Ադրբեջանի զինված ուժերում հրամանատարաշտաբային վարժանք է ընթանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2025 թվականի ուսումնական պլանի համաձայն՝ Ադրբեջանի զինված ուժերում անցկացվում է հրամանատարաշտաբային վարժանք։
Ինչպես նշվում է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի հաղորդագրության մեջ, վարժանքն անցկացվում է Պաշտպանության նախարարության գլխավոր վարչությունների, վարչությունների, զորքերի եւ ուժերի տեսակների, ինչպես նաեւ Նախիջեւանում տեղակայված Առանձին համազորային բանակի շտաբի ներգրավմամբ։
Մայիսի 15-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը տեսակապի միջոցով լսել է հրամանատարաշտաբային վարժանքի մասնակիցների զեկույցները։
«Ւրական մարտի պայմաններին եւ ժամանակակից մարտական փորձին համապատասխան անցկացվող վարժանքի նպատակն է կատարելագործել ռազմական որոշումների կայացման գործընթացը՝ հաշվի առնելով ստորաբաժանումների մանեւրելու, պաշտպանական եւ հակահարձակողական գործողություններ իրականացնելու հնարավորությունները», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։

В Вооруженных силах Азербайджана проводится командно-штабная тренировка - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В соответствии с планом подготовки на 2025 год в Вооруженных силах Азербайджана проводится командно-штабная тренировка.
Как говорится в сообщении пресс-службы минобороны Ащербайджана, тренировка проводится с привлечением главных управлений и управлений министерства обороны, видов войск и сил, а также штабов Отдельной общевойсковой армии (Нахичевань).
15 мая министр обороны Азербайджана Закир Гасанов в формате видеосвязи заслушал доклады участников командно-штабной тренировки.
«Цель тренировки, проводимой в соответствии с условиями реального боя и с учетом современного боевого опыта, состоит в совершенствовании процесса принятия военных решений с учетом маневренных возможностей подразделений, а также в отработке вопросов проведения оборонительных и контрнаступательных операций», - говорится в сообщении.