Ալիեւ. «Ադրբեջանցիների վերադարձը չպետք է վախեցնի հայ ժողովրդին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր հայտարարել է, որ «ադրբեջանցիների վերադարձը ժամանակակից Հայաստանի տարածք չպետք է վախեցնի հայ ժողովրդին եւ հայկական պետությունը»։
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցների՝ ելույթ ունենալով Ադրբեջանի գիտությունների ակադեմիայի 80-ամյակին նվիրված միջոցառմանը՝ Ալիեւը հայտարարել է.
«Ադրբեջանցիները երբեք վարակված չեն եղել անջատողականության հիվանդությամբ։ Մեր ժողովուրդը միշտ ներդրում է կատարել այն երկրների պետականության մեջ, որտեղ ապրում է, եւ ադրբեջանցիները խնդիրներ չեն ստեղծել եւ չեն ստեղծի որեւէ պետության կամ որեւէ այլ ժողովրդի համար։ Հետեւաբար, ադրբեջանցիների վերադարձը ժամանակակից Հայաստանի տարածք չպետք է վախեցնի հայ ժողովրդին եւ հայկական պետությունը»։
Իր ելույթում Ադրբեջանի նախագահը նաեւ ասել է.
«Մի քանի օրից նշելու ենք մեր փառահեղ հաղթանակի հինգերորդ տարեդարձը։ Կարող եմ ասել, որ պատմության մեջ երբեք չի եղել որեւէ այլ երկիր, որը կհասներ նման փայլուն, ամբողջական եւ բացարձակ հաղթանակի, ինչպիսին մերն էր»։

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня, что «возвращение азербайджанцев в нынешнюю Армению не должно пугать армянский народ и армянское государство».
Как сообщают азербайджанские СМИ, выступая на собрании, посвященном 80-летию юбилею Национальной Академии наук Азербайджана, Алиев заявил:
«Азербайджанцы никогда не были заражены болезнью сепаратизма. Наш народ всегда вносил вклад в государственность стран, в которых он проживает, и сегодня азербайджанцы ни в одной стране не создают и не будут создавать проблем ни для какого государства и ни для какого другого народа. Поэтому возвращение азербайджанцев в нынешнюю Армению не должно пугать армянский народ и армянское государство».
Президент Азербайджана также сказал:
«Через несколько дней мы отметим пятую годовщину нашей славной победы. Могу сказать, что не было в истории другой такой страны, которая одержала бы столь яркую, полную и абсолютную победу, как наша».