Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ «ոչ մի երկիր, ոչ մի առաջնորդ չպետք է ոտնձգություն կատարի որեւէ երկրի տարածքային ամբողջականության վրա, չպետք է որեւէ երկիր օկուպացնի»:
Ալիեւն այս մասին ասել է ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում, որի ամբողջական տեքստը հրապարակել է Azertac գործակալությունը:
«Մեր հզորությունն ու իմաստությունը, ինչպես նաեւ մեր պատասխանատվությունը տեսանելի են բոլորին: Մենք կարող էինք ուժ կիրառել եւ՛ 2020 թվականին, եւ՛ 2023-ին, եւ՛ դրանց միջեւ ընկած ժամանակահատվածում՝ Հայաստանին տալով այն պատասխանը, որին նա արժանի էր: Կարող էինք այնպես անել, որ նրանք նույն տառապանքները կրեին, ինչ մեր ժողովուրդը, որպեսզի նրանց տարածքները ավերվեին այնպես, որպեսզի նրանց դեմ էլ ռազմական հանցագործություններ կատարվեին: Մենք կարող էինք նաեւ նրանց քաղաքները այնպիսի վիճակի բերել, որում հայտնվել էր Աղդամը: Բացարձակ հանգստությամբ եւ վստահությամբ կարող եմ ասել, որ ոչ ոք չէր կարող մեզ կանգնեցնել: Բայց մենք դա չարեցինք: Որովհետեւ, նախ, դա սխալ կլիներ: Բացի դրանից, ես բացարձակ վստահ էի եւ գիտեի, որ վաղ թե ուշ պատերազմը, ռազմական հակամարտությունը պետք է դադարի: Դա պետք է կանգնեցներ ուժեղ կողմը, եւ այդ մասին արդեն գրել են մամուլում:
Թրամփի խորհրդական Ուիթկոֆը իր հարցազրույցներից մեկում ասել է, որ Սպիտակ տանը նախագահ Թրամփն ինձ հարցրեց. «Ինչո՞ւ կանգնեցիք: Դուք ուժեղ էիք»: Իմ պատասխանը, հավանաբար, դուք էլ լսել եք: Բայց, չնայած դրան, պետք է ռազմական հզորություն ունենաս, որպեսզի ոչ ոք չհամարձակվի քեզ անարգանքով վերաբերվել, ոչ ոք չկարողանա քեզ վնաս պատճառել»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը:

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявимл, что «ни одна страна, ни один лидер не должны совершать ничего противоправного, не должны посягать на территориальную целостность какой-либо страны, не должны оккупировать какую-либо страну».
Алиев сказал об этом в интервью аербайджанским телеканалам, полный текст которого приводит агентство Azertac.
«Наше величие и мудрость, а также наша ответственность, видны невооруженным глазом. Мы могли бы применить силу и в 2020 году, и в 2023 году, и во время событий, произошедших в промежутке между этими годами, дав Армении ответ, который она заслуживает. Могли бы сделать так, чтобы они испытали те же страдания, что и наш народ, чтобы их территории были разрушены так же, как и наши, чтобы так же, как против нас, и против них были совершены военные преступления. Мы могли бы и их города привести в такое состояние, в каком оказался Агдам. С абсолютным спокойствием и уверенностью могу сказать, что никто бы не смог нас остановить. Но мы этого не сделали. Потому что, во первых, это было бы неправильно. Во вторых, я был абсолютно уверен и знал, что рано или поздно война, военное противостояние должны прекратиться. Это должна была остановить сильная сторона, и об этом уже даже писали в прессе.
Советник президента Трампа Уиткофф в одном из своих интервью сказал, что в Белом доме президент Трамп спросил у меня: «Почему вы остановились? Вы были сильными». Мой ответ, вы, наверное, тоже слышали. Но, несмотря на это, у тебя должна быть военная мощь, чтобы никто не смел относиться к тебе пренебрежительно, никто не смог причинить тебе вреда. И чтобы никто даже подумать не мог, что может нанести тебе ущерб и не ответить за это», - заявил президент Азербайджана.