. Secretary of Energy in Barack Obama’s administration.
Steven Chu Steven Chu
I could not help but wonder what is Garik Israelian showing Jane Goodall?
Garik Israyelian and Jane Goodall Garik Israyelian and Jane Goodall
The exclusive partner of the Starmus festival coverage on Mediamax.am is IDBank. IDBank’s Travel card is designed to reveal the map. With this card, you can not only feel confident while traveling, but also receive 0.5% to 1.5% cashback from transactions, and have free access to business lounges at 1,300 airports. To learn more about the card’s benefits, visit https://idbank.am/cards/other/travel-card.
A special promotion is also currently available, the full terms and conditions are available at this link.