Գարիկ Իսրայելյանը, Բրայան Մեյը եւ Դայան Աքերմանը
Հայաստանում անցկացվող միջազգային STARMUS VI գիտության եւ արվեստի փառատոնի շրջանակում սեպտեմբերի 5-ին տեղի ունեցավ Սթիվեն Հոքինգի մեդալի հանձնման արարողությունը: Մեդալն այս տարի շնորհվել է Queen խմբի համահիմնադիր, լեգենդար կիթառահար Բրայան Մեյին, պոետ եւ նատուրալիստ Դայան Աքերմանին, պրիմատոլոգ եւ մարդաբան, NASA-ի հաղորդակցության բաժնի հիմնադիր Ջեյն Գուդոլին։
Գարիկ Իսրայելյանը, Բրայան Մեյը եւ Դայան Աքերմանը Գարիկ Իսրայելյանը, Բրայան Մեյը եւ Դայան Աքերմանը
Բրայան Մեյը եւ Դայան Աքերմանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը խոսել են Հայաստան այցելելու, գիտության եւ արվեստի «ընկերության» մասին:
«Ոչինչ չէր մնում, քան ընդունել այս մրցանակը»
Բրայան Մեյ, Queen խմբի համահիմնադիր
Գարիկ Իսրայելյանի հետ համագործակցում եմ դեռեւս առաջին STARMUS-ից եւ ինձ համար հրաշալի փորձառություն է եղել այս ընթացքում ճանաչել ավելի քան 300 գիտնականի։ Անակնկալ ու հուզիչ էր ստանալ այս մեդալը։
Բրայան Մեյը Բրայան Մեյը
Երբ Գարիկ Իսրայելյանը նշեց, թե խորհուրդը որոշել է ինձ արժանացնել այս մեդալին, ասացի՝ ես չեմ քվեարկի, նա էլ ասաց՝ այլեւս չեք կարող դա անել։ Ոչինչ չէր մնում, քան ընդունել այս մրցանակը, շատ հաճելի է այս հարթակում գտնվել երկու հրաշալի կանանց հետ, որոնք մեր հարափոփոխ աշխարհում փոխում են մարդկանց տեսլականը եւ աշխարհայացքը։
Դայան Աքերման, պոետ եւ նատուրալիստ
Մեդալը ստանալու պահին առաջին բանը, որ եկավ իմ մտքին, շնորհակալ լինելն էր: Մտածում էի, թե որքան շնորհակալ եմ այն աջակցության համար, որ ես ստանում էի, երբ ուսանող էի:
Դայան Աքերմանը Դայան Աքերմանը
Դա բացարձակ նման չէր մեր օրերին, մենք ապրում էինք բացարձակ այլ դարաշրջանում: Շատ դժվար էր լինել ուսանող եւ զբաղվել գիտությամբ:
«Վերջապես Հայաստանում եմ»
Բրայան Մեյ
Երբեւէ չէի եղել Հայաստանում, ինձ համար շատ հուզիչ է: Կուզեի ավելի երկար լինել այստեղ, որ ավելի շատ բան տեսնեի: Երկրաշարժից ի վեր շատ մտահոգ եմ եղել Հայաստանի հարցերով, եղել են շատ դեպքեր, որ այլ երաժիշտների հետ համագործակցությամբ ցանկացել եմ գալ Հայաստան: Այս անգամ ես վերջապես Հայաստանում եմ, եւ կարելի է ասել, որ դա իմ երազանքի իրականացումն է: Էլի կգամ Հայաստան, եթե երկար ապրեմ (ծիծաղում է-հեղ.):
Ինձ համար զգացմունքային առումով շատ կարեւոր է եղել Ջիվան Գասպարյանի հետ աշխատելը: Դա եղել է Գարիկ Իսրայելյանի շնորհիվ: Ջիվան Գասպարյանի հետ համագործակցությամբ փորձել եմ նրանից ստանալ հայերի երաժշտական ոգին: Այս անգամ էլ հաճույքով կաշխատեմ նրա թոռան հետ:
Տավուշի երեխաների հետ սպասվող ելույթը
Տավուշի երեխաների հետ բեմ բարձրանալը եւ ելույթ ունենալը ավելի շատ զգացմունքների, էմոցիոնալ դաշտի մասին է, քան կատարողական բարձր արվեստի:
Համերգի այդ հատվածն ավելի շատ փորձառության նման կլինի, ինչը նույնպես լավ է:
«Գիտությունն ու արվեստն ընկերացել են»
Ինձ համար, աշխարհը, կարծես, գնում է սխալ ուղղությամբ, եւ մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ մի փոքր մեղմենք այս իրավիճակը: Ուզում եմ, որ ուշադրությունը սեւեռենք ոչ միայն մարդկանց, այլեւ երկիր մոլորակի վրա: Այն, ինչ մարդկությունն անում է մոլորակի հետ, վատ ազդեցությունն է թողնում հենց մարդկության վրա: Եթե մենք ինչ-որ կետից սկսենք փոխել ինքներս մեզ, կունենանք շատ ավելի լավ աշխարհ բոլորի համար:
Հիսուն տարի է խոսում եւ «շրջագայում» էինք տիեզերքի շուրջ, հույս ունեմ, որ գալիք հիսուն տարում կխոսենք Երկիր մոլորակի եւ այն ավելի անվտանգ դարձնելու մասին:
Դայան Աքերման
Երկիր մոլորակը գտնվում է ճգնաժամային իրավիճակում, բոլորիս համար առանցքային է գիտակցել, թե ինչ ենք անում: Այս հարցում համագործակցությունը շատ կարեւոր է: Իմ փորձից կարող եմ ասել, որ երբ տարբեր ոլորտի մասնագետներն են միավորվում այսպիսի հարցերում, նրանք գալիս են մի այնպիսի վերջնարդյունքի, որը երբեք չէին ունենա, եթե աշխատեին առանձին-առանձին:
Հիմա գիտությունն ու արվեստն ընկերացել են, հասել ենք մի ժամանակաշրջանի, որ արվեստագետը կարող է ոգեշնչվել գիտության բացահայտումներով։ Գիտությունը ներթափանցել է արվեստի գրեթե բոլոր ճյուղերը։ Հրաշալի է բացահայտել կյանքի այս բազմաշերտության մեջ մխրճված թե գիտության, թե արվեստի ազդեցությունը, որը կարող է զգալ ինչպես գիտնականը, այնպես էլ արվեստագետը:

