Զախարովա. ՌԴ-ն կերկխոսի Հայաստանի հետ ապաշրջափակման հարցով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ «ՌԴ-ն ակնկալում է հաղորդակցությունների ապաշրջափակման համատեքստում շարունակել երկխոսությունը Հայաստանի հետ»:
Ռուս դիվանագետի խոսքով՝ «Թրամփի ուղու» նախագծի մասին վերջնական պատկերացում կարելի է կազմել միայն կոնկրետ մանրամասներին ծանոթանալուց հետո։
Միաժամանակ նա նշել է, որ անհրաժեշտ է հաշվի առնել մի շարք գործոններ.
«Հայաստանը ԵԱՏՄ միասնական մաքսային տարածքի մաս է, «Ռուսական երկաթուղիներ»-ի դուստր ձեռնարկությունը՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը կառավարում է Հայաստանի երկաթուղային ցանցերը, Ռուսաստանի սահմանապահները պահպանում են սահմանը այն տարածքը, որտեղով ենթադրաբար պետք է անցնի նշված երթուղին»:

Zakharova: Russia to have dialogue with Armenia on unblocking communications - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said today that “Russia expects to continue dialogue with Armenia on unblocking communications.”
According to the Russian diplomat, a final idea about the “Trump Route” project can only be formed after getting acquainted with the specific details.
At the same time, she emphasized the need to consider several key factors:
“Armenia is part of the EAEU unified customs territory, the South Caucasus Railways company, a subsidiary of Russian Railways, manages Armenia’s railway network, and Russian border guards control the section of the border where the route is planned to pass.”