Երեւան։ Մեդիամաքս։ Իրանի հոգեւոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին այսօր Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման ասել է, որ Թեհրանի համար ընդունելի չէ «Իրանի եւ Հայաստանի միջեւ սահմանի արգելափակումը»։
Իրանական IRNA պետական գործակալության հաղորդագրությունում ասվում է.
«Գոհունակություն հայտնելով Ղարաբաղի՝ Ադրբեջան վերադառնալու կապակցությամբ, առաջնորդն ասել է. «Եթե տարվի Իրանի եւ Հայաստանի միջեւ սահմանի արգելափակման քաղաքականություն, Իսլամական Հանրապետությունը դեմ է նման որոշմանը, քանի որ այդ սահմանը հաղորդակցման երթուղի է, որը հազարամյա պատմություն ունի»։
Հանդիպմանը այաթոլա Խամենեին «կենսականորեն կարեւոր» է անվանել Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունը։
«Ցանկացած ռազմական գործողություն Սիրիայում վնաս կհասցնի Թուրքիային, Սիրիային եւ տարածաշրջանին եւ օգուտ կբերի ահաբեկիչներին», - հայտարարել է նա։

Yerevan /Mediamax/. At today’s meeting with President of Turkey Recep Tayyip Erdogan, Supreme Leader of Iran Ayatollah Khamenei stated that if there is a policy intended to block the Iran-Armenia border, the Islamic Republic will oppose it.
The statement issued by the Islamic Republic News Agency (IRNA) particularly reads:
The Supreme Leader expressed satisfaction over the return of Karabakh to Azerbaijan. He however referred to possible plots to block the border between Iran and Armenia and said: “If there is such a policy, the Islamic Republic will oppose it, for this border is a 1000s-year-old connecting route.”
According to Ayatollah Khamenei, maintaining the territorial integrity of Syria is “very important”
“Any military attack in northern Syria will definitely harm Turkey, Syria and the entire region, and it will benefit the terrorists,” he stated.