Փաշինյանն ու Կոբախիձեն քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղ գործընթացը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 21-ի երեկոյան Թբիլիսիում տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Վրաստանի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Իրակլի Կոբախիձեի առանձնազրույցը:
Կառավարությունից հայտնում են, որ Վրաստանի վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի գործընկերոջը հոկտեմբերի 22-ին կայանալիք «Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովին մասնակցելու հրավերն ընդունելու համար:
«Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ ռազմավարական գործընկերության օրակարգին վերաբերող հարցեր: Կողմերն ընդգծել են երկու բարեկամական երկրների միջեւ քաղաքական ակտիվ երկխոսության փաստը եւ վստահություն հայտնել, որ այն արդյունավետ կերպով կշարունակվի:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության հաստատմանը: Իրակլի Կոբախիձեն մեկ անգամ եւս շնորհավորել է այդ առիթով եւ համոզմունք հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի տարածաշրջանային համագործակցությանն ու կայունության ապահովմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասներ է ներկայացրել տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը միտված TRIPP եւ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծերի իրականացման շուրջ», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Пашинян и Кобахидзе обсудили армяно-азербайджанский мирный процесс - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 21 октября в Тбилиси состоялась встреча премьер-министров Армении и Грузии Никола Пашиняна и Ираклия Кобахидзе.
Пресс-служба правительства Армении сообщает, что премьер-министр Грузии поблагодарил Никола Пашиняна за согласие принять участие в форуме «Шелковый путь».
«Собеседники обсудили вопросы повестки стратегического партнерства между Арменией и Грузией и выразили уверенность на продолжение активного политического диалога.
Была также затронута тема установления мира между Арменией и Азербайджаном. Ираклий Кобахидзе еще раз поздравил с этим событием и выразил уверенность, что оно придаст новый импульс региональному сотрудничеству и обеспечению стабильности.
Никола Пашинян представил подробности проектов TRIPP и «Перекресток мира», - говорится в сообщении пресс-службы правительства Армении.