Գարիկ Իսրայելյանը, Բրայան Մեյը եւ Դայան Աքերմանը
Հայաստանում անցկացվող միջազգային STARMUS VI գիտության եւ արվեստի փառատոնի շրջանակում սեպտեմբերի 5-ին տեղի ունեցավ Սթիվեն Հոքինգի մեդալի հանձնման արարողությունը: Մեդալն այս տարի շնորհվել է Queen խմբի համահիմնադիր, լեգենդար կիթառահար Բրայան Մեյին, պոետ եւ նատուրալիստ Դայան Աքերմանին, պրիմատոլոգ եւ մարդաբան, NASA-ի հաղորդակցության բաժնի հիմնադիր Ջեյն Գուդոլին։
Գարիկ Իսրայելյանը, Բրայան Մեյը եւ Դայան Աքերմանը Գարիկ Իսրայելյանը, Բրայան Մեյը եւ Դայան Աքերմանը
Բրայան Մեյը եւ Դայան Աքերմանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը խոսել են Հայաստան այցելելու, գիտության եւ արվեստի «ընկերության» մասին:
«Ոչինչ չէր մնում, քան ընդունել այս մրցանակը»
Բրայան Մեյ, Queen խմբի համահիմնադիր
Գարիկ Իսրայելյանի հետ համագործակցում եմ դեռեւս առաջին STARMUS-ից եւ ինձ համար հրաշալի փորձառություն է եղել այս ընթացքում ճանաչել ավելի քան 300 գիտնականի։ Անակնկալ ու հուզիչ էր ստանալ այս մեդալը։
Բրայան Մեյը Բրայան Մեյը
Երբ Գարիկ Իսրայելյանը նշեց, թե խորհուրդը որոշել է ինձ արժանացնել այս մեդալին, ասացի՝ ես չեմ քվեարկի, նա էլ ասաց՝ այլեւս չեք կարող դա անել։ Ոչինչ չէր մնում, քան ընդունել այս մրցանակը, շատ հաճելի է այս հարթակում գտնվել երկու հրաշալի կանանց հետ, որոնք մեր հարափոփոխ աշխարհում փոխում են մարդկանց տեսլականը եւ աշխարհայացքը։
Դայան Աքերման, պոետ եւ նատուրալիստ
Մեդալը ստանալու պահին առաջին բանը, որ եկավ իմ մտքին, շնորհակալ լինելն էր: Մտածում էի, թե որքան շնորհակալ եմ այն աջակցության համար, որ ես ստանում էի, երբ ուսանող էի:
Դայան Աքերմանը Դայան Աքերմանը
Դա բացարձակ նման չէր մեր օրերին, մենք ապրում էինք բացարձակ այլ դարաշրջանում: Շատ դժվար էր լինել ուսանող եւ զբաղվել գիտությամբ:
«Վերջապես Հայաստանում եմ»
Բրայան Մեյ
Երբեւէ չէի եղել Հայաստանում, ինձ համար շատ հուզիչ է: Կուզեի ավելի երկար լինել այստեղ, որ ավելի շատ բան տեսնեի: Երկրաշարժից ի վեր շատ մտահոգ եմ եղել Հայաստանի հարցերով, եղել են շատ դեպքեր, որ այլ երաժիշտների հետ համագործակցությամբ ցանկացել եմ գալ Հայաստան: Այս անգամ ես վերջապես Հայաստանում եմ, եւ կարելի է ասել, որ դա իմ երազանքի իրականացումն է: Էլի կգամ Հայաստան, եթե երկար ապրեմ (ծիծաղում է-հեղ.):
Ինձ համար զգացմունքային առումով շատ կարեւոր է եղել Ջիվան Գասպարյանի հետ աշխատելը: Դա եղել է Գարիկ Իսրայելյանի շնորհիվ: Ջիվան Գասպարյանի հետ համագործակցությամբ փորձել եմ նրանից ստանալ հայերի երաժշտական ոգին: Այս անգամ էլ հաճույքով կաշխատեմ նրա թոռան հետ:
Տավուշի երեխաների հետ սպասվող ելույթը
Տավուշի երեխաների հետ բեմ բարձրանալը եւ ելույթ ունենալը ավելի շատ զգացմունքների, էմոցիոնալ դաշտի մասին է, քան կատարողական բարձր արվեստի:
Համերգի այդ հատվածն ավելի շատ փորձառության նման կլինի, ինչը նույնպես լավ է:
«Գիտությունն ու արվեստն ընկերացել են»
Ինձ համար, աշխարհը, կարծես, գնում է սխալ ուղղությամբ, եւ մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ մի փոքր մեղմենք այս իրավիճակը: Ուզում եմ, որ ուշադրությունը սեւեռենք ոչ միայն մարդկանց, այլեւ երկիր մոլորակի վրա: Այն, ինչ մարդկությունն անում է մոլորակի հետ, վատ ազդեցությունն է թողնում հենց մարդկության վրա: Եթե մենք ինչ-որ կետից սկսենք փոխել ինքներս մեզ, կունենանք շատ ավելի լավ աշխարհ բոլորի համար:
Հիսուն տարի է խոսում եւ «շրջագայում» էինք տիեզերքի շուրջ, հույս ունեմ, որ գալիք հիսուն տարում կխոսենք Երկիր մոլորակի եւ այն ավելի անվտանգ դարձնելու մասին:
Դայան Աքերման
Երկիր մոլորակը գտնվում է ճգնաժամային իրավիճակում, բոլորիս համար առանցքային է գիտակցել, թե ինչ ենք անում: Այս հարցում համագործակցությունը շատ կարեւոր է: Իմ փորձից կարող եմ ասել, որ երբ տարբեր ոլորտի մասնագետներն են միավորվում այսպիսի հարցերում, նրանք գալիս են մի այնպիսի վերջնարդյունքի, որը երբեք չէին ունենա, եթե աշխատեին առանձին-առանձին:
Հիմա գիտությունն ու արվեստն ընկերացել են, հասել ենք մի ժամանակաշրջանի, որ արվեստագետը կարող է ոգեշնչվել գիտության բացահայտումներով։ Գիտությունը ներթափանցել է արվեստի գրեթե բոլոր ճյուղերը։ Հրաշալի է բացահայտել կյանքի այս բազմաշերտության մեջ մխրճված թե գիտության, թե արվեստի ազդեցությունը, որը կարող է զգալ ինչպես գիտնականը, այնպես էլ արվեստագետը:

Stephen Hawking medal awarding ceremony took place on September 5 within the framework of the international STARMUS VI science and art festival held in Armenia. This year, the medal was awarded to legendary guitarist, co-founder of Queen Brian May, poet and naturalist Diane Ackerman, primatologist and anthropologist Jane Goodall, founder of NASA’s communications department.
Garik Israelyan, Brian May  and  Diane Ackerman Garik Israelyan, Brian May and Diane Ackerman
Brian May and Diane Ackerman talked with journalists today about their visit to Armenia and the “friendship”of science and art.
“Nothing left but to accept this award”
Brian May, co-founder of Queen
I have been cooperating with Garik Israelyan since the first STARMUS and it was a wonderful experience for me to get to know more than 300 scientists during this time. I was very surprised and excited while receiving this medal.
Brian May Brian May
When Garik said that with the decision of the board I would be awarded this medal, I said: “I will not vote,” and he said: “You can’t do it anymore.” Nothing left but to accept this award, it is very nice to be on this platform with two wonderful women who are changing people’s vision and worldview in our constantly changing world.
Diane Ackerman, poet and naturalist
The first thing that came to my mind when I received the medal, was to be thankful. I was thinking about how grateful I am for the support I received when I was a student.
Diane Ackerman Diane Ackerman
It completely differed from what we have now, we lived in a completely different era. It was very difficult to be a student and engage in science.
“I am finally in Armenia”
Brian May
I have never been to Armenia, it is very exciting for me. I wish I could have stayed here longer to see more. Since the earthquake, I have been very concerned about the issues of Armenia, there were many occasions when I wanted to come to Armenia in cooperation with other musicians. This time I am finally in Armenia, and I can say that my dream has come true. I will come to Armenia again if I live long (laughs – ed.).
Emotionally, working with Jivan Gasparyan was very important for me. It happened thanks to Garik Israelyan. While cooperating with Jivan Gasparyan, I tried to get from him the musical spirit of Armenians. This time I will be happy to work with his grandson.
The anticipated performance with children of Tavush
Getting on stage and performing with the children of Tavush is more about feelings, emotions than about high art of performance. That part of the concert will be more like an experience, which is good too.
“Science and art have become friends”
To me, the world seems to be going in the wrong direction, and we should do everything we can to alleviate this situation a little. I want us to focus not only on people, but also on the planet Earth. What humanity does to the planet, affects humanity itself. If we start changing ourselves at some point, we will have a much better world for everyone.
We have been talking and “touring” around the universe for fifty years, I hope that in the next fifty years we will talk about the planet Earth and about making it safer.
Diane Ackerman
The planet Earth is in crisis, it is crucial for all of us to realize what we are doing. Cooperation is very important in this matter. From my experience, I can say that when specialists from different fields come together in such matters, they reach a final result which they would never have if they worked separately.
Now science and art have become friends. We have reached a time when an artist can be inspired by scientific discoveries. Science has penetrated almost all branches of art. It is wonderful to discover the influence of both science and art merged in our multifaceted life, which can be felt by both the scientist and the artist.