Гарик Исраелян, Брайан Мэй и Дайан Акерман
5 сентября в рамках проходящего в Армении международного фестиваля науки и искусства STARMUS VI  состоялась церемония вручения медали Стивена Хокинга. В этом году она была вручена со-основателю группы Queen, легендарному гитаристу Брайану Мэю, поэту и натуралисту Дайан Акерман, основательнице отдела коммуникаций НАСА, приматологу и антропологу Джейн Гудол.
Гарик Исраелян, Брайан Мэй и Дайан Акерман Гарик Исраелян, Брайан Мэй и Дайан Акерман
Брайан Мэй и Дайан Акерман встретились сегодня в Ереване с журналистами.
«Ничего не оставалось, как принять эту награду»
Брайан Мэй
Я сотрудничаю с Гариком Исраеляном со времен первого STARMUS, и для меня это было прекрасным опытом - за это время я смог познакомиться с более чем 300 учеными. Получить эту медаль было неожиданно и волнительно.
Брайан Мэй Брайан Мэй
Когда Гарик упомянул, что Совет решил наградить меня этой медалью, я сказал: я не буду голосовать, на что он ответил: «ты больше не сможешь этого сделать». Ничего не оставалось, как принять эту награду. Очень приятно находиться в одной компании с двумя прекрасными женщинами, которые меняют мировоззрение людей.
Дайан Акерман
Когда я получила медаль, первое, что пришло мне в голову, это благодарность. Я думала о том, как я благодарна за поддержку, которую получала, будучи студенткой.
Дайан Акерман Дайан Акерман
Это было совершенно не похоже на наши дни, мы жили в другой эпохе. Было очень трудно быть студенткой и одновременно заниматься наукой.
«Наконец-то я в Армении»
Я никогда не был в Армении, и сегодня для меня очень волнительно быть здесь. Я бы хотел остаться подольше, чтобы больше увидеть. После землетрясения меня очень волновали проблемы Армении, было немало случаев, когда я хотел приехать в Армению в сотрудничестве с другими музыкантами. Теперь я наконец-то в Армении, и можно сказать, что это исполнение моей мечты. Снова приеду в Армению, если  буду жить долго (смеется – прим. автора).
Работа с Дживаном Гаспаряном была для меня очень важна в эмоциональном плане. Случилось это благодаря Гарику Исраеляну. Сотрудничая с Дживаном, я пытался прочувствовать и перенять у него музыкальный дух армян. На этот раз я буду счастлив работать с его внуком.
Ожидаемое выступление с детьми из Тавуша
Выход на сцену и выступление с детьми из Тавуша - это больше из области чувств, чем о высоком исполнительском искусстве.
Эта часть концерта будеь больше похожа на эксперимент, что тоже здорово.
«Наука и искусство «подружились»
Мне кажется, мир движется в неправильном направлении, и мы должны сделать все возможное, чтобы хоть немного смягчить эту ситуацию. Я хочу, чтобы мы сосредоточились не только на людях, но и на планете Земля. То, что человечество делает с планетой, оказывает негативное влияние на само человечество. Если мы начнем менять себя, мир станет лучше для всех нас.
Уже пятьдесят лет мы «путешествуем» по космосу и говорим о нем, надеюсь, что в следующие пятьдесят лет мы будем говорить о планете Земля и о том, как сделать ее более безопасной.
Планета Земля в кризисе, всем нам крайне важно осознать, что мы делаем. Сотрудничество в этом вопросе очень важно. По своему опыту могу сказать, что когда специалисты из разных областей собираются вместе в таких вопросах, они приходят к конечному результату, которого у них никогда не было бы, если бы они работали по отдельности.
Теперь наука и искусство «подружились», мы достигли времени, когда художник может вдохновляться открытиями науки. Наука проникла почти во все сферы искусства. Замечательно обнаружить в нашей многогранной жизни переплетения науки и искусства.