Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «TRIPP նախագիծը Հայաստանին հնարավորություն է տալիս երկաթուղային եւ այլ տրանսպորտային կապ ունենալ ԱՊՀ անդամ պետություն Ադրբեջանի եւ ԱՊՀ մյուս անդամ պետությունների հետ»։
«Հայաստանն աշխատելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների եւ փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության եւ բարգավաճման» (կամ TRIPP) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով։
TRIPP նախագիծը Հայաստանին հնարավորություն է տալիս երկաթուղային եւ այլ տրանսպորտային կապ ունենալ ԱՊՀ անդամ պետություն Ադրբեջանի եւ ԱՊՀ մյուս անդամ պետությունների հետ։ Սա նշանակալի փոփոխություն եւ հանգամանք է, որը, անկասկած, կնպաստի ԱՊՀ շրջանակներում տնտեսական կապերի ամրապնդմանը եւ կազմակերպության արդյունավետության բարձրացմանը։ TRIPP նախագիծը բացում է արտահանման եւ ներմուծման նոր հնարավորություններ նաեւ ԱՊՀ երկրների համար»,- Դուշանբեում ընթացող ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա միաժամանակ հույս եւ համոզվածություն է հայտնել, որ մոտ ապագայում կստորագրվի եւ կվավերացվի համաձայնագիրը։
«Չնայած հաստատված խաղաղությունը չի նշանակում, որ Հայաստան-Ադրբեջան օրակարգի հարցերը սպառվել են։ Մենք դեռեւս պետք է հաստատենք փոխադարձ առեւտրային, տնտեսական, քաղաքական, մշակութային կապեր, լուծենք հումանիտար խնդիրները եւ սա հեշտ գործ չէ՝ հաշվի առնելով երկարամյա թշնամանքի պատմությունը։ Սակայն հաստատված խաղաղությունը մեզ վստահություն է տալիս, որ այս հարցերն աստիճանաբար կլուծվեն։
Խաղաղության հաստատման կապակցությամբ ցանկանում եմ շնորհավորել ոչ միայն Հայաստանին եւ Ադրբեջանին, այլեւ ԱՊՀ բոլոր անդամ պետություններին, քանի որ գիտեմ, որ դուք բոլորդ էլ իսկապես ուզում էիք, որ սա տեղի ունենար, եւ այն տեղի ունեցավ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that "the TRIPP project will provide Armenia with new opportunities to establish railway and other transport links with CIS member state Azerbaijan and other CIS counties.”
“Armenia will work with the United States and mutually agreed third parties to define the framework for implementing the TRIPP communications program on Armenian territory.
The TRIPP project allows Armenia to have a railway and other transport links with the CIS member state Azerbaijan and other CIS member states. This is a significant change that will undoubtedly contribute to the strengthening of economic ties within the CIS and the increase of the organization’s efficiency. The TRIPP project opens up new export and import opportunities for the CIS countries as well,” Pashinyan said during the regular session of the Council of Heads of State of the CIS member countries in Dushanbe.
He also expressed hope and confidence that the agreement will be signed and ratified in the near future.
“The established peace does not mean that the issues on the Armenia-Azerbaijani agenda have been exhausted. We still need to establish mutual trade, economic, political, and cultural ties, resolve humanitarian issues, and this is not an easy task, given the long history of hostility. However, the established peace gives us confidence that these issues will be gradually resolved.
On the occasion of the establishment of peace, I would like to congratulate not only Armenia and Azerbaijan, but also all CIS member states, because I know that you all really wanted this to happen, and it did happen,” said Nikol Pashinyan